Najbohatsi_muz_Hongkongu_poskytuje_miliony_podnikom_ktore_zasiahli_protesty

Najbohatší muž Hongkongu Li Ka-shing venuje miliardu hongkonských dolárov (128 miliónov dolárov) podnikom, ktoré boli poškodené prodemokratickými protestmi mesta.

Podľa vyhlásenia jeho Nadácie zverejnenom, počas včerajšieho dňa, 91-ročný miliardár poznamenal, že dúfa, že dar bude “hlavnou” pomocou malým a stredným podnikom, v náročnom období.

Nadácia vo svojom vyhlásení uviedla: „Vývoj celosvetového hospodárstvo sa spomaľuje. Hongkonské hospodárstvo navyše čelí bezprecedentným výzvam.“

Cieľom daru Ka-shing je doplniť nedávno oznámené vládne opatrenia na pridelenie dvoch miliárd hongkonských dolárov (255 miliónov dolárov) k podpore malých spoločností. Celkovo vláda do ekonomiky načerpá miliardy dolárov, v snahe zabrániť recesii, pretože politická kríza narušuje podnikanie, najmä v maloobchode a iných službách. Problémové hospodárstvo trpí aj spomalením Číny a obchodnou vojnou.

Ďalšie podrobnosti o tom, ako sa peniaze nadácie použijú, budú jasné až po rokovania s vládou.

Li a ďalší realitní magnáti počas protestov čelia tlaku Číny. Štátne mediálne organizácie kritizovali developerov nehnuteľností v meste a obviňovali ich z rastúcich cien domov.

Štátna spravodajská agentúra Xinhua v komentári uverejnenom minulý mesiac uviedla: “Šokujúce ceny domov sú príčinou hongkonského sociálneho chaosu.“

Agentúra Xinhua vyzvala mesto, aby odobralo späť pozemky developerom a ponúklo dostupnejšie bývanie, ako spôsob upokojenia hnevu verejnosti.

Denník People’s Daily, ktorý je oficiálnymi novinami vládnucej Komunistickej strany minulý mesiac v samostatnej správe uviedol: „Je čas, aby hongkonskí developeri ukázali svoju najvyššiu dobrú vôľu.“ Tento článok vyzval developerov Hongkongu, aby vláde poskytli svoje nevyužité pozemky.

V skrytej výhrade vyjadreniach Li-ho, ktoré použil pri prejave začiatkom septembra, poznamenal: „Toto je jediný spôsob, ako byť zodpovedný za budúcnosť Hongkongu, „dať mladým ľuďom cestu von.“ Li vtedy povedal, že dúfa, že „tí, ktorí sú pri moci“, môžu poskytnúť mladým ľuďom podporu ako sa „dostať von“ z politického zmätku.

Jeden ďalší developer – New World Development, nedávno uviedol, že venuje až 180 000 metrov štvorcových z jeho pozemkových rezerv na bývanie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár