Nadeje-na-vakcinu-vytvaraju-na-trhoch-vitazov-a-porazenych

Sľubný vývoj v oblasti vakcín vyvolal optimizmus, že koniec pandémie môže byť v dohľadnej dobe. Ak však tieto náznaky pretrvajú, jasné trendy na trhu, ktoré bezprostredne nasledovali po pozitívnych správach o vakcínach budú nasledovať aj naďalej a niektoré odvetvia budú mať oveľa väčší úžitok ako iné.

Massachusettská biotechnologická spoločnosť Moderna v priebehu minulého týždňa uviedla, že jej vakcína proti koronavírusom bola pri prevencii proti ochoreniu Covid-19 účinná z takmer 95%. Táto správa prišla týždeň po tom, čo americký Pfizer a nemecký BioNTech odhalili podobné pozitívne výsledky zo štúdií s ich vlastnými vakcínami.

Tieto oznámenia o vakcínach prichádzajú v čase, kedy sa koronavírus rýchlo a opäť šíri v Spojených štátoch ako aj v Európe. Bude chvíľu trvať, kým vakcíny budú ľahko dostupné, analytici však v očkovaní vidia jasnejšiu nádej pre skorší návrat do normálu.

Vo výskumnej správe po oznámení spoločnosti Moderna, britská investičná banka Liberum uviedla, že vakcína naznačuje, že už nebude potreba „zdĺhavého alebo dokonca neurčitého obdobia života s vírusom a jeho rizikami“.

Možní víťazi na trhoch

Zdá sa, že z pozitívnych správ ohľadom vakcín, najviac profitoval letecký priemysel, zasiahnutý pandémiou. Po správach od spoločnosti Moderna, do 16. novembra, akcie spoločnosti United Airlines získali 8,6%, zatiaľ čo American Airlines a Delta vyskočil približne o 6%.

Súvisiace: Správy o vakcíne sú skvelé. Ekonomike však do konca roka veľmi nepomôžu

Akcie vlastníka spoločnosti British Airways International Airlines Group vzrástli o 12,2% – po 40% náraste, ku ktorému došlo po predchádzajúcom oznámení spoločnosti Pfizer.

Analytici považujú vývoj vakcín za povzbudivé správy pre odvetvie, ohľadom ktorého investori dúfajú, že príde k navýšeniu dopytu po cestovaní ako v rámci voľného času, tak aj služobných ciest. Avšak nezávislý letecký analytik Brendan Sobie uviedol, že letecké spoločnosti stále budú čeliť „výzvam“.

Ďalej poznamenal: “Dlhodobý výhľad na oživenie pracovných ciest je stále neistý,” … „Existujú odhady, podľa ktorých by dopyt mohol natrvalo klesnúť až o 5% až 20%, pretože spoločnosti začali pristupovať k služobným cestám ako menej potrebným.“

Ďalším sektorom, ktorý by mohol zaznamenať zisky, sú reality a komerčné nehnuteľnosti. Toto odvetvie bolo tvrdo zasiahnuté pandémiou a celosvetovým trendom „práce z domova“. Informácie okolo životaschopnej vakcíny však zvýšili vyhliadky ľudí na návrat do práce v kanceláriách, nachádzajúcich sa v centrách miest.

ETF s označením IShares Global REIT, ktorý sleduje realitné akcie po celom svete, sa od prvého dôveryhodného oznámenia na svete o vakcíne, zo 6. novembra nachádza v zisku až 9%. Dokonca sa mu podarilo v novembri dostať do zisku viac ako 13%.

Akcie spoločnosti Empire State Realty Trust, ktorá je takzvaným trustom v oblasti investícií do nehnuteľností, zameraného na kancelárske a maloobchodné nehnuteľnosti v rámci Manhattanu, po správach od spoločnosti Pfizer vyskočili o viac ako 37%. Akcie spoločnosti SL Green, ktorý je jedným z najväčších komerčných prenajímateľov v New Yorku, vyskočili takmer o 37%.

Tento rast prebieha dokonca aj na iných trhoch, keď napríklad akcie najväčších vlastníkov britských kancelárskych priestorov – Land Securities a British Land čelia odrazu a prekonali širší trh.

Lee Fong, riaditeľ pre výskum v spoločnosti poskytujúcej služby v oblasti komerčných nehnuteľností Jones Lang LaSalle, pre ázijsko-pacifický región uviedol, že potenciálna vakcína ponúka nádej proti „neistote, ktorá v minulosti zasahovala ekonomiky a trhy s nehnuteľnosťami“.

Fong v e-mailovom vyjadrení poznamenal: “Súdiac podľa prvotných reakcií vývoja akciových spoločností, pôsobiacich na trhu s nehnuteľnosťami, „investori očakávajú, že z očkovania bude mať najväčší úžitok trh s nehnuteľnosťami ako v rámci maloobchodu, ako v Európe a USA, nasledovaný kancelárskym a pohostinským sektorom.“”

Je pravdepodobné, že postupný návrat k normálu bude impulzom pre „viac osôb s rozhodovacími právomocami, či už ide o vlastníkov pozemkov alebo investorov, aby pokročili v plánoch, ktoré mohli byť pozastavené, čo podporuje oživenie realitnej činnosti.“

Možní porazení na trhoch

Spoločnosti zaoberajúce sa špičkovou technológiou, z ktorých mnohé počas pandémie prosperovali, pretože ľudia trávili viac času v rámci svojich domovov, od začiatku správ okolo vakcín zaznamenali určité poklesy. Hneď ako farmaceutické spoločnosti ponúkli pokrok v očkovacích vakcínach väčšinou sa obchodovali v stratách, čím bola jednoznačne obmedzená ich silu v dosahovaní ďalších ziskov.

Gigant z oblasti elektronického obchodu – Amazon, ktorého online nákupné služby boli pre pandémiu nevyhnutné voči miliónom ľudí (spoločne so službou streamovania videa) po správach spoločnosti Pfizer zaznamenali pokles svojich akcií zhruba o 5,1%. Na druhej strane Atlantiku, londýnsky maloobchod s potravinami Ocado odpísal 5,2%.

V USA obchodované akcie spoločností Alibaba a JD.com zažili podobne volatilný november, aj keď technologické akcie v Číne boli pravdepodobne viac zasiahnuté prudkým zásahom Pekingu do plánovanej počiatočnej verejnej ponuky spoločnosti Ant Financial, než akýchkoľvek správ z oblasti vakcín.

Ostatné domáce akcie zaznamenali prudký pokles.

Akcie video-konferenčnej spoločnosti Zoom Video, ktorá sa tento rok stala pojmom, sa po správach o očkovacích látkach spoločnosti Pfizer prepadli až o 17,4%, pretože niektorí investori vsádzajú na to, že sa zamestnanci vrátia do kancelárií.

Akcie amerického streamovacieho gigantu Netflix čelili prepadom a po oznámení spoločnosti Pfizer klesli o 8,6%.

Tieto webové spoločnosti sa určite nachádzajú v medziročnom veľkom zisku, avšak svoj rast momentálne znížili.

Pred pozitívnymi správami od spoločnosti Pfizer zaznamenali akcie spoločnosti Zoom v roku 2020 prudký nárast o 635%. Firma Amazon vzrástla o 79,2% a gigant Netflixo 59,1%.

Súvisiace: UBS: „Počet nakazených v USA by sa za 6 mesiacov mohol blížiť k nule“

Niektorí analytici však predpovedajú, že pozitívny vývoj vakcín by mohol viesť k dlhodobejšiemu výpredaju akciových spoločností, ktorá ťažili zo stratégie “zostaňte doma“.

V blogovom príspevku Johanna Kyrklund, investičná riaditeľka spoločnosti Schroders pre správu aktív napísala: “Je to začiatok veľkej zmeny zamerania?” Je to pravdepodobné, “ … “Možno sme konečne našli katalyzátor, ktorý podnieti odklon od akcií, ktoré ťažili z obmedzení, smerom k akciových spoločnostiam zameraným na rast.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár