Microsoft podal žalobu na spoločnosť Samsung, keďže mu juhokórejský technologický gigant dlhuje peniaze.

Samsung má platiť Microsoftu odmenu za každý predaný smartphone bežiaci na operačnom systéme Android. Tento záväzok je súčasťou dohody o zdieľaní patentov medzi týmito dvomi spoločnosťami dohodnutými v roku 2011. Spoločnosť Microsoft tvrdí, že Samsungu sa nepodarilo zaplatiť včas počas jesene minulého roka a odmietol zaplatiť úroky z omeškania.

Zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti – David Howard v blogu Microsoft poznamenal: “Potom, čo sme snažil niekoľko mesiacov vyriešiť naše nezhody, Samsung na základe jasnej série listov a diskusií vyjadril zásadný nesúhlas, pokiaľ ide o zmysel našej zmluvy.”

Súvisiace: Bill Gates už nie je najväčším akcionárom spoločnosti Microsoft

Samsung však okamžite nereagovala na žiadosť o komentár.

Microsoft a Samsung sa v septembri roka 2011 dohodli umožniť si vzájomný prístup k patentom. Nikdy neboli zverejnené podmienky dohody a sťažnosť Microsoftu zredigovala všetky údaje v americkom dolári. Ale Rick Sherlund, telekomunikačný analytik spoločnosti Nomura Securities odhaduje, že Microsoft cez licenčné patenty na zariadeniach, ktoré fungujú na tomto operačnom systéme cez zariadenia vyrobené spoločnosťou Samsung a ďalšími spoločnosťami zarába ročne 2 miliardy dolárov.

Jedná sa o viac ako 9% zo zisku 22 miliárd dolárov v poslednom fiškálnom roku spoločnosti Microsoft, jedná sa o minimálnu zmenu.

Vo svojej žalobe spoločnosť Microsoft tvrdí, že Samsung sa snaží zbaviť svojej zodpovednosti za platby načas. Firma Microsoft vlani na jeseň oznámila nákup divízie smartphonov od spoločnosti Nokia. Microsoft na svojom blogu uviedol: Samsung používa tejto divízie “ako zámienku k porušeniu zmluvy.”

Microsoft taktiež naznačil, že sa Samsung snaží nenápadne hľadať cestu von z tejto dohody. Spoločnosť poznamenala, že od obdobia kedy podpísali licenčnú zmluvu, predaj Samsungov bežiacich na systéme Android sa zoštvornásobil.

Súvisiace: Microsoft prišiel s tabletom desať rokov predtým, než spoločnosť Apple a úplne to pokašľal

Napriek tomu v podaní žaloby, Microsoft je v ťažkej situácii: Samsung je jedným z mála výrobcov smartphonov, ktorí využívajú operáčný systém Windows Mobile. Podobne aj Apple spolupracuje so spoločnosťou Samsung ohľadom niektorých vnútorných časti  iPhonov a iPadov, ale aj tieto spoločnosti sú zapojení do niekoľkých náročných patentových súdnych sporov.

Firma Microsoft uznala podivnú povahu jej vzťahu so spoločnosťou Samsung.

Howard zo poznamenal: “Microsoft rešpektuje naše partnerstvo so spoločnosťou Samsung a očakáva, že v ňom bude pokračovať,” …. “Jednoducho žiadame Súdny dvor, aby urovnal naše nezhody a sme si istí, že ich napĺňanie sa bude vymáhať.”

Zdroj: BBC

 

Facebook komentár