Bohatí obyvatelia švajčiarskeho mesta Oberwil-Lieli nechcú, aby sa na ich uliciach potulovali utečenci a aby sa ubezpečili, že sa tak nestane boli ochotní zaplatiť pokutu v hodnote $ 300 000.

Malebná dedina, ktorá sa nachádza iba 16 kilometrov od Zürichu, je prakticky bez zločinu a je domovom iba 2200 obyvateľov a zhruba 300 z nich sú milionári. Začiatkom tohto mesiaca čelili hlasovaniu o tom, či prijmú len 10 utečencov a 52% voličov nakoniec týchto žiadateľov o azyl odmietlo.

Švajčiarska vláda navrhla kvóty, kde 26 krajov, ako súčasť plánu má prijať 50 000 žiadateľov o azyl, ale Oberwil-Lieil s tým nesúhlasil a rozhodli sa nakoniec zaplatiť pokutu.

Súvisiace: Egyptský miliardár ponúkol kúpu ostrova pre utečencov

Jeden z obyvateľov pre DailyMail poznamenal: “Nechceme, aby to tu mal niekto tak jednoduché, že iba príde a získa všetky naše výhody” … „Nechceme ich tu, je to jednoduché, pracovali sme celý život a máme krásnu dedinu, ktorú nechceme mať zničenú. Nie sme prispôsobení na prijímanie utečencov, nezapadli by sem.“

Podľa starostu tohto švajčiarskeho mesta, Andreasa Glarnera, člena pravicovej strany SVP: “Silvestrovské násilie v Kolíne nad Rýnom bolo len jedným z faktorov, ktoré tesne naklonili váhy v prospech zákazu migrantov.”

Nie sme rasisti

Výzvy na spolupatričnosť a obvinenia z rasistického prístupu však pravicový starosta švajčiarskej obce Andreas Glarner odmieta. Starosta ďalej uviedol: „Nikto nám nepovedal, či tých desať ľudí príde zo Sýrie alebo ide o ekonomických migrantov z iných krajín. Môžeme poslať peniaze na pomoc, ale ubytovať ich tu (v Európe) vysiela nesprávny signál, pretože prídu ostatní, ktorí budú zase riskovať svoje životy v snahe prekročiť more a dajú zarobiť pašerákom.“

Súvisiace: Európska kríza utečencov v jednej neuveriteľnej grafike

Len za minulý mesiac prijalo Švajčiarsko takmer 1 800 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to síce o 400 viac, ale počet migrantov prichádzajúcich do tejto alpskej krajiny sa od vlaňajška spomalil. Za prvý štvrťrok evidujú švajčiarske úrady vyše 8 300 žiadostí o azyl, čo je takmer o polovicu menej ako v posledných troch mesiacoch minulého roka. Vlani požiadalo v osemmiliónovom Švajčiarsku o azyl takmer 40-tisíc ľudí.

Zdroj: TheGuardian, TheIndependent

Facebook komentár