Mesto_Barcelona_je_sperkom_spanielskej_ekonomiky_2017

Teroristi vo štvrtok zasiahli stredobod španielskej ekonomiky.

Barcelona je po Madride druhým najväčším mestom krajiny a je hlavným mestom Katalánska, ktoré je z hľadiska hospodárskeho výkonu je najväčším regiónom Španielska.

Tento región tvorí 20% HDP Španielska, čo je skutočnosť, ktorú podporujú prívrženci katalánskej dlhodobej snahy o nezávislosť. (Ďalšie referendum o tejto otázke by sa mohlo konať v októbri.)

Cestovný ruch je veľkou súčasťou tohto príbehu, ale medzi dôležité sektory patrí aj oblasť technológií, prepravy a výroby.

Barcelona taktiež nadväzuje na medzinárodný vplyv. Prieskum poradenskej spoločnosti EY zistil, že toto mesto je pre medzinárodných investorov piatym najatraktívnejším v Európe, za Londýnom, Parížom, Berlínom a Amsterdamom, ale porazilo Frankfurt, Madrid a Dublin.

Tým podľa KPMG, samo o sebe v roku 2015 pritiahlo okolo 36% všetkých zahraničných investícií Španielska.

Sektory ktoré stoja za úspechom Barcelony:

Cestovný ruch

Cestovný ruch zohráva kľúčovú úlohu.

Barcelona je najpopulárnejšou destináciou Španielska, ktorá ročne víta okolo 8 miliónov medzinárodných návštevníkov, ktorí v meste strávia minimálne jednu noc. Mnohí z nich s úžasom prichádzajú do kostola Sagrada Familia od Antonia Gaudiho.

Barcelona je podľa Euromonitoru najobľúbenejším európskym plavebným prístavom.

Doprava

Mesto_Barcelona_je_sperkom_spanielskej_ekonomiky_2017_2

Mesto je po stáročia významným centrom lodnej prepravy. Vďaka svojej strategickej polohe na pobreží Stredozemného mora, neďaleko Francúzska pôsobí ako prirodzená brána pre dopravu v smere zo severnej Afriky a Ameriky do Európy.

Námorná preprava v roku 2016 z hľadiska plavidiel, objemu nákladu a počtu cestujúcich zaznamenala rekordný objem. V prvej polovici tohto roka sa podľa údajov prístavu jednalo o medziročný rast vo výške 18%.

Nie je to len o lodnej preprave. Barcelonské letisko bolo v roku 2016 siedmym najsilnejším, z hľadiska osobnej dopravy v Európe.

Technológie

Mesto_Barcelona_je_sperkom_spanielskej_ekonomiky_2017_3

Barcelona sa môže pochváliť prosperujúcim technologickým sektorom. Nachádza sa tu niekoľko úspešných začínajúcich podnikov (start-upov), ako aj výskumných centier.

Toto odvetvie podľa mestskej rady tvorí viac ako 7% hospodárstva Barcelony. Jedná sa zhruba o rovnaký podiel ako hotely a stravovanie.

Spoločnosť Cisco v Barcelone založila inovačné centrum “Internet of Everything”. Firma pre rozvoj spoločenských hier, ako je Candy Crush – King, ktorá je aktuálne vo vlastníctve Activision Blizzard, počas roka 2012 v tomto meste otvorila veľkú kanceláriu.

Je tiež domovom synchrotronu – ALBA, zariadenia na urýchľovanie častíc a Barcelonského superpočítačového centra.

Barcelona každým rokom hostí Mobile World Congress.

Priemysel a výroba

Mesto_Barcelona_je_sperkom_spanielskej_ekonomiky_2017_4

Barcelona a jej širšia metropolitná oblasť sú dôležitým uzlom pre výrobu a priemysel.

Zhruba 34% všetkých španielskych vývozov pochádza z Katalánska. A oficiálne údaje ukazujú, že tretina všetkých španielskych vývozcov sídli v Barcelone.

Tretina všetkých zahraničných spoločností, ktoré pôsobia v Španielsku, si podľa katalánskej vlády vybralo Barcelonu za svoju základňu. Volkswagen a Nissan dokonca majú závody v širšom regióne Barcelony.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár