Microsoft_odstranil_notebooky_Huawei_zo_svojho_internetoveho_obchodu

Ďalší americký technologický gigant sa dištancuje od skupiny Huawei.

Microsoft zo svojho internetového obchodu odstránil notebooky čínskej spoločnosti. Po dnešnom vyhľadávaní slova “Huawei” sa nezobrazili žiadne výsledky, či už ohľadom konkrétnych zariadení alebo odkazy na najnovšie modely zobrazujú hlásenie o chybe. Spoločnosť Microsoft odmietla komentovať, kedy boli produkty odstránené.

Tento krok prichádza potom, čo Spojené štáty umiestnili Huawei na tzv. obchodnú čiernu listinu, čím zabránili americkým podnikom v predaji technológií a komponentov spoločnosti. Podľa nových obmedzení Microsoft už nemôže dodávať svoj operačný systém Windows spoločnosti Huawei, ktorý čínska spoločnosť používala vo svojich laptopoch.

Hovorca spoločnosti Microsoftu – Andrew Pickup v piatok poznamenal, že spoločnosť “neposkytuje komentáre k tejto téme v žiadnej prípade.” Huawei v žiadosti o komentár okamžite neodpovedala.

Jedná sa tak o poslednú prekážku čínskeho technologického gigantu.

Huawei je najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení na svete a jeho smartphony konkurujú skupinám ako Apple a Samsung.

Aktuálne však čelí krízovému režimu, pretože dodávatelia začínajú ukončovať spolupráce, keďže chcú dodržiavať zákaz okolo vývozu USA.

Spoločnosť Google na začiatku tohto týždňa poskytla spoločnosti Huawei obrovský úder, keď signalizovala, že nové smartphony Huawei nebudú mať prístup k operačnému systému Android ani k obľúbeným aplikáciám a službám, ako je Gmail a Google Mapy.

Najväčší mobilní operátori v Japonsku a Spojenom kráľovstve buď zdržujú uvedenie najnovších telefónov Huawei na trh, alebo na ne prestali prijímať objednávky, vzhľadom na neistotu týkajúcu sa zariadení tejto spoločnosti.

Spotrebiteľský biznis spoločnosti Huawei, ktorý zahŕňa smartfóny, laptopy, tablety a inteligentné hodinky, bol v minulom roku najväčším prispievateľom k zisku spoločnosti. Táto divízia za rok 2018 oznámila tržby vo výške takmer 349 miliárd jüanov (50 miliárd dolárov), čo predstavuje viac ako 45% celkového objemu skupiny.

Odklon od firiem Google a Microsoft robí spotrebné zariadenia spoločnosti Huawei oveľa menej atraktívnymi v očiach medzinárodných užívateľov, najmä pokiaľ ide o smartphony.

Analytik spoločnosti Canalys – Ishan Dutt: “Strata spoločnosti Microsoft ako dodávateľa bude pre spoločnosť Huawei menej bolestivá, pretože celosvetovo zodpovedá len za 2% podiel na trhu notebookov.”

Ale prísť o systém spoločnosti Google bude predstavovať rozsiahly zásah. To znamená, že smartphony a tablety spoločnosti Huawei nebudú mať prístup k obľúbeným aplikáciám ako Gmail a Youtube. Aplikácie tretích strán, ako sú platformy pre ponuky na cestách a služby okolo poskytovania potravín, ktoré sa spoliehajú na službu Google Mapy, by už nemali fungovať bez prístupu k službám skupiny Google.

Huawei na začiatku tohto týždňa poznamenala, že by rada pokračovala v prevádzke ohľadom ekosystémov firiem Microsoft a Google, ale v prípade zákazu exportu do USA sa budú snažiť vytvoriť alternatívny operačný systém a obchod s aplikáciami.

Vytvorenie nového operačného systému “pre spotrebiteľov by bolo skutočne náročné,“ poznamenal Dutt z firmy Canalys a dodal, že Huawei bude potrebovať „dokonalé zavedenie“ na riešenie problémov ako aj bezpečnostných problémov okolo svojej značky.

Nakoniec poznamenal: “Vyžadovalo by to reálne nadľudské úsilie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, ZDnet

Facebook komentár