Bill Gates, Larry Ellison, a Jeff Bezos patria medzi najbohatších technologických magnátov USA.

Ale existuje veľa veľmi bohatých vedúcich predstaviteľov technologického sektora po celom svete, ktorí robia veľa pre technológie a sú z iných krajín.

S pomocou zoznamu miliardárov časopisu Forbes, sme pre Vás pripravili zoznam najbohatších technologických magnátov v 14 krajinách po celom svete. Každý hrá hlavnú úlohu v technologickom pokroku po celom svete, vďaka čomu zarábajú svoje miliardy.


Brazília: Eduardo Saverin

Čistý majetok:

5,1 miliardy dolárov

Pozadie: Saverin sa stal miliardárom, ako spoluzaložil Facebook s Markom Zuckerbergom. Narodil sa v Brazílii, ale navštevoval školu v Spojených štátoch, avšak jeho amerického občianstva sa vzdal a v roku 2012 sa presťahoval do Singapuru. Stále vlastní 53 miliónov akcií Facebooku a trávi svoj ​​čas ako anjelský investor.


Kanada: Garrett Camp

Čisté majetok:

5,3 miliardy dolárov

Pozadie: Rodák z Calgary, ktorý ako študent spoluzaložil StumbleUpon v roku 2002. Po predaji spoločnosť eBay za 75 miliónov dolárov v roku 2007, pokračoval v podnikaní a s Travisom Kalanickom spustili Uber. Uber bol naposledy ocenený na viac než 50 miliárd dolárov.


Čína: Jack Ma

Čisté majetok:

25,3 miliardy dolárov

Pozadie: Ma je zakladateľom a výkonným predsedom predstavenstva čínskej internetovej spoločnosti Alibaba, ktorej počiatočná verejná ponuka o hodnote 25 miliárd dolárov bola pre New York Stock Exchange v roku 2014 rekordnou. Vyrastal ako chudobný občan v komunistickej Číne a dvakrát neurobil prijímacie skúšky na vysoké školy a bol odmietnutý desiatkami zamestnávateľov, vrátane jednej ponuke pre prácu v KFC.


Nemecko: Hasso Plattner

Čistý majetok:

9,5 miliardy dolárov

Pozadie:  Plattner sa pripojil k štyrom bývalým kolegom z IBM, aby v roku 1972 založili nemeckú softvérovú spoločnosť SAP. V roku 2013 podpísal Giving Pledge, čím sľúbil darovať aspoň polovicu svojho majetku na charitu. Plattner vlastní super-yachtu s názvom Morning Glory, rovnako aj luxusné golfové ihrisko v Južnej Afrike.


India: Azim Premji

Čistý majetok:

16 miliárd dolárov

Pozadie: Premji je predsedom IT konzultačnej a softwérovej spoločnosť so sídlom v Bangalore – Wipro. Premji je najbohatším technologickým magnátom v Indii, ale taktiež sa stal najväčším filantropom v celej Ázii, keďže daroval majetok v hodnote akcií spoločnosti WiPro za 4,4 miliardy dolárov.


Izrael: Shaul Shani

Čistý majetok:

3 miliardy dolárov

Pozadie: Shani je miliardár, ktorý nedovoluje zverejňovať svoje fotografie a v roku 2009 zarobil 1,4 miliardy dolárov, keď predal celosvetovú spoločnosť Telecom Vivendi za 4,5 miliardy dolárov. Je taktiež zakladateľom spoločnosti Oshap Technologies, ktorá ponúkla akcie verejnosti v roku 1985, rovnako ako firiem Sapiens a Tecnomatix.


Japonsko: Hiroshi Mikitani

Čistý majetok:

9 miliardy dolárov

Pozadie: Mikitani je generálnym riaditeľom a predsedom najväčšej interenetovej spoločnosti v Japonsku – Rakuten. V posledných rokoch kúpil niekoľko spoločnosti, vrátane spoločnosti Ebates v septembri roka 2014 za 1 miliardu dolárov a v marcipočas tohto roka investoval 300 miliónov dolárov do firmy Lyft.


Malajzia: Goh Peng Ooi

Čistý majetok:

1,3 miliardy dolárov

Pozadie: Goh založil softvérovú spoločnosť pre finančné služby Silverlake Axis, potom, čo strávil takmer desať rokov v spoločnosti IBM v Spojených štátoch. Silverlake je v súčasnosti najväčším poskytovateľ softvéru pre bankovníctvo v Malajzii, a Goh je prvým technologickým miliardárom v jeho krajine.


Rusko: Eugene Kaspersky

Čistý majetok:

10,4 miliardy dolárov

Pozadie: Kaspersky je zakladateľom spoločnosti kybernetickej bezpečnosti – Kaspersky Lab, ktorá pomáha chrániť dáta pre približne 300 miliónov ľudí po celom svete. Veľmi rozsiahlo píše a často prednáša na bezpečnostných konferenciách.
 

Singapur: Jason Chang

Čistý majetok:

3 miliardy dolárov

Pozadie: Chang je predsedom najväčší spoločnosti na svete z oblasti ochrany a testovania polovodičov – Advanced Semiconductor Engineering. Hoci sa narodil v Singapure, žije na Taiwane a zrealizoval významné investície s nehnuteľnosťami v Číne.


Južná Kórea: “Brian” Kim Beom-Su

Čistý majetok:

2,3 miliardy dolárov

Pozadie: Kim v marci roka 2010 vytvoril službu posielania správ – KakaoTalk. V októbri sa KakaoTalk spojila s Daum Communications. Keď novovytvorená firma Daum Kakao mala premiéru na kórejskej burze, bola ocenená na úrovni 9,5 miliardy dolárov. Kim vlastní 40% spoločnosti.


Taiwan: Terry Gou

Čistý majetok:

6,7 miliardy dolárov

Pozadie: Gou je predsedom a zakladateľom taiwanskej spoločnosti Foxconn, ktorá vyrába elektroniku pre technologické firmy, vrátane spoločnosti Apple. Foxconn je jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v Číne a jedným z najväčších výrobcov v dodávateľskom reťazci na svete.


Veľká Británia: Michael Lynch

Čistý majetok: 

1,01 miliardy dolárov

Pozadie: Hoci v súčasnosti je jeho osoba predmetom vyšetrovania zo strany amerického ministerstva spravodlivosti, Lynch sa stal miliardár, keď jeho softvérová spoločnosť Autonomy bola v roku 2011 kúpená spoločnosťou Hewlett-Packard. HP odvtedy žalovala spoločnosť Autonomy z údajných účtovných podvodov v hodnote 5,1 miliardy dolárov. Lynch taktiež vedie britskú firmu rizikového kapitálu firmu s názvom Invoke Capital.


Spojené štáty: Bill Gates

Čistý majetok:

79,3 miliardy dolárov

Pozadie: Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft dosiahol na vrchol zoznamu najbohatších ľudí na svete od časopisu Forbes počas 16-tich z posledných 21 rokov. V posledných niekoľkých rokoch sa Gates zameriava na filantropické aktivity s jeho manželkou Melindou a už presvedčili viac ako 100 jednotlivcov z najbohatších ľudí sveta, aby darovali aspoň polovicu svojho majetku ako súčasť aktivity Giving Pledge – dať väčšinu svojho bohatstva na dobročinné účely.

Zdroj: Yahoo, ABCNews

Facebook komentár