Najbohatší jednotlivec Indie - Mukesh Ambani.

Najbohatší jednotlivec Indie – Mukesh Ambani.

Mukesh Ambani získal ďalšiu vážnu investíciu.

Najväčší ázijský miliardár na konci tohto týždňa získal ďalšiu veľkú investíciu do svojej maloobchodnej ríše, čím za posledný mesiac dosiahol celkový nárast hodnoty skupiny Reliance Retail o zhruba 3,4 miliardy dolárov.

Najnovší príliv hotovosti – o hodnote okolo 62,5 miliárd rupií (855 miliónov dolárov) z Abu Dhabi Mubadala – poskytne štátnemu investičnému fondu 1,4% podiel v najväčšej indickej maloobchodnej skupine.

Reliance je tak na dobrej ceste. Začiatkom tohto roka Ambani získal pre svoju technologickú firmu Jio Platforms len za štyri mesiace viac ako 20 miliárd dolárov. Polovica z nich bola zabezpečená len za jeden mesiac, čo demonštrovalo agresívne ambície výkonného riaditeľa, s cieľom rozvinúť z jeho podnikania v Bombaji na globálny technologický gigant.

Teraz sa zdá, že Ambani obracia tieto snahy na inú časť svojho konglomerátu. Za posledných pár týždňov spoločnosť Reliance Retail získala financovanie od skupiny významných investorov vrátane spoločností Silver Lake, KKR, General Atlantic a Mubadala.

Každá z nich už naliala peniaze aj do technologickej divízie spoločnosti Reliance, čo naznačuje, že existujúca dôvera medzi existujúcimi investormi skupiny zostáva.

Khaldoon Al Mubarak, ktorý je výkonným ako aj generálnym riaditeľom spoločnosti Mubadala vo vyhlásení uviedol: „Sme radi, že prostredníctvom tejto investície prehĺbime naše vzťahy so spoločnosťou Reliance Industries.“

Reliance Retail má okolo 12 000 obchodov po celej Indii a predáva všetko od inteligentných telefónov cez potraviny až po oblečenie prostredníctvom rôznych rovnomenných značiek, vrátane Reliance Fresh, Reliance Digital a Reliance Trends. Spolupracuje tiež so značkami tretích strán, ako sú napríklad Burberry, Muji a Pottery Barn.

Spoločnosť je označovaná za „najrýchlejšie rastúcu a najziskovejšiu maloobchodnú skupinu Indie“. Podľa vyhlásenia spoločnosti Reliance za posledný fiškálny rok, ktorý sa skončil v marci, dosiahla zisk zhruba na hodnote 726 miliónov dolárov.

Ambani kombinuje svoj digitál a maloobchodné vzťahy. Koncom minulého roka spoločnosť Reliance uviedla na trh platformu elektronického obchodu JioMart, ktorá používateľom umožňuje nakupovať potraviny cez online.

Súvisiace:
Spoločnosť Intel investovala do firmy Jio Platforms
Najbohatší človek Ázie dostane od Saudskej Arábie $1,5 miliardy

Skupina Reliance má vysoké ambície pre spoločnosť JioMart, ktorá si dala za cieľ presvedčiť 30 miliónov malých obchodov, aby na tejto platforme podnikali. Podľa Kirana Pedadu, odborného asistenta pre oblasť marketingu na indickej škole podnikania, sa nová investícia pravdepodobne použije na pomoc pri rozvíjaní tejto iniciatívy a na zlepšenie jej dodávateľského reťazca.

Reliance Industries pod vedením Ambaniho vyrástla z ropnej a energetickej spoločnosti na rozľahlý konglomerát, ktorý zahŕňa maloobchodné predajne, mobilného a širokopásmového operátora, digitálne platformy a ďalšie.

Pedada ďalej uviedol, že táto investícia predstavuje iba ďalší krok týmto smerom.

Nakoniec poznamenal: „Pred desiatimi rokmi, keby ste hovorili o systéme Reliance, ľudia by povedali „ropná spoločnosť,“ … “V súčasnosti však ide o technológie.“

Pedada dodal: „Presúvajú svoje zameranie,“ … „Podľa môjho názoru sa na to pozerajú z veľmi dlhodobého hľadiska. Z môjho pohľadu si myslím, že budú jedným z najväčších maloobchodných predajcov s rôznymi kanálmi … sveta.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár