V 70. rokoch a začiatkom 80. rokov mala maklérska firma E. F. Hutton z Wall Streetu sériu televíznych reklám, ktoré uvádzali, že „keď E. F. Hutton hovorí, ľudia počúvajú“ (video nájdete tu). Tieto reklamy propagovali myšlienku, že firma vie viac, ako ostatní. Nanešťastie pre E. F. Hutton, nevedeli až toľko, ako si o sebe mysleli, keďže boli prebratí firmou Shearson Lehman, a to najmä po množstve škandálov a zlým stávkam, ktoré ich dostali na pokraj kolapsu.

Tento príbeh používam ako príklad toho, čo majú spoločné Wall Street, firmy a jednotlivci, ktorí si myslia, že vedia viac, ako ostatní. Takéto správanie prevláda najmä počas tohto obdobia v roku, kedy firmy a jednotlivci robia predpovede, typickou otázkou je teraz „čo si myslíte, že sa tento rok stane?“ To čo si želám je, že priemerný investor by sa o tieto predpovede nemal vôbec zaujímať, pretože sa často mýlia. Ja som sa to naučil už dávno, pretože existuje príliš mnoho faktorov, ktoré dokážu ovplyvniť smer trhu. Jediná vec, o ktorej som si istý je, že nikto nedokáže predpovedať trh.

Aby som vám to dokázal, ukážeme si pár predpovedí na rok 2012, ktoré boli vyslovené  koncom roku 2011. Pozrime sa na predpovede ohľadom S&P 500, ktoré  boli vytvorené poprednými firmami z Wall Streetu. Morgan Stanley (MS) sa so svojimi 1167 bodmi trafil najhoršie, mimo takmer o 300 bodov. Goldman Sachs (GS) predpovedal zatváraciu cenu 1250 a Seabreeze Partners 1527. Pre predpovede všetkých veľkých maklérskych firiem kliknite sem. Väčšina z nich podcenila veľkosť nárastu akciového trhu.

Jednotlivcom sa nedarilo o moc lepšie; tu je pár citátov od relatívne známych investorov.

Peter Schiff – „Myslím, že počas roku bude trh dosť kostrbatý, avšak na konci neočakávam pri akciách veľké pohyby. Neočakávam ani pád, ani veľký trhový rast; skôr si myslím, že ceny sa budú hýbať do strany. Ohľadom vzťahu akciových trhov a zlata si myslím, že tento pomer bude aj naďalej padať. Ak si myslíte, že sa pri zlate trafil presnejšie, zamyslite sa ešte raz, „nemyslím si, že by ľudia v roku 2012 zarobili na zlatých akciách. Cena zlata by sa mala budúci rok dosť výrazne pohnúť vpred. Rozhodne by sme mali pokoriť hranicu 2000$. Ťažko povedať, ako vysoko zlato pôjde, malo by to však byť nad 2500$.“ Zlato sa nachádza okolo ceny 1650$, takže Peter bol príliš býčí. Tu.

Doug Kass – „Myslím, že S&P 500 prekoná 1525 bodov – myslím si, že na začiatku bude trhové rozmedzie skôr tesné, neskorou jarou a skorým letom myslím, že uvidíme (býčie) katalyzátory, ktoré pohnú trhom.“ Doug bol príliš býčí, keďže sme sa cez nový high nedostali, hoci jeho všeobecný býčí názor bol správny. Tu.

Aby sme boli fér, našiel som jedného, ktorého predpovede boli pozoruhodne správne, Byron Wien. Pán Wien, ktorý predpovedá už dlhé roky, uviedol nasledujúce predpovede. Pre rok 2012 predpovedal, že ceny ropy klesnú na 85$ za barel, S&P prekoná 1400, reálne HDP presiahne 3% a nezamestnanosť klesne pod 8%. Všetky boli relatívne pravdivé. Tu.

Publikácie médií  a portálov sa tiež zúčastňujú predpovedí; tu je pár z nich.

Kiplinger´s – „Podnikové zisky budú v roku 2012 aj naďalej stúpať, aj keď pomalším tempom, ako to bol od krízy v roku 2007-09. Predpokladali, že v roku 2012 sa zisky zvýšia o 6% na 7%, čo je o niečo menej, ako očakávali večne optimistickí analytici Wall Streetu. Ak by si trh udržal svoj pomer ceny a ziskov(P/E) na hodnote 12, index S&P 500, ktorý 4. 11. uzavrel na 1253, by sa mal oceniť rovnako. Prihoďte 2% dividendy a celkovo zarobíte 8-9%. (Táto analýza napovedá, že Dow Jones Industrial Average, ktorý 4. 11. uzavrel na 11 983, by mal odteraz do roka prekročiť 12 700.)“ Nebolo to príliš ďaleko, nie však ani toľko. Tu.

MarketWatch.com – „Myslíme si, že veci sa zhoršia predtým, než sa zlepšia. Prerazenie zlata po prvý krát od 2008 pravdepodobne signalizuje ďalší tlak likvidity a domnievame sa, že to z krátkodobého a strednodobého hľadiska neveští nič dobrého.“ Tu sa skutočne sekli, keďže prvá časť roku 2012 bola pozitívna. Tu.

Vidíme potenciál pre ďalší typ výpredaju alebo aspoň pokračovanie konsolidácie v prvej časti roka. Ako sa budeme blížiť k letu, trh by mal začať so zľavami spojenými s voľbami prezidenta, ktoré by mali zdôvodniť všetky tieto korekcie a konsolidácie a mal by začať nový rast.

Uvádzam tieto príklady preto, aby som ukázal márnosť predpovedí; som si istý,  že všetky firmy či jednotlivci dali do svojich kalkulácii veľa  úsilia, predtým než ich zverejnili. Avšak, ako raz Donald Rumsfeld povedal: „Existujú veci, ktoré sú známe. To sú  veci, o ktorých vieme, že o nich vieme. Existujú veci, ktoré nie sú známe. To sú veci, o ktorých vieme, že o nich nevieme. Sú však aj veci o ktorých nevieme, že o nich nevieme.“Pán Rumsfeld mohol hovoriť o vojne v Iraku, avšak rovnaká logika sa dá aplikovať aj na investovanie, je mnoho toho, o čom nevieme a to je to, čo môže ovplyvňovať trhy.

Prvá vec, čo potrebuje investor spraviť je zmeniť svoje zmýšľanie. Keď kupujete akciu, neinvestujete do akciového trhu, kupujete malú časť biznisu. Mali by vás zaujímať obchody tej spoločnosti, nie smerovanie trhu. Warren Buffett je často citovaný „Majte len to, čo by ste najradšej mali, keby sa dnes trh na 10 rokov zavrel.“ Ak by sa trh na 10 rokov zavrel a opätovne otvoril, vzrástli by za tých 10 rokov obchody a zisky firmy, ktorú ste kúpili? Expandovala by tá firma a prišla s lepšími produktmi? Veríte, že firma bude mať za 10 rokov väčšiu hodnotu, ako má teraz? Ak áno, urobili ste dobrú výber, ak tým nie ste istý, mali by ste zrejme svoj výber zvážiť.

Druhá vec, ktorú  musí investor spraviť je nájdenie spoločnosti, o ktorej je presvedčený, že môže rásť a prosperovať aj za 10 rokov. Keď hľadám akcie, vždy sa sám seba pýtam, či má daná firma produkt, ktorý je udržateľný. Chcem vedieť, či bude biznis danej firmy potrebný aj za 10 rokov. Nie som presvedčený, že za 10 rokov tu Netflix(NFLX) bude, tak doň neinvestujem. Takisto si nemyslím, že za 10 rokov tu bude SodaStream(SODA), takže do nej neinvestujem. Viem, že investor môže zarobiť na investovaní do nich aktívnymi tradingovými obchodmi, mňa však zaujíma investovanie do spoločnosti, takže sa tomuto typu akcií vyhnem.

Podobne ako Warren Buffett, najradšej svoje akcie len donekonečna držím alebo až dovtedy, pokiaľ podnik ukáže známky problémov. Dole uvádzam akcie, o ktorých som plne presvedčený, že tu za 10 rokov budú, prosperujúce a stále vo svojej oblasti dominantné.

 

Exxon Mobil (XOM) – svetová populácia je niečo okolo 7 miliárd ľudí; do roku 2025 by mala pribudnúť ďalšia miliarda. Mnoho chudobných krajín začína ekonomicky rásť; obyvatelia, ktorí si donedávna mohli dovoliť len málo, si dnes kupujú domáce spotrebiče a chladničky. Takisto uvažujú nad kúpou skútru či malého auta. Potreba energie je základnou ľudskou potrebou a dopyt po energii bude rásť. Bude treba každý zdroj energie , aby sme poskytli energie tam, kam bude potrebná a nebude záležať na type energii, či už pôjde o ropu alebo plyn. Verejne obchodovaná spoločnosť s najväčšími zdrojmi ropy a prírodných plynov je XOM.

Počas nasledujúcich 10 rokov očakávam, že Exxon navýši dividendy, tak ako to aj robil posledných 30 rokov, aby vykúpil miliardovú hodnotu svojich akcií späť, tak ako to robí už roky a očakávam, že navýši aj svoju produkciu. Exxon management plánuje 10 – 20 rokov napred, využíva svoj finančný sval na prieskum a získavanie zdrojov, ktoré bude svet v najbližšej dekáde potrebovať. V roku 2020 bude XOM stále kráľom energie.

Procter & Gamble (PG) – Procter & Gamble je vedúca spoločnosť v oblasti spotrebného tovaru vo svete. Ich detergenty, mydlá, toaletné potreby, kozmetické výrobky a papierové produkty sa predávajú po celom svete. P&G nedávno agresívne expandovali do rozvíjajúcich sa trhov, kde sa im zatiaľ darí rásť. S nárastom populácie a prechodom chudobných k strednej triede, viac ľudí bude kupovať mydlo a zubnú pastu, aby tak vylepšili svoju zdravotnú starostlivosť a životné podmienky. V už zavedených trhoch budú aj naďalej inovovať a rozširovať produkty, ako napríklad Swifter, ktorý zjednodušuje život.

V priebehu 10 rokov očakávam, že P&G predá viac produktov na rozvíjajúcich sa trhoch, očakávam, že predstavia nové produkty na uľahčenie života. Očakávam, že zvýšia svoje dividendy, tak ako to bolo za posledných 56 rokov. Odteraz za 10 rokov budú predávať viac produktov viacerým ľuďom vo viacerých krajinách, ako dnes.

 

Coca-Cola (KO) – Coca-Cola tu je už 126 rokov. Dnes predáva vo vyše 200 krajinách a stále rastie. V posledných rokoch inovovala, pridala nové nápojové linky a balenie, pričom neustále pridávala na trhovom podiele. Coca-Cola agresívne expandovala na rozvíjajúcich sa trhoch, ako je Čína, India a Afrika. Niečo vyše 1.7 miliardy krát za deň si spotrebitelia užívajú ich produkt.

Za 10 rokov očakávam, že KO bude predávať viac produktov viacerým ľuďom vo viacerých krajinách. V skutočnosti má Coca-Cola plán s názvom „2020 Vision,“ ktorý očakáva zdvojnásobenie predajov do roku 2020. Takisto očakávam, že KO navýši svoje dividendy, takisto ako to robila posledných 50 rokov. Čo viac, očakávam tiež, že urobia strategické akvizície a občas i spätný výkup akcií.

McDonald´s (MCD) – McDonald´s je popredná svetová reštauračná sieť; každým dňom McDonald´s obslúži 68 miliónov ľudí vo viac ako 119 krajinách sveta a vo viac, ako 33 000 lokalitách. Základné menu hamburgerov, hranolčekov a nápojov je k dispozícii vo všetkých reštauráciách, k dispozícii je však mnoho miestnych menu. MCD agresívne expandoval v Číne a iných rozvíjajúcich sa trhoch. Len v Číne sa otvorí reštaurácia každý druhý deň a o pár rokov to bude každý deň(tu).

Za 10 rokov očakávam od MCD, že bude predávať viac jedla vo viacerých reštauráciách a vo viacerých krajinách sveta. MCD posledných 36 rokov navyšoval svoje dividendy a myslím, že aj naďalej bude. Za posledných 5 rokov ich navýšil v priemere o 20%. Nemyslím si, že v takom tempe vydrží, očakávam však 10%. Takisto očakávam, že sa svet viac zurbanizuje, čo pomôže fast foodu.

Walgreen (WAG) – Walgreen je poprednou sieťou drogérie v USA s približne 8000 obchodmi v USA a Portoriku. Walgreen je takisto majiteľom Take Care Health Systems, čo je  ich dcérsky podnik, ktorý je najväčším manažérom zdravotných a wellness centier, s viac ako 700 lokalitami po celej krajine. Čo viac, WAG vlastní stránky Drugstore.com, Beauty.com a VisionDirect.com. V roku 2012 získal 45% podiel v Alliance Boot. Dohoda zahŕňala možnosť kúpi zvyšných 55% v nasledujúcich 3 rokoch. V tejto zmluve spoločnosti zhrnuli svoje podnikanie ako „prvý globálny líder v oblasti zdravia a pohody.“

Alliance Boot má  3400 zdravotníckych obchodov a obchodov krásy, operuje s 370 farmaceutickými veľkoobchodnými distribučnými centrami a zlepšuje svoje produkty krásy, ako No7 a Soltan, čo je popredný európsky produkt na ochranu pred slnkom. Pod názvom Boots riadi drogérie v Anglicku, Nórsku, Írsku, Holandsku a v Litve.

Za 10 rokov očakávam, že bude ukončená akvizícia s Alliance Boot a budú najväčším zdravotníckym obchodom a obchodom s „krásou.“ Škála ich operácii dovolí WAG dostať od svojich dodávateľov lepšie ceny a predávať svoje produkty vo viacerých lokalitách. Takisto očakávam, že WAG poskytne viac zdravotníckych služieb pre starnúcu populáciu a navýši svoje dividendy tak, ako to robí posledných 36 rokov.

Záver

Počas ďalších niekoľkých týždňov uvidíte a budete počuť mnoho predpovedí, všetky by ste mali ignorovať. Predpovede ohľadom smeru trhu sa takmer vždy mýlia a preto by nemali mať na investora žiaden vplyv. Dividendový investor by sa mal pokúšať o kúpu spoločností s rastúcou dividendou a s pevnou súvahou. Dokonca aj tie najlepšie podniky môžu byť precenené, takže by ich investori nemali naháňať. Počkajte si na trh, aby vám ponúkol dobrý vstupný bod a potom nakúpte s úmyslom držať ich tak dlho, až kým sa im nebude dariť.

Viem, že si niektorí  čitatelia môžu myslieť, že hore uvedené spoločnosti sú staré a nudné, možno sú. Avšak, spýtajte sa sami seba, ako sa aj dostali k tomu, že sú vnímané ako staré spoločnosti? Pretože mali produkt, ktorý ľudia chceli alebo potrebovali. Boli dobre riadené s konzervatívnymi účtovnými postupmi. Starali sa o svojich akcionárov a dividendy, o ohodnotenie svojej akcie…

Verím tomu, že všetky tieto spoločnosti sa rokmi svojim akcionárom odmenia.

Zdroj: MorningStar

Facebook komentár