Ikonická  pieseň Boba Dylana “The Times They Are A Changin” (Časy Ony Sa Menia) začína nasledujúcim textom

Come gather ‘round people
Wherever you roam
And admit that the waters
Around you have grown
And accept it that soon
You’ll be drenched to the bone

Ľudia poďte sem
kamkoľvek kráčate
A priznajte, že vody
okolo Vás stúpli
A pripusťte, že čoskoro
budete premočení na kosť

Nič  lepšie nesymbolizuje stav vývoja monetárnych politík vo svete. Všetci budeme čoskoro premočení na kosť.

Ale predtým ako detailne rozoberiem to, čo sa deje v súčasnosti, pozrime sa v krátkosti na posledný rok, aby sme preskúmali obrovské zmeny, ktoré sú už v pohybe (Vďaka patrí priateľovi Michaelovi Pollarovi z The Contrarian Take, že nám pripomenul tieto udalosti).


Nízky monetárny príboj za posledný rok

Ako prvú vec si treba všimnúť, že súvaha Federálnej Rezervnej kriminálnej organizácie bola rovná  počas posledného roka.

To je obrovský rozdiel v porovnaní s poslednými piatimi rokmi.

Ale všimnite si , že medziročný  rast menovej bázy zostáva stále nad úrovňou 10%.

 

Toto znamená, že komerčné banky ťahali inflačnú váhu posledný rok. Ale všimnite si, že nárast peňažnej zásoby sa začal neskôr spomaľovať.

Zatiaľ v Európe súvaha Európskej centrálnej banky (ECB) explodovala o 50% v poslednom roku.

 

Ale 70% z tohto nárastu má na svedomí LTRO, ktoré, aj keď vyhodí do povetria celkové čísla súvahy, má NULOVÝ priamy dopad na peňažnú zásobu Eurozóny.

Dokonca aj Bank of Japan (BoJ – Japonská Centrálna Banka) zväčšila medziročne svoju súvahu iba o 8%. Iba Bank of England (BoE – Anglická Centrálna Banka) tlačila ako šialená – viac ako 50% nárast medziročne.

To znamená,  že čo sa QE (Quantitative easing – Kvantitatívneho uvoľňovania) týka, USA ani Európa nemali nohu na plyne posledný rok.

Inými slovami, až do nedávna, s výnimkou Bank of England, väčšina centrálnych bánk Západného sveta bola na jednoročnej dovolenke.

Dnes rýchlo vpred

Za minulý  mesiac samotný, v strašidelnej synchronizácii, FED, BoE, a BoJ ohlásili masívne nové QE programy.

QE program ECB bol ohlásený  a je pripravený na spustenie.

Dokonca aj Čínsky centrálni bankári naskočili na palubu a naliali rekordných 290 miliárd Yuanov do bankového systému cez operácie na voľnom trhu a v budúcnosti sa počíta s ďalšími.

A v tomto merkantilistickom, národno-štátnom, demokratickom a fašisticko-socialistickom Západnom svete dneška, nikto nikdy nevzdoruje devalvácii svojej meny popri veľkých hráčoch, čo pravdepodobne znamená, že všetky veľké krajiny na svete budú musieť zakročiť, lebo inak riskujú, že ich mena sa nedostane na nulu tak rýchlo ako meny ostatných, čo nazlostí ich exportérov.

Inými slovami, toto môžu byť  posledné fázy Crackup boomu (ľudia prestanú veriť štátnemu platidlu), ako predpovedal Ludwig von Mises. Teraz, keď sa Ben Bernanke a ostatní zaviazali k QE do nekonečna, tak to tak určite vyzerá. Ale ako presne dlho to bude trvať zostáva otázkou.

Čas na mániu hromadenia zlata?

My tu v TDV veríme, že by sme stále mali mať ešte 3-5 rokov pred totálnym kolapsom. Mohli by sme sa mýliť? Samozrejme! Nikto nedokáže predpovedať budúcnosť. Je to len náš najlepší odhad. Mohol by sa to stať rýchlejšie? Určite. Môže to trvať dlhšie? Pochybujem, ale je to možné.

Ako so všetkými vecami v živote, kľúč je v načasovaní. Ak systém náhle skolabuje počas ďalšieho roka, tak tu nebude dosť času na vytvorenie zlatej mánie a nebude dosť času ani na zmenu na iné tvrdé aktíva pred kolapsom.

Ale ak systém dokáže vydržať zopár ďalších rokov, v takom prípade, ja teraz odhadujem pravdepodobnosť výskytu zlatej mánie na “takmer určite”. Ben Bernanke a jemu podobní spravili všetko preto, aby to garantovali. Ich bizarné mentálne súženie, nie tak zriedkavá choroba zvaná Keynesianizmus, ich zničilo a tlačiac peniaze vojdú do finálnych fáz hyperinflácie, rovnako ako tomu bolo vo Weimare.

Len sa pozrite na niektoré výroky Bernankeho dnes a porovnajte ich s tými, ktoré zazneli, keď už bola Marka jasne v hyperinflácii.

Vlastne malí investori investujúci do zlatých akcií by mohli spraviť Johna Maynarda Keynesa ich bohom,len za to, že ich robí tak bohatými. Niektoré z týchto akcií šli nahor v tisícoch percent počas poslednej stagflačnej krízy v neskorých 1970tych rokoch. A táto súčasná kríza smeruje k tomu, že tá posledná bude vyzerať, že sa ani nestala.

Texty Boba Dylana sú opäť veľmi výstižné:

The line it is drawn
The curse it is cast
The slow one now
Will later be fast
As the present now
Will later be past
The order is
Rapidly fadin’
And the first one now
Will later be last

For the [monetary] times they are a-changin’

 

Čiara je nakreslená
Kliatba je vrhnutá
Dnešný pomalý
Bude neskôr rýchly
Pretože súčasnosť teraz
Bude neskôr minulosť
Poriadok
Rýchlo mizne
A prvý teraz
Bude neskôr posledný

Kvôli [monetárnym] časom, ktoré sa menia

Vďaka Benovi Bernankemu a všetkým ďalším Keyniakom je čiara nakreslená a kocka hodená. Kam všetky tieto nové smiešne peniaze potečú je vo hviezdach, ale my vsádzame malú časť našich portfólií na zlaté junior akcie, ktoré konkrétne, sa dozviete v zdroji.

Zdroj: TDV Golden Trader

Facebook komentár