Oslavovaný podnikateľ radí, ako ostať inšpirovaný pri napĺňaní nových myšlienok.

Poznámka vydavateľa: podnikateľ Richard Branson pravidelne zdieľa s čitateľmi svoje skúsenosti a rady. To, čo bude nasledovať je jeho upravená odpoveď. Opýtajte sa ho hocičo a vaša otázka môže byť inšpirácia pre ďalší stĺpec.

Otázka: Ako si udržujete svoju motiváciu na generovanie nových nápadov a ich naplnenie?Gunita Migliniece, Litva

Odpoveď: Za posledných 40 rokov sa moje motivácie menili. V retrospektíve je jasné, že išlo o dlhodobý proces a v priebehu času som získal množstvo motivácie.

Nie som si istý,  že by mi niekto predpovedal takúto kariéru, azda okrem mojich rodičov. Nebol som nikdy vzorným študentom, pravdepodobne kvôli nediagnostikovanej dyslexii. Moji rodičia však môj problém učiť sa nevideli ako obmedzenie. Namiesto toho mi pomáhali nájsť silu na to, aby som sa naučil, ako neustále hľadať nové výzvy. Úspechy v športe a pri obchodných začiatkoch ma naučili byť zvedavým a spoliehať sa na svoju vytrvalosť a kreativitu, keď sa objavia problémy.

Čiastočne som bol hnaný túžbou si niečo dokázať, keď som ako 16 ročný rozbehol Student magazine. Chcel som s mojimi priateľmi hovoriť za našu generáciu o problémoch dňa, najmä o Vietnamskej vojne.

Magazín sme rozbehli kvôli nášmu presvedčeniu a nesmierne sme si to užívali. Nezáležalo na tom, že sme nemali žiadne finančné krytie a pracovali v suteréne vo Západnom Londýne. Všetko, čo sme mali, sme nahádzali do nášho podniku a zabezpečili rozhovory a inzerentov. Bola to ťažká práca, ale tiež zábava a vzrušenie a čo viac, boli sme pre ten projekt silne zapálení.

Ten pocit radosti, zábavy a účelu podmuroval našu expanziu na predaj nahrávok a neskoršie založenie nahrávacích štúdií. Náš ďalší krok do nahrávacieho biznisu sa nelíšil od toho predchádzajúceho. Moja láska k hudbe a záujem o ľudí, ktorí sú za ňou mi zaistili, že mi nikdy motivácia nechýbala – iba niekedy nedostatok hotovosti!

Anglická recesia z neskorých 70. rokoch sa zhodovala so spomalením v predaji našich nahrávok a nedostatkom hitov. Vo Virgin sme vytvorili spätú komunitu a chcel som, aby si ľudia, s ktorými pracujem, svoju prácu užívali. Bol som tiež hlboko znepokojený istotou zamestnania. Hospodárili sme v strate a musel som sa rozhodnúť, či skonsolidujem naše štúdiá a pribrzdím biznis alebo budem nasledovať svoje inštinkty a investujem do nových umelcov.

V nádeji o expandovanie z našich finančných problémov som kúpil 2 nočné kluby a investoval viac peňazí do nášho nahrávacieho biznisu. Jeho riadiacim šéfom bol Simon Draper, veľký talent, tak som ho podporoval k vytvoreniu najväčšieho nezávislého vydavateľstva v UK.

Náš výsledný  úspech v hudobnom priemysle to zachránil. Sila značky znamenala, že sme sa pozreli „až za hudbu“ po obchodných príležitostiach a moje motivácie sa opäť rozšírili. S našim starým a novým biznisom sme rozširovali svoju komunitu zákazníkov, takže mojim cieľom už bolo, aby sa značka Virgin stala jednou z najrešpektovanejších značiek.

Viacero motivácií  pre mňa znamenalo zakladanie podnikov, ktorých zamestnanci sú v danej veci zapálení, chcú roztriasť trhy a zvíťaziť pri dôvere potenciálnych zákazníkov. Často sme uspeli tam, kde sme cítili, že už nie je o zákazníkov dobre postarané. V rýchlom slede sme sa presunuli do aeroliniek, vlakov, nápojov, finančných služieb, zdravotných klubov a hotelov.

Za poslednú dekádu sa moja motivácia rozšírila do veľkého filantropického úsilia. To viedlo k vytvoreniu Virgin Unite, ktorá bola nápomocná pri založení The Elders, The Branson Centre of Enterpreneurship a The Carbon War Room – sú to všetko vzrušujúce nástroje na boj s chudobou, chorobami a katastrofickými klimatickými zmenami.

Neustále vyzývam svoj tím k novým nápadom, inováciám alebo podnikom, ktoré by som chcel začať – v dvakrát tak rýchlom čase. Moja pôvodná zvedavosť a túžba hľadať nové výzvy môže byť tiež vidieť v našom novom vesmírnom dobrodružstve Virgin Galactic. Po uvedení do činnosti kozmodrómu v októbri 2011 v  Novom Mexiku sa môj sen o vesmírnej turistike približuje. Ďalším veľkým projektom je podvodné skúmanie hlbinných priekopov na základe neskoršej práce Steva Fosseta.

Môžete sa sami seba opýtať, či sú takéto dobrodružstvá pre muža môjho veku (60) vhodné, čo ma privedie k poslednému motivačnému pravidlu: „Kašlať na to, poďme do toho!“

(Taktiež sme pre Vás preložili článok s názvom: 13 tipov Richarda Bransona, ako vybudovať multimiliardový konglomerát)

Zdroj: CEO

Facebook komentár