Máme tu ďalší ukážkový príklad toho, že „silní sa stávajú ešte silnejšími, zatiaľ čo slabí sa stávajú otrokmi.“ Spoločnosti privátneho kapitálu a veľkí inštitucionálni hráči kupujú a balíčkujú (sekuritizujú) nelikvidné aktíva, napr. hypotéky a predávajú ich buď sami alebo cez spoločnosti zaoberajúce sa podielovými fondami.

Americké ministerstvo rozvoja miest a bývania (HUD) chce minimalizovať náklady, ktoré nesú daňovníci. Koniec koncov, daňovníci musia Federálnej správe pre bývanie (FHA) platiť poistenie za svoje hypotéky, ktoré nesplácajú alebo vďaka ktorým majú v exekúcii svoj majetok. 
Od HUD a FHA je naozaj pekné, že myslia na nás – daňovníkov. Možno si na nás mohli spomenúť aj vo chvíli, keď schvaľovali garancie na pôžičky pre menej bonitných klientov, ktorí museli zložiť len 3% z výšky pôžičky v hotovosti, aby ju dostali.

Čo sa však dá robiť, je to predsa vláda…

A je tu na to, aby nám pomáhala

Súvisiace: Cesta od kapitalizmu k socializmu a prečo Spojené štáty smerujú do… „problémov“

Je tiež pekné, že väčšina pôžičiek, ktoré FHA poisťuje, je balíčkovaná do cenných papierov a predaná veľkým (inštitucionálnym) investorom. Pretože, viete ako to chodí, inštitucionálni investori, tí istí, čo balíčkujú pôžičky FHA do cenných papierov, si tieto cenné papiere buď ponechajú alebo predávajú medzi sebou a kryjú si chrbát.

Je to len tzv. socializácia strát,  ktorá chráni malé banky a finančné inštitúcie.

FHA chce znížiť svoje straty na hypotékach, za ktoré ručí, práve v čase, keď trh s nehnuteľnosťami posilňuje. A práve vhod prišiel nápad HUD, predať miliardy dolárov v pôžičkách za 70 alebo 60 centov na dolár (alebo aj menej) inštitucionálnym hráčom.

Prečo práve teraz? Prečo FHA predáva nesplatené hypotéky a pôžičky na bývanie, ktoré veľkí (inštitucionálni) investori balíčkujú práve teraz, keď trh začal posilňovať?

Jednoducho nechce znášať ešte väčšie straty. Rozumiete? Trh bol na dne, a teraz, keď posilňuje sa z toho celého chce FHA dostať von.

Nevadí, že predá pôžičky za 60 centov na dolár so stratou, dôležité je, že teraz tu existuje kúpna sila, trh posilňuje a kupujúci sú tu, aby pomohli daňovníkom minimalizovať ich straty. 

Takže títo dobrodinci sú tu na to, aby pomohli nám daňovníkom. Pravdaže, sú to tí istí dobrodinci, ktorí kúpili viac ako $100 miliárd zexekuovaných domov, aby ich zabalíčkovali a prenajali.

Súvisiace: Pre štát som terorista

Dražia ceny domov tak rýchlo, že obyčajní ľudia nie sú schopní kúpiť ich za rozumnú cenu…a tak si musia priplatiť a zaplatiť najvyššie ceny od doby, keď bola kríza na trhu s nehnuteľnosťami.

A vláda je tu, aby im pomohla.

Ak sa zamýšľate nad tým, prečo by mali veľkí (inštitucionálni) investori chcieť balíčkovať zlyhané pôžičky, ktoré kúpia od FHA, a prečo  by iní investori mali chcieť kúpiť nové cenné papiere, možno vám unikol fakt, že Fed má politiku nulovej úrokovej miery.

Keďže je vo svete momentálne poľovačka na vysoké úroky, investori sú ochotní zariskovať a získať tak možno 4% výnos na nových cenných papieroch, pretože je to lepší úrok ako dostanú na hocijakom inom mieste.

Sú hlúpi? V žiadnom prípade.

Vláda im tieto pôžičky predáva, pretože sa vzchopil trh s nehnuteľnosťami.

Tu je niečo, čo ste si možno nevšimli. Vláda ľudí nechce ožobračovať. Oni sami dávajú svoj majetok do rúk exekútorov, ktorí by zhabali aj celý New York, keď vidia náznak zisku z predaja domu po splatení istiny. 

Nie, ľudia z FHA nie sú krutí, pravdaže nie. Majú totiž zmluvne podchytené to, že investori, ktorí kúpia pôžičky, nemôžu nechať zhabať majetok najbližších šesť mesiacov. Po ich uplynutí, to však vládu viac netrápi.

Teraz, keď ceny domov vzrástli, môže byť ten správny čas vyradiť neporiadnych dlžníkov a predať domy založené novými cennými papiermi.
Vadí to, že banky nerobia hypotéky ozlomkrky a že nie je veľa kupujúcich, ktorí kúpia domy za prehnané ceny? Nevadí. Inštitúcie totiž tieto domy nepredajú ani vám a ani mne, nebuďte naivní.

Oni si predajú domy navzájom za prijateľné ceny a samozrejme bez exekúcií, a potom ich prenajmú vám a mne za vysoké ceny.

Súvisiace: Prečo by bol Lenin hrdý na bankový systém USA

A čo urobia s nehnuteľnosťami, ktoré už boli prenajaté predtým? Presne to isté, čo so všetkým ostatným. Pekne to obalia do nových cenných papierov a predajú si ich navzájom.

Je to všetko o inštitucionalizácií amerického sna, samozrejme s cieľom ochrániť daňovníka.

Preložil: Adriana Boldišová

Zdroj: MoneyMorning

Facebook komentár