Milionari_v_roku_2018_neocakavaju_velke_danove_zisky

Kým kritici republikánskeho daňového plánu o ňom hovoria ako dar pre bohatým, väčšina amerických milionárov očakáva, že v budúcom roku budú platiť rovnaké alebo väčšie dane.

Polovica amerických milionárov opýtaných v prieskume – CNBC Millionaire Survey uviedla, že očakávajú, že ich dane v roku 2018 zostanú rovnaké. Tretina uviedla, že ich dane budú stúpať. Iba 17% z nich očakáva, že poklesnú.

Podľa Centra pre daňovú politiku, najbohatších 5% Američanov získa takmer polovicu ziskov z plánov okolo zníženia daní, pričom 20% najdôležitejších zamestnancov získava zisk po zdanení vo výške 2,9%, zatiaľ čo strednú triedu podporí 1,6 percentami.

Samozrejme, prieskum CNBC sa pozerá na milionárov s bohatstvom, nie príjmom. (V novembrovom prieskume sa jednalo o 750 ľudí s investičným majetkom vo výške 1 milión dolárov alebo viac.)

Výsledky sa však veľmi líšili stranou a geografiou. Štyridsať štyri percent demokratických milionárov uviedlo, že ich dane vzrastú – v porovnaní s iba 24% republikánmi. Jeden zo štyroch republikánov očakáva, že ich dane poklesnú, v porovnaní s iba 10% podielom u demokratov.

Milionári vo vysoko zdaňovaných štátoch vedia, že získajú viac. Štyridsaťjeden percent milionárov v New Yorku, New Jersey a Connecticute uviedlo, že pomocou tohto daňového zákonu naozaj získajú.

Milionári sú taktiež rozdelení v názoroch, čo sa týka platenia príliš veľa alebo príliš málo (daní). Z celkových milionárov až polovica uviedla, že platia príliš veľa daní a polovica poznamenala, že to, čo zaplatia, je “spravodlivá suma”. Viac ako dve tretiny republikánskych milionárov uviedlo, že platia príliš veľa – v porovnaní s dvomi tretinami demokratov, ktorí uviedli, že platia spravodlivý podiel.

Súvisiace: Je naozaj čas na masívne zníženie daní v USA?

Milionári veria, že zníženie dane z príjmu právnických osôb povedie k hospodárskemu rastu. Viac ako polovica uviedla, že zníženie dane z príjmu právnických osôb pomôže vytvoriť pracovné miesta a pre hospodárstvo bude stimulom. Ale ich názory sa opäť rozdeľujú, čo sa týka politického zoskupenia: 80 percent republikánov povedalo, že zníženie dane z príjmu právnických osôb pracovné miesta vytvára, zatiaľ čo dve tretiny demokratických milionárov s tým nesúhlasia. Viac ako 80 percent republikánov poznamenalo, že zníženie dane z príjmu právnických osôb povedie k stimulácií hospodárskeho rastu, zatiaľ čo dve tretiny demokratických milionárov tvrdia opak.

Na otázku, akou by mala byť ideálna sadzba dane z príjmov právnických osôb, milionári boli menej štedrí ako Kongres a prezident. Viac ako polovica uviedla, že by mala byť vyššia ako 25 percent. Len 27 percent milionárov uviedlo, že by mala byť na hodnote 20 percent, čo je tesne pod 21 percentami z republikánskeho daňového zákonu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár