Miliony_dalsich_spolocnosti_v_Indii_zacali_platit_dane_2018

Z dôvodu prepracovaniu daňového systému, milióny indických firiem začali poprvýkrať prispeivať do štátnej pokladnice.

Vláda vo svojom ročnom ekonomickom prieskume zverejnenom v pondelok uviedla: “Odhaduje sa, že 3,4 milióna podnikov sa zaregistrovalo k platbe dani z indických tovarov a služieb, ako v júli 2017 boli zavedené nové pravidlá.

To predstavuje jednoznačné navýšenie, keďže v krajine predtým existovalo celových 6,4 miliónov podnikových daňových poplatníkov.

Prasanna Tantri, ktorý stojí v čele Centra pre analytické financie na Indian School of Business poznamenal: “Toto číslo je veľmi pôsobivé,” … “Jedná sa naozaj o vysoké zlepšenie.”

Čísla o objeme 3,4 milióna zahŕňa aj niektoré firmy, ktoré sa zaregistrujú viac ako raz, pretože obchodujú vo viac ako jednom indickom štáte. Tantri však odhaduje, že takéto podniky budú pravdepodobne tvoriť len zhruba 10% nových registrácií.

Generálna oprava – jedna z hlavných zásad politiky indického premiéra Narendra Modiho, ktorá sa minulý rok stala skutočnosťou bola indickej ekonomike ponúknutá uprostred vysokého ekonomického rastu.

Nahradila zložitú sieť taríf – ktoré sa často líšili štát od štátu – jedným súborom celoštátnych daní pre produkty, čím sa po prvý raz daňový systém v krajina účinne premenil na jednotný trh.

Zavedenie nového daňového systému ovplyvnilo neúspechy, okolo nedorozumení pri online podávaní a rozdielnych sadzbách, ktoré niektorým podniky spôsobovali naozaj veľké problémy, predovšetkým tým menším.

Súvisiace:
India bude v roku 2030 predávať len elektromobily
Kríza hotovosti v Indii: 5 kľúčových otázok

Drobné bolesti spolu s Modiho šokujúcim zákazom pre 86% peňažnej hotovosti v krajine (v novembri 2016) mali jednoznačný vplyv na ekonomický rastu Indie zo 7,1% na 5,7% v prvej polovici roku 2017. Rast sa v štvrťroku končiacom v septembri mierne zvýšil na 6,3%.

Vláda v pondelok uviedla, že v rokoch 2017 – 2018 očakáva zvýšenie rastu o viac ako 7%, keďže ekonomika znižuje negatívny vplyv z narušená týkajúcich sa daňovej politiky. Zároveň si vytíčili hlavné ciele budúceho roka, ako privatizáciu národného leteckého dopravcu Air India, dokončenie záchrany bankového sytému o objeme 32 miliárd dolárov a stabilizácie nového daňového systému.

Tantri nakoniec poznamenal, že zjednodušenie zdaňovania ďalej povedie k tomu, že stále väčší počet firiem bude vstupovať do daňovej siete a dodal, že existujú náznaky toho, že veľká časť neformálnej ekonomika Indie sa čoraz viac zdokonaľuje.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár