Tadashi Yanai.

Tadashi Yanai.

Na rozdiel od Číny, kde je možné získať obrovské bohatstvo cez noc, obnova strát japonských miliardárov zvyčajne trvá dlhšie.

Tadashi Yanai, zakladateľ spoločnosti Fast Retailing, ktorá vlastní aj značku oblečenia – Uniqlo dosiahol rozsiahli rast majetku po tom, ako sa akcie spoločnosti v uplynulom roku zvýšili o viac ako 75 percent. Jeho bohatstvo sa podľa indexu miliardárov od agentúry Bloomberg od apríla roka 2016 takmer zdvojnásobilo na 25,4 miliardy dolárov.

Najbohatsi_muz_Japonska_zdvojnasobil_majetok_aj_vdaka_Federerovi_graf

69-ročný Yanai je predsedom spoločnosti Fast Retailing, ktorá je druhým najväčším výrobcom oblečenia na svete, z trhovou hodnotou za značkou Zara. Akcie spoločnosti pred dvoma rokmi čelila poklesu, keďže zaznamenala pomalší rast tržieb. Odvtedy sa vrátili na vyššiu úroveň a k tomu jej pomáhala realizácia trvalého rozširovania prítomnosti na zahraničných trhoch a spolupráca s tenisovou hviezdou Rogerom Federerom a hráčom golfu, Adamom Scottom. Yanai sa od vtedy stal o 4,8 miliardy dolárov bohatším, čo ho dostalo na 30. miesto rebríčka miliardárov od agentúry Bloomberg, známym ako Bloomberg Billionaires Index.

Yanaiho nárast kontrastuje s vývojom bohatstva iných miliardárov, ktorých akcie firiem z maloobchodu čelia rastúcej konkurencii zo strany online konkurentov, keďže spotrebitelia stále vo väčšej miere nakupujú oblečenie z pohodlia svojho domova.

Amancio Ortega, 82-ročný španielsky zakladateľ spoločnosti Zara, ktorú vlastní jeho skupina – Inditex, v tomto roku zaznamenal pokles o viac ako 13 percent na 65,4 miliardy dolárov, vrátane stredajšieho poklesu o 3,5 miliardy dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár