Analytik banky Morgan Stanley – Adam Jonas, ktorý bol známy pre svoj optimizmus k spoločnosti Tesla Motors pravdepdobne stráca vieru v túto automobilku.

V poznámke ku klientom počas dnešného dňa, Jonas predpovedal nižšie objemy predajov firmy Tesla s jej najnovším vozidlom – Modelom X. Predpoveď celkového objemu pre rok 2016 znížil k úrovni okolo 70 000 vozidiel, vrátane 56 000 vozidiel Modelu S, čo predstavuje nárast z 53 000 a 15 000 Model X, čo je zníženie od 18 500.

Súvisiace: Čo všetko Tesla sľubuje dosiahnuť do roku 2020

Jonas v poznámke uviedol: “Chápeme, že naše prognózy objemov Modelu X sú značne pod očakávaniami (Wall Streetu), ale je vhodné zistiť od spoločnosti Tesla, či môže poskytnúť vyššiu záruku a dôkaz, že môže vyrobiť a dodať tento model vo vysokých objemoch a s vysokou kvalitou.”

Jonas zároveň znížil jeho cenový cieľ pre akcie spoločnosti Tesla na $ 333 od $ 450, čo odráža nižší objem očakávaní pre Model X, rovnako ako Model 3, ktorý je podľa automobilky Tesla určené pre masový trh vozidiel a podľa očakávaní by sa mal začať predávať zhruba za dva roky.

Analytik ako dôvod zníženia ceny akcií taktiež citoval nižšie ocenenie pre energetickú divíziu spoločnosti Tesla, keďže je vidno urychľúcu hospodársku súťaž po celom svete. Investičné odporúčanie však drží na úrovni “kúpiť”.

Jonas ďalej poznamenal: “Výrobné a technické problémy oneskorili predaj najmenej o 1 rok a straty by sa tak mohli navýšiť o stovky miliónov dolárov, keďže tým stratia potenciálnych zákazníkov. Očakávame však pomalšie navyšovanie produkcie pre zabezpečenie špičkovej kvality prvých vozidiel.”

Akcie automobilky Tesla však dnes vzrástli o 3%. V posledných troch mesiacoch sú v strate o 4,8% a 3,3% v posledných 12 mesiacov. Pre porovnanie akciový index S&P 500 za posledné tri mesiace klesol o 7% a za posledný rok stratil 3,1%.

Technická aktivita spoločnosti Tesla bola pravdepodobne odklonenou od Modelu 3 (cena okolo $ 35 000), na zabezpečenie riadneho prevedenie Modelu X.

Jonas dodal: “Keďže je vidno potreby zabezpečenia čo najvyššej kvality a najefektívnejšieho dizajnu v oblasti produkcie, odhady pri vozidle s najnižšiu cenou nás vedú zopakovať naše očakávania pre Model 3, ktorý by mal byť predstavený v roku 2018 (bez zmeny) o minimálne 1 rok neskôr, ako sú ciele spoločnosti.”

Súvisiace: Tesla Model S P90D je rýchlejší ako Ferrari a Bugatti

Okrem toho, nízky dopyt pre elektrické automobily, v prostredí ropy okolo 30 dolárov za barel vedú investičnú banku k zníženiu očakávaných objemov pre Model 3.

Jonas nakoniec uviedol: “Naša revidovaná prognóza pre kompletné dodávky vozidiel pre rok 2020 je menej ako polovica cieľu spoločnosti Tesla (500 000).“

Zdroj: Morgan Stanley

Facebook komentár