Mexiko v týchto dňoch čelí naozaj razantným odpredajom.

Mexické peso voči americkému doláru na konci tohto týždňa kleslo na najnižšiu hodnotu v histórií. Jedno Mexické peso má aktuálne hodnotu vo výške viac ako päť centov (presnejšie $ 0,053 centov).

Investori sa snažia obmedzovať svoje podiely v akciách a menách rozvíjajúcich sa trhov, keďže získavajú pozornosť aktív, ktoré sú považované za bezpečnejšie americké vládne dlhopisy.

Win Thin, ktorý má na starosti stratégie rozvíjajúcich sa trhov v spoločnosť Brown Brothers Harriman poznamenal: “Nie je to len o mexickom pese. Počas tohto týždňa ruský rubeľ taktiež dosiahol rekordné minimá. Juhoafrický rand počas minulého týždňa dosiahol podobné úrovne. Celé je to spôsobené široko založeným výpredajom rozvíjajúcich sa trhoch.”

Problémom Mexika je, že má veľmi slabé objemy na menovom trhu. Takže ak investori realizovali odpredaj naprieč rozvíjajúcimi trhmi, má to naozaj rozsiahli vplyv na menové trhy.

Thin ďalej poznamenal: “Jedná sa o odklon od tzv. rizikových aktív. Ľudia predávajú všetky aktíva, ktoré vyzerajú riskantne.”

Súvisiace:
Saudská Arábia prišla o ceny benzínu v hodnote 16 centov za liter!
Iba 2 veľké kartely v Mexiku prežili 8-ročnú vojnu s drogami

Mexiko je taktiež zasahované dramatickým pádom v cenách ropy. Ropa v mexickej ekonomike zohráva veľkú úlohu, čo predstavuje 11% ich vývozu. Keďže ropa v stredu klesla na najnižšiu úroveň od roku 2003, obchodníci v tom prípade realizovali ešte väčšie odpredaje ich meny.

Vodcovia Mexika sa snaží zastaviť čo najviac problémov. Centrálna banka v Mexiku realizovala zásahy na trhu, keďže vykonávala odpredaj amerických dolárov a snažila sa komukoľvek, kto bude počúvať povedať, že hodnota mexického pesa je podhodnotená.

Agustin Carstens, ktorý je guvernér centrálnej banky Mexika pre agentúru Bloomberg počas tohto týždňa v Davose povedal:”Mám pocit, že peso sa z tejto úrovne dostane čo najskôr.”

Mexická ekonomika v oblasti Latinskej a Južnej Ameriky počas minulého roka dosahovala jednu z najlepších výkonov. Cez všetky negatíva stále rástla o 2,3%.

Najväčší vplyv na tieto pohyby mal krok Federálneho rezervného systému USA.

Fed v decembri vykonal prvé zvýšenie úrokových sadzieb za takmer desať rokov, čo navýšilo obavy, že spoločnosti rozvíjajúcich sa trhov, ktoré si požičali peniaze v dolároch čelili väčším nákladom so splácaním svojich dlhov.

Graf vývoja hodnoty: Americký dolár vs. mexické peso:

Zdroj: Bloomberg, Nasdaq

Facebook komentár