Najbohatší muž Indie chce investovať 20 miliárd dolárov do mobilnej siete, ktorá by mohla priniesť bleskový internet pre stovky miliónov ľudí.

Indickí spotrebitelia už oslávili príchod novej služby Mukesha Ambaniho – Reliance Jio, čo predstavuje miliardárov sľub zabezpečenia, poskytnúť minimálne ceny na dne a rýchlosť sťahovania, ktorá umožní streamovanie videa.

Táto 4G sieť, ktorá obsiahne viac ako 80% krajiny, začiatku tohto týždňa oficiálne začala poskytovanie svojich služieb, zároveň so sadou veľkorysých zavádzacích ponúk. Indovia budú môcť využívať Jio zadarmo až do konca roka 2016 a potom za dáta zaplatia iba 149 rupií ($ 2,25) mesačne.

Ambani pred investori počas minulého týždňa na výročnom valnom zhromaždení svojej firmy poznamenal: “Ktokoľvek a čokoľvek môže byť súčasťou prechodu na digitálne technológie a to exponenciálnou rýchlosťou,” … “Život prechádza k digitálnym technológiám.”

V Indií má iba pätina dospelých prístup k Internetu. Existuje niekoľko verejných Wi-Fi miest a rýchle širokopásmové pripojenie vyžaduje infraštruktúru, ktorú zriedka nájdete v chudobnejších mestských oblastiach, alebo na vidieku.

Ale to sa rýchlo mení. V prípade, že sieť Jio uspeje, Ambani bude môcť ťažiť z otrasu, ktorý by pre stovky miliónov Indov znamenal, že sa v najbližších rokoch prepnú do režimu online – vo väčšine prípadov prostredníctvom smartphonu.

Je to trh, po ktorom obri technologického priemyslu zúfalo túžia. Google inštaloval bezplatné Wi-Fi pripojenia na staniciach po celej Indii a Facebook sa pokúsil ponúknuť bezplatnú verziu svojej platformy.

Ambani do vybudovania takmer 100 000 telekomunikačných veží po celej Indii investuje miliardy. Ten odhaduje, že Jio už pokrýva zhruba 18 000 miest a 200 000 dedín. Jeho cieľom je, aby v marci roka 2017 dosiahol na 90% populácie.

Vybudovanie národnej 4G siete od nuly predstavuje významné riziko pre Ambaniho, ktorý vystúpil z oblasti telekomunikácií asi pred 15 rokmi, po spore so svojím bratom, Anilom Ambanim, ktorý ovláda Reliance Communications.

Bratia, ktorých spoločná hodnota majetku sa odhaduje na 26 miliárd dolárov, v posledných rokoch problémy urovnali. Jio bude môcť využívať rádiové frekvencie vlastnené spoločnosťou Reliance Communications.

Konkurenčné siete už začali reagovali na spojenie Reliance a Jio, najmä vlastnými špeciálnymi ponukami, takže cenová vojna je takmer istá. Airtel zrazil svoje ceny pre 3G a 4G o 80% a Vodafone vykonala zvýšenie objemov dát vo svojich programoch o takmer 70%.

Ak Jio, čo v hindčine znamená “žiť život” sa stane ďalším mega podnikaním v stajni Reliance, okrem sektorov energií, médií, chemikálií a maloobchodných operácií, bude táto sieť musieť zvládnuť záťaž miliónov nových zákazníkov.

Počas tohto týždňa, zariadenie v New Delhi, na sieti Reliance dosiahlo pôsobivú rýchlosť sťahovania 21 megabitov za sekundu. Avšak pri stávke 20 miliárd dolárov, tento druh výkonu musí byť replikovaný po celej Indii.

Zdroj: Fortune, Bloomberg

Facebook komentár