Miliardár a investor Warren Buffett.

Miliardár a investor Warren Buffett.

….Buffett uviedol: “To, čo vám dáva príležitosti, je keď ostatní ľudia robia hlúposti”…

Warren Buffett v sobotu jednou vetou zhrnul hodnotové investovanie – stratégiu, ktorá mu pomohla zhromaždiť jeho bohatstvo.

Veštec z Omahy, ako je Buffett prezývaný na výročnom stretnutí akcionárov jeho investičnej skupiny Berkshire Hathaway uviedol: “To, čo vám poskytuje príležitosti, je, že ostatní ľudia robia hlúposti.”

Hodnotové investovanie zvyčajne znamená nákup podhodnotených akcií alebo podnikov, keď ich ostatní predávajú so zľavou, a ich následné dlhodobé držanie. Tento prístup viedol k niektorým z Buffettových najväčších investícií – najmä v čase, keď ostatní prepadali panike.

Počas finančnej krízy v roku 2008 legendárny investor kúpil akcie Bank of America, ktorá stále patrí k jeho najväčším podielom. Získal aj akcie spoločnosti Goldman Sachs, ale odvtedy svoj podiel v tomto bankovom gigante predal.

Nákupy v čase, keď ostatní v strachu predávali, čiastočne pomohli spoločnosti Berkshire dosiahnuť od roku 1965 do konca minulého roka výnos vo výške 3 787 464 %. To je oveľa viac ako výnos akciového indexu S&P 500, ktorý za toto obdobie dosiahol úroveň 24 708 %.

A hoci Buffett uznáva, že svet sa mení, myslí si, že príležitostí na investovanie do hodnoty je naozaj ešte veľa.

“Za 58 rokov, čo riadime Berkshire, by som povedal, že sa zvýšil počet ľudí, ktorí robia hlúposti, a dokonca aj tých ktorí robia naozaj veľké hlúposti,” … “Robia to preto, lebo do určitej miery môžu od ľudí získať peniaze oveľa ľahšie, ako keď sme začínali my.”

Buffett uviedol: “Rád by som sa narodil v súčasnosti, prišiel s nie príliš veľkými peniazmi a pracoval touto stratégiou na tom, že ich premením na veľké peniaze.”

Charlie Munger, podpredseda predstavenstva spoločnosti Berkshire Hathaway a Buffettova dlhoročná pravá ruka, má však na hodnotové investovanie pesimistickejší názor.

Munger poznamenal: “Myslím si, že hodnotoví investori to teraz budú mať ťažšie, keďže ich je toľko, že súťažia o zmenšený počet príležitostí,” … “Moja rada hodnotovým investorom je, aby si zvykli na to, že budú zarábať menej” peňazí.

Napriek Mungerovmu optimistickejšiemu pohľadu na hodnotové investovanie si Buffett myslí, že hodnotovým investorom sa príležitosti naskytnú, vzhľadom na príliš krátkodobý pohľad toľkých ľudí v dnešnej spoločnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár