Najbohatší muž Ázie práve znova zaznamenal zvýšenie jeho bohatstva.

Akcie spoločností vlastnených Hong Kongským magnátom Li Ka-Shingom počas včerajšieho dňa rástli, kedy oznámil plány na reštrukturalizáciu jeho masívne “ríše podnikov” a presunie ich na Kajmanské ostrovy.

Súvisiace: 16 miliardárov, ktorí začali z ničoho

Akcie realitnej spoločnosti Cheung Kong v Hong Kongskom obchodovaní vyskočil takmer o 15%, zatiaľ čo investičný holding Hutchison Whampoa vyšplhal takmer 13%. Oba tieto podniky (86-ročný) pán Li ovláda, čím jeho sa jeho hodnota podľa správy Hurun odhaduje na 33 miliárd amerických dolárov.

Plány na reštrukturalizáciu pána Li boli vyhlásené v neskorých piatočných hodinách. Jeho majetok bude rozdelený na pár nových firiem. Všetky firmy, ktoré sa zaoberajú nehnuteľnosťami budú spadať pod CK Property, zatiaľ čo ostatné podniky, vrátane energetiky, maloobchodu, energií a telekomunikácií budú pod správou CKH Holdings.

Tieto nové spoločnosti budú registrované a obchodovateľné v Hong Kongu. Ale obe budú mať svoje základne v notoricky známom nepriehľadnom daňovom raji, presnejšie na Kajmanských ostrovoch.

Li túto reštrukturalizáciu nazval “zlomovou udalosťou” a povedal, že teraz bude pre pre investorov jednoduchšie rozhodnúť sa, ktoré podniky chcú kúpiť.

Tieto zmeny analytikov prekvapili, ale ich reakcie boli pozitívne.

Súvisiace: Hong-Kongský podnikateľ vykonal najväčšiu zákazku v histórií pre Rolls-Royce

Wee liąty Lee a Patrick Wong z BNP Paribas v poznámke pre klientov napísali: Reštrukturalizácia zefektívni a zjednoduší existujúce štruktúry, pod ktorým Cheung Kong drží takmer 50% podiel spoločnosti Hutchison.

Li Ka-Shing drží majetok v rade priemyselných odvetví, od nehnuteľností po služby zdravia a krásy. Jeho meno, ríša a vplyv sú obyvateľom Hongkongu dobre známe.

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár