MMF_znizil_prognozu_rastu_na_rok_2016

Medzinárodný menový fond poznamenal, že americká ekonomika stráca na dynamike.

MMF uviedol, že americká ekonomika sa v tomto roku rozšíri len o 1,6%, v porovnaní s 2,6% rastom, dosiahnutým v roku 2015. Najnovšia prognóza je o 0,6 percentuálnych bodov nižšia ako v tej, ktorú fond predpovedal len pred tromi mesiacmi.

Fond vo svojej poslednej správe “World Economic Outlook” poznamenal: “Toto zníženie je väčšinou z dôvodu slabého výkonu USA v druhom štvrťroku.

Najväčšia svetová ekonomika podľa amerických vládnych údajov v období od apríla do júna, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka rástla len o 1,4%. Tento výsledok bol výrazne pod očakávaniami ekonómov.

Súvisiace: Biely dom: Dlh študentov je pre ekonomiku pozitívom

MMF uviedol: “Americká ekonomika v posledných štvrťrokoch stratila na sile a očakávaný nárast v druhom štvrťroku roka 2016 nebol realizovaným.”

Rast osobnej spotreby, ktorá je hlavným motorom americkej ekonomiky je silná, vďaka nízkej úrovni nezamestnanosti a vyšším platom.

Ale podniky sú problémom – investičné výdavky počas počas troch po sebe idúcich štvrťrokoch poklesli. MMF uviedol, že nadchádzajúce prezidentské voľby taktiež navyšujú neistotu.

MMF_znizil_prognozu_rastu_na_rok_2016_graf

MMF uviedol, že globálny rast spomalí aj v roku 2016, keďže úrokové sadzby zostali nižšie po dlhšiu dobu. V roku 2016 očakáva rast o rozsahu 3,1%, v porovnaní s 3,2% v minulom roku. Fond uviedol, že rast sa v roku 2017 mierne zvýši.

Súvisiace: Fed spravil z chudobných chudobnejších a z 25% najbohatších ešte bohatších

Fond viní spomalenie rastu v USA a ďalších rozhodnutí Veľkej Británie, okolo opustenia Európskej únie, čo môže za jej pochmúrne vyhliadky.

Jedným svetlým bodom budú rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky, kde MMF v tomto roku očakáva posilnenie rastu na 4,2%, po piatich po sebe idúcich rokoch poklesu.

Ale aj tam zisky budú nerovnomerné. India bude napredovať, ale veľké ekonomiky v subsaharskej Afrike, ako je Nigéria, zažijú ostré spomalenie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár