Musk_nespokojnym_akcionarom_Tesla_Kupte_si_Ford_2017

Skupina investorov firmy Tesla vyzvala luxusnú elektrickú automobilku aby do jej predstavenstva pridala dvoch nových nezávislých členov a to bez väzieb na výkonného riaditeľa Elona Muska, čím by “poskytol kritickú kontrolu možných nevhodných krokov v skupine.”

Vzdorný Musk na sociálnej sieti Twitter počas tohto týždňa navrhol, aby si investori namiesto toho kúpili akcie spoločnosti Ford Motor. Rodina Fordovcov ovláda Detroitskú automobilku prostredníctvom dvoch tried akcií.

Súvisiace: Tesla sa stala najcennejšou automobilkou USA

V liste z tohto týždňa päť investičných skupín, vrátane najväčšieho dôchodkového fondu učiteľov v USA – CalSTRS, investičnej skupiny Hermes Equity Ownership a CTW Investment Group vyzvali spoločnosť Tesla aby všetkých jej riaditeľov opätovne volili na ročnej báze.

V liste sa uvádza: “Očakávame, že ak spoločnosti prechádzajú na verejne obchodovaný stav, riadiace štruktúry a postupy ktoré majú v IPO sa bude vyvíjať a zladia sa s meniacou stratégiou firmy,” … “Avšak, sedemčlenná rada spoločnosti Tesla je do značnej miery nezmenené od obdobia pred IPO.”

Tajomnému Muskovi sa nedávno podarilo zo spoločnosti Tesla vytvoriť najcennejšiu americkú automobilku, keďže z trónu zosadila General Motors.

Trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla odvtedy poklesla tesne pod GM. Keďže trhová hodnota automobilky zo Silicon Valley bola na úrovni 50,3 miliardy dolárov, zatiaľ čo GM dosahovala 50,8 miliárd dolárov.

Musk na sociálnej sieti následne zverejnil status: “Skupina týchto investorov by si mala kúpiť akcie automobilky Ford,” … “Ich starostlivosť je úžasná …”

V priebehu minulého mesiaca, akcie spoločnosti Tesla sa zvýšili o 35 percent, pretože investori vsádzajú, že Musk v automobilovom priemysle a energetike spôsobí revolúciu. Akcie Tesla v obchodovaní na burze Nasdaq však uzavreli v strate 3,8 percenta na 296,84 dolárov.

Súvisiace: Ako získať prácu priamo od Elona Muska?

Táto spoločnosť sídliaca v Palo Alto, v štáte Kalifornia sa približuje k začatiu (v druhej polovici tohto roka) produkcie Modelu 3, ktorý je určený pre masový trh a rýchlo sa snaží rozbehnúť svoj závod, keďže v roku 2018 chce dosiahnuť svoj výrobný cieľ – 500 000 vozidiel ročne.

V minulom roku Tesla predal 76 230 vozidiel, čím nedosiahla svoj cieľ, ktorý bol na minimálne stanovej hranici predaných vozidiel o rozsahu 80 000. V porovnaní s GM je to nepatrné množstvo, keďže tá predáva 10 miliónov automobilov a Ford predáva 6,7 milióna.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár