Zdá sa, že trh s mobilnými reklamami ide neúmerne v jednom smere. Podľa výsledkov  posledného prieskumu trhu vykonávaného mobilnou reklamnou sieťou Adfonic, vedie tento smer rovno do náručia spoločnosti Apple.

V poslednej verzii iPhonu Apple odstránil dve oporné  aplikácie, obe od Googlu – Mapy a YouTube. Mapy sú v mobilných zariadeniach obzvlášť dôležité, keďže služby a reklamy založené na lokalizácií sa ukázali ako najlepší spôsob na zarábanie peňazí. Lokalizačné služby sú pre Google veľmi dôležité z dôvodu vývoja a tržieb. To, že Apple odstránil YouTube je súčasťou ich snahy o odstránenie všetkých väzieb na svojho bývalého priateľa.

Aj keď Android so 60% užívateľov ďaleko prevyšuje iPhone s jeho 34% – podľa výsledkov firmy Canalys takmer polovica užívateľov Google Maps sú vlastníci iPhonu. Dostať od iPhonu padáka bude mať pre Google významné dôsledky, tento krok však Applu nepochybne pomôže v dosahovaní vyšších ziskov.

Mobilné reklamy Applu zarábajú  viac ako tie od Googlu

Steve Jobs raz povedal, že “reklamy Googlu založené na hľadaní, nie sú pre mobilné zariadenia budúcnosťou pretože užívatelia radšej svoj čas strávia pri aplikáciách ako prehľadávaním  webu. Hľadanie na mobile nie je rovnaké, ako na monitore. Používajú aplikácie aby sa dostali k informáciám na webe, nie všeobecné hľadanie”.

Reklamy na iPhone majú stanovené oveľa vyššie ceny ako Android, a omnoho vyššie ako iné operačné  systémy. Vyplýva to zo správy Opera Software – poskytovateľa mobilného prehliadača, ktorý tiež prevádzkuje mobilnú reklamnú sieť.
iPhone smartfón s baíkom OS vedie s priemerným eCPM (zárobkom za reklamu) vo výške 2,85$. V tesnom závese za ním je Android s 2,10$. Zvyšok mobilných systémov je značne pozadu.

To znamená, že zariadenia s lepším využitím (napr. väčší displej, dotyková obrazovka) a tie so schopnosťou lepšieho prepojenia medzi zábavou a funkciami zariadenia (napr. klikni a volaj, prehrať, zväčšiť video), majú lepšie vyhliadky na zárobok, ako zariadenia s menšími možnosťami a využitím. Napríklad HTML5 Canvas, veľmi schopný mobilný prehliadač je charakteristickým tým, že ho špecialisti a vývojári používajú  na vytváranie veľkolepých animácií a médií na celú  obrazovku; vhodný je pre iOS, Safari 3.2, Android 2.1 a vyššie.

Vidíme tiež aké dôležité sú  podiely na trhu pri podpore inzerentov zameraných na konkrétne zariadenia. Telefóny Windows majú väčšinu, ak nie všetky pokročilé  funkcie Androidu a iPhonu, ale nižší počet používateľov potláča jeho výkon.

iPhone má všeobecne najvyšší eCPM(za 1000 zobrazení) zo všetkých zariadení, je to 3,96$.

    

“Apple zrazu prebral značnú časť trhu Google a preň je teraz ťažké vývojárom povedať: Sme jediným hráčom v meste, hrajte s nami,” vyjadril sa Tony Costa, analytik Forresteru, zaoberajúci sa mobilnými telefónmi. “Ovplyvní to ekosystém Googlu tým, že v ich vlastnej hre aplikácií sa dostanú za Apple, čo pre nich nie je dobrá pozícia”.    

Platformu reklám spoločnosti Apple je potrebné  zlepšiť

Je ťažké ignorovať znaky poukazujúce na problémy s platformou mobilných reklám Applu nazývanou iAd. Napriek znižovaniu minimálneho poplatku a cenách založených na výkone, nová minimálna cena iAd je stále pre väčšinu inzerentov mimo dosahu.
Minimálna reklama na iAd vyžaduje veľký  záväzok skôr, ako je vidieť nejaký výsledok a výkonoví  inzerenti radšej profitujú na transparentných reklamných sieťach, ktoré ponúkajú sledovanie v reálnom čase a možnosť  zmeniť umiestnenie reklamy v čo najkratšej dobe, podľa toho, ako sa jej darí. Hmatateľnosť a flexibilita sú dva kľúčové komponenty, ktoré platforme iAd chýbajú, a práve tieto chýbajúce kúsky majú za následok nerovný úspech inzerentov.

Apple potrebuje spraviť svoju platformu iAd úspešnou a všetci vieme, že Apple na trhu ostane, je len otázkou času kedy iAd začne dominovať v priestore mobilných reklám.

Rastúci príjem Applu z mobilných reklám ovplyvní cenu akcií

Podľa Afdonic Apple v treťom kvartáli dosiahol 37% všetkých mobilných reklám vo svojej sieti, na druhom mieste bol Samsung (SSNLF.PK) s 24% a zvyšok sa vliekol ďaleko za nimi. Bude zaujímavé sledovať, čo sa stane vo štvrtom kvartáli. Afdonic vo svojej AdMetrics správe uvádza, že Apple predbehol Samsung o ďalšie 3% aj bez vplyvu iPhonu 5, ktorý na trh dorazil na konci kvartálu. Jeden zo spôsobov, ako ohodnotiť iPhone 5 bude na konci štvrtého kvartálu, kedy sa uvidí, aký vplyv mal na percentá Applu.
       

Medzičasom akcie Applu zaznamenali prudkú  zmenu, pomaly sa spamätávali z hodnoty 505$, na ktorú autor poukázal vo svojom poslednom článku. Akcie sa momentálne pohybujú v podhodnotenej zóne s odhadovaným P/E (pomer cena- výnos) iba 11 na september 3013. Vzhľadom k tomu, že výnosy spoločnosti porastú aspoň o 20% ročne v priebehu nasledujúcich dvoch rokov, by mali investori začať zhromažďovať akcie v prípade každého poklesu.

Zdroj: HiStreet Capital

Facebook komentár