Kto_nahradi_Warrena_Buffetta_v_Berkshire_Hathaway

Berkshire Hathaway v roku 2014 vydala list, kde Warren Buffett napísal, že “budúci generálni riaditelia konglomerátu by mali pochádzať spomedzi interných kandidátov, ktorí vyrastajú v radoch spoločnosti Berkshire a veľmi dobre ju poznajú.”

Spoločnosť JPMorgan verí, že identifikovala najpravdepodobnejšieho interného kandidáta.

Analytici banky v novej správe označili Grega Abela za najpravdepodobnejšieho nástupcu Warren Buffetta, ako ďalšieho generálneho riaditeľa investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway.

Súvisiace: Warren Buffett aktuálne z jednej investície zarobil $ 12 miliárd

Abel v súčasnosti stojí v čele spoločnosti Berkshire Hathaway a je relatívne mladým – vo veku 55 rokov. Správa uvádza, že Buffett Abelovi často pochvaľuje.

V liste z roku 2014 Buffett tiež napísal, že ďalší generálny riaditeľ by mal spoločnosť spravovať počas obdobia o rozsahu najmenej 10 rokov a neočakáva, že by správna rada vybrala kandidáta, ktorý by pravdepodobne mal 65 rokov.

Zatiaľ čo analytička banky JPMorgan – Sarah E. DeWittová verí, že Abel je najpravdepodobnejším nástupcom, nechala otvorené dvere aj pre ďalších kandidátov. Ajin Jain, ktorá je vedúcim predstaviteľom Berkshire Hathaway Reinsurance, bol taktiež menovaný ako potenciálny nástupca, aj keď DeWittová verí, že jeho vek môže byť prekážkou (65 rokov).

Ale DeWittová neočakáva, že by čoskoro mohol byť vybraný nový generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire. Jeho partner a podpredseda spoločnosti Charlie Munger (93 rokov), ktorý je taktiež veľmi aktívnym, napísal: “Je dôležité, že [Buffett] nemá žiadne známky únavy a podľa nášho názoru by mohol byť vedúcim kandidátom na ďalšie desaťročie.”

Buffett pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway už 52 rokov a v súčasnosti má 87 rokov. DeWittová píše, že v tom čase Buffettova “schopnosť identifikovať atraktívnych adeptov na akvizíciu a rýchlo a rozhodne nasadiť obrovské sumy peňazí, je naozaj bezkonkurenčná.”

Súvisiace: Warren Buffett: Odmietnutie Harvardu bolo “to najlepšie, čo sa mi kedy stalo”

Ak by sa nieto iní stal ďalším výkonným riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway, DeWittová neočakáva, že by jej výkon značne utrpel. Hoci predpokladá, že odpredaj po Buffettovom konečnom odchode do dôchodku nastane, DeWittová sa domnieva, že to bude slúžiť iba na vytvorenie nákupnej príležitosti, keďže príde k poklesu cien akcií.

DeWittová nakoniec dodáva: “Mohlo by to nakoniec predstaviť nákupnú príležitosť, pretože základné princípy by sa mali naďalej zlepšovať a rada by mohla spätne odkúpiť významné množstvo akcií, ak akcie klesli pod hodnotu 1,5-násobok účtovnej hodnoty.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: USAToday, Fortune

Facebook komentár