Microsoft_v_trhovej_hodnote_prekonal_Amazon_ako_2_najvacsiu_spolocnost

Spoločnosť Amazon v piatok prišla o trhovú kapitalizáciu v hodnote 68,1 miliárd dolárov, keď spoločnosť v treťom štvrťroku nedosiahla očakávania ohľadom príjmov spoločnosti u Wall Street, čím sa softvérový gigant Microsoft stal druhou najväčšou spoločnosťou v USA.

Predajná spoločnosť na internete Jeffa Bezosa v posledný deň obchodovania v týždni zaznamenala stratu 7,8 percenta, čo je najhorší deň od 24. októbra 2014. Trhová hodnota spoločnosti Amazon je tak v súčasnosti vo výške 803,28 miliardy dolárov. Bezos samotný z dôvodu tohto piatkového poklesu vo svojom majetku prišiel o 11 miliárd dolárov.

Materská spoločnosť Google – Alphabet, ktorá taktiež vo štvrtok nedosiahla očakávania, v piatok poklesla o 1,8 percenta. Tento krok mal za následok zníženie jej trhovej hodnoty o 15,29 miliardy dolárov.

Alphabet zaznamenala zisk na akciu vo výške 13,06 dolárov pri tržbách na hodnote 33,7 miliárd dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Amazon zaznamenala zisk na akciu vo výške 5,75 dolárov a jej príjmy dosiahli hodnotu 56,6 miliárd dolárov.

Najnovší pohľad na finančné zdravie dvoch najväčších spoločností sveta obnovil odpredaj v takzvanej skupine firiem známej ako “FANG”, čo predstavuje neoficiálny názov skupiny akcií Facebook, Amazon, Netflix a Google. V súčasnosti je synonymom pre veľké technologické spoločnosti ako celok, avšak v období posledných troch mesiacov v rámci širšieho trhu vykazovali slabší výkon.

Graf: 11/2017-11/2018 Trhová kapitalizácia spoločností Amazon vs. Microsoft

Microsoft_v_trhovej_hodnote_prekonal_Amazon_ako_2_najvacsiu_spolocnost_graf

Facebook, Alphabet a Netflix od konca júla zo svojej hodnoty prišli o viac ako 15 percent, zatiaľ čo všeobecný americký akciový index S&P 500 odpísal len 6,3 percenta.

Súvisiace:
10 faktov, ktoré ste nevedeli o spoločnosti Amazon
Priemerný plat v spoločnostiach Amazon, Alphabet, Facebook atď.

Amazon odvtedy stratila 9,1 percenta. Piatkové posuny v cenách zatlačili Amazon ďaleko od trhovej kapitalizácie vo výške 1 bilióna dolárov, ktoré dosiahla len na určitý čas v priebehu 4. septembra. Tento míľnik bol prekonaný len jednou verejne obchodovanou americkou spoločnosťou – Apple.

Tieto pohyby taktiež katapultovali dlhoročného technologického titána Microsoft pred Amazon z hľadiska trhovej hodnoty. Amazon prekonal softvérovú spoločnosť začiatkom roka 2018. Ohodnotenie spoločnosti Microsoft je na úrovni 821,05 miliardy dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár