Nadej_Britanie_na_obchodnu_dohodu_s_USA_utrpela_velky_uder

USA poskytli Británií prehľad o tom, čo môžu očakávať od obchodných rokovaní po Brexite, avšak budú nekompromisnými pri dosahovaní svojich cieľov.

Trumpová administratíva na konci tohto týždňa načrtla svoje ciele pre dohodu o voľnom obchode s Britániou v dokumente, ktorý zaujíma tvrdý postoj s ohľadom na poľnohospodárske výrobky a varovali Britániu pred tým, ako sa budú správať voči Číne.

Zoznam priorít, ktorý je rozpísaným na 18 stranách je pre vládu Británie určite náročným čítaním, ktorá po Brexite dúfala v rýchlu dohodu o obchode s najväčšou ekonomikou sveta.

David Henig, riaditeľ Projektu obchodnej politiky Veľkej Británie a bývalý predstaviteľ obchodu Británie uviedol: “Jedná sa o nekompromisný dokument z pohľadu USA, bez uvedenia vzájomného prospechu.”

Súvisiace: Brexit 2019: Veľká Británia sa rozhodne medzi recesiou a úľavou

Podporovatelia Brexitu vyjadrili možnosť ohľadom vyjednávania nových obchodných dohôd s USA a Čínou, ako hlavnú výhodu opustenia Európskej únie, ktorá vykonáva obchodnú politiku v mene svojich členov. Americký prezident Donald Trump dokonca Británií sľúbil “veľmi, veľmi veľkú dohodu, veľmi veľmi rýchlo”.

Dokument však jasne uvádza, že Spojené štáty sa budú snažiť získať veľké ústupky výmenou za dohodu. Bez podpory Európskej únie, Británia bude pod tlakom musieť zvažovať akceptáciu možnej dohody.

Čo chcú USA?

Americká administratíva chce zabezpečiť “komplexný prístup” poľnohospodárskych výrobkov v Británii tým, že príde k zníženiu alebo zrušeniu taríf. Tiež chce odstrániť ďalšie prekážky vývozu z USA.

Zbavenie týchto bariér by mohli otvoriť dvere Británie pre geneticky modifikované plodiny, krmivo pre zvieratá s antibiotikami a produkty z kuracieho mäsa dezinfikované chlórom, ktoré sú v Európskej únii zakázané, ale v Spojených štátoch sú bežnými.

Henig uviedol, že Spojené štáty považujú Brexit za “príležitosť zabezpečiť, aby Británia nasledovala americký prístup v takých oblastiach, ako sú potravinové štandardy”.

To by bolo v Británii politicky nepopulárne. Ale problematickým by bolo aj z iného dôvodu.

Británia dúfa, že bude po Brexite udržiavať úzke obchodné vzťahy s jej najväčším obchodným partnerom – Európskou úniou. Aby to bolo možné, musí zostať v súlade s prísnymi pravidlami EÚ v oblasti bezpečnosti a životného prostredia.

Trump predtým varoval, že dohoda ohľadom Brexitu, vyjednávaná premiérkou Theresou Mayovou voči Európskej únie, ktorá zahŕňa prechodné obdobie takmer dvoch rokov, by mohol brániť obchodu so Spojenými štátmi.

Vláda Británie vo vyhlásení uviedla, že dokument ukazuje “záväzok Spojených štátov začať rozhovory čo najskôr”. Ďalej uviedla, že dohoda s Washingtonom by mala “udržiavať naše vysoké štandardy,“ … “jedná sa o našu prioritu.”

Hrozba ohľadom Číny

Dokument USA tiež varuje Britániu, že podnikne “primerané kroky”, ak krajina vyjedná obchodnú dohodu s “netrhovou krajinou” a podľa odborníkov sa jedná o vyjadrenia ohľadom Číny.

Peter Holmes, ktorý je expertom pre oblasť obchodu, ktorý vyučuje ekonomiku na univerzite v Sussexe, poznamenal: “Spojené štáty sa pokúšajú prijať ustanoveni, podľa ktorého by vedeli odísť od dohody v prípade, že by sa im nepáčila dohoda Británie s Čínou.”

Toto ustanovenie taktiež slúži ako varovanie pre Čínu.

Súvisiace: Brexit “bez dohody” môže zasiahnuť 100 000 nemeckých pracovných miest

Henig ďalej uviedol: “Taktiež sa jedná o signál pre Čínu – ak by bola podpísanou budúca spolupráca, bude závisieť od väčšieho vplyvu.”

Graf: Podiel obchodu Británie s inými krajinami
Nadej_Britanie_na_obchodnu_dohodu_s_USA_utrpela_velky_uder_graf

Odborníci tvrdia, že tento náročný postoj, ktorý Spojené štáty zaujali, odráža zníženú vyjednávaciu silu, ktorú by Británia získala v prípade že Británia opustí Európsku úniu.

Jedná sa vyjednávanie s krajinou, ktorá je trhom 66 miliónov spotrebiteľov, zatiaľ čo Európska únia predstavuje blok s 500 miliónmi občanmi. Ostatné krajiny tiež vedia, že Veľká Británia bude vo veľkej miere motivovanou k zmene voľného obchodu o ktoré prídu z dôvodu Brexitu.

Južná Kórea a Japonsko už naznačili, že budú požadovať ústupky v obchode výmenou za nové dohody s Britániou, ktoré nahradia tie, ktoré má ako členský štát EÚ.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár