Miliardár Johann Rupert.

Miliardár Johann Rupert.

Juhoafrický miliardár a predseda luxusnej skupiny Richemont – Johann Rupert dostal očkovanie proti ochoreniu Covid-19 vo Švajčiarsku od nemocničnej skupiny vlastnenej spoločnosťou Mediclinic. Stalo sa tak pred zahájením miestneho oficiálneho očkovacieho programu.

Švajčiarske noviny Tages-Anzeiger informovali, že Rupert odletel do Švajčiarska v decembri keďže “sa zúfalo snažil dostať k vakcíne”.

Na rozdiel od väčšiny krajín, ktoré boli vážne zasiahnuté pandémiou Covid-19, Južná Afrika stále nezačala očkovaciu kampaň a momentálne sa snaží zaistiť dávky vakcín.

Podľa novín Tages-Anzeigera, Rupert dostal vakcínu od skupiny kliník Hirslandene vo Frauenfelde, hlavnom meste kantónu Thurgau, dokonca pred oficiálnym začiatkom očkovacej kampane (vo švajčiarskom kantóne), v polovici januára. Hirslanden vlastní juhoafrická spoločnosť Mediclinic. Rupert je predsedom spoločnosti Remgro, ktorá vlastní 45% podiel v spoločnosti Mediclinic.

Spoločnosť Hirslanden získala exkluzívnu zmluvu na poskytnutie všetkých vakcín kantónu Thurgau a novína Tages-Anzeiger potvrdila, že Rupert dostal injekciu.

Tages-Anzeiger poznamenala, že 70-ročný Rupert získal „preferenčné zaobchádzanie“ pri očkovaní pred zahájením kampane. Taktiež vo Švajčiarsku sa v súčasnosti môžu na očkovanie zaregistrovať iba ľudia starší ako 75 rokov. Podľa Hirslandena má ale Rupert už existujúce chronické stavy a je v rizikovej skupine, ktorá mu umožnila očkovanie.

Klinika Hirslanden poznamenala, že pred oficiálnym začiatkom očkovacej kampane mala povolenie na podávanie vakcín „testovaným osobám podľa vlastného výberu“. Rupert bol jedným z dvanástich ľudí, ktorí dostali vakcínu v rámci testov.

Tages-Anzeiger vo svojom článku poznamenáva, že nový vedúci predstaviteľ pre oblasť zdravia kantóna Thurgau, donedávna pracoval pre sieť kliník Hirslanden.

Táto správa vyvolala pobúrenie, keďže švajčiarski politici a miestni obyvatelia namietali proti Rupertovmu očkovaniu a požadujú prešetrenie zmluvy zo spoločnosťou Hirslanden.

Nina Schläfli, predsedníčka Sociálnodemokratickej strany kantónu Thurgau, pre noviny Tages-Anzeiger, že sa jedná o „urážku“ obyvateľov kantónu. Uviedla, že je „nepredstaviteľné“, že „keď priletí miliardár a všetci ostatní musia byť odsunutí“.

Čitateľ časopisu Tages-Anzeiger sa vlády pýtal, prečo nebol – ako občan Švajčiarska a obyvateľ kantónu – očkovaný: “Máme tak slabú stratégiu okolo očkovania, ktorá uprednostňuje privilegovaných akcionárov kliniky, miliardárov a zahraničných turistov?”

Švajčiarska publikácia FI News uviedla, že oficiálna švajčiarska rezidencia Ruperta je neďaleko Ženevy, nie v Thurgau.

V komentári pre Tages-Anzeiger, Rupert uviedol, že bolo pre neho dôležité dať očkovaním príklad pre všetkých zamestnancov v skupine luxusného tovaru – Richemont.

Podľa časopisu Forbes má Rupert v súčasnosti hodnotu majetku na úrovni 7,3 miliárd dolárov (110 miliárd randov), čo z neho robí piateho najbohatšieho človeka v Afrike a 375. najbohatšieho človeka na svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár