Keď si človek pomyslí na najdrahšie mestá sveta, pravdepodobne mu v mysli vyskočí New York a Londýn. Ale tieto dve mestá sa nedostali ani do zoznamu Top 10 najdrahších miest. Namiesto toho, v tomto rebríčku prevládajú ázijské a africké mestá, rovnako ako aj dve zo Švajčiarska – Zürich a Ženeva.

Podľa výročnej správy pre rok 2016 na základe rebríčku životných nákladov sa zmapovalo 209 krajinách, kde s najväčšou pravdepodobnosťou zamestnávatelia posielajú žiť svojich zahraničných pracovníkov.

Hong Kong zostáva najdrahším mestom na svete, kde priemerné mesačné nájomné v nezariadenom trojizbovom byte na základe “medzinárodných štandardov vo vhodnom okolí” stojí až 6 809,47 dolárov. Druhé miesto môže prekvapiť, je ním nájomné v Luande, v štáte Angola, ktoré Vás môže vyjsť na 6700 dolárov za mesiac.

Súvisiace:
Najdrahšie mestá sveta na vlastnenie auta
Aktuálne najdrahším mestom sveta je…

Podľa Svetového ekonomického fóra, “Luanda nemusí byť najdrahším mesto na svete pre jej miestnych obyvateľov, ale vďaka prekvitajúcemu ropnému hospodárstvu, je vidno obmedzenú ponuku luxusného bývania a vysokým dopytom medzi krajanmi, čo vedie aj k vyšším nákladom života, než v ktoromkoľvek inom meste na svete.” Je potrebné však poznamenať, že náklady na obstaranie bytu v Luande, pre angolskú domácnosti môžu byť aj len 200 dolárov za mesiac.

Za Luandou je mesačné nájomné v Sydney, kde podobný byt stojí 2 636,39 dolárov, alebo Vancouveri, kde mesačné nájomné za dve spálne je približne 1 737,80 dolárov.

Ak sa presunieme do Londýna alebo New Yorku, nájdete priemerné nájomné pre 3-izbový byť vo rozsahu 4 583,25 až 5 100 dolárov.

Ak sa rozhodnete ísť v týchto mestách do kina, Londýn je zďaleka najdrahším – lístok Vás bude stáť 17,91 dolárov. Ísť do kina v Johannesburgu Vás vyjde na niečo málo cez 4 doláre.

A čo ak si budete chcieť posedieť na šálke kávy? V Hongkongu budete musieť zaplatiť takmer 8 dolárov, ale v New Yorku iba 2,28 dolára. Ak si budete chcieť natankovať a dostať sa tak k svojej šálky kávy, 1 liter bezolovnatého benzínu vás vo väčšine miest bude stáť v rozmedzí 1 až 1,79 dolára – v Hongkongu, oproti 48 centov v Moskve.

Top 10 najdrahších miest pre život:

1. Hong Kong

2. Luanda, Angola

3. Zurich

4. Singapur

5. Tokyo

6. Kinshasa, Kongo

7. Šanghaj

8. Ženeva

9. N’Djamena, Čad

10. Peking


Top 10 miest s najnižšími nákladmi:

1. Lusaka, Zambia

2. Garborone, Botswana

3. Karáčí, Pakistan

4. Tunis

5. Minsk, Bielorusko

6. Johannesburg

7. Blantyre, Malawi

8. Biškek, Kirgizsko

9. Kapské mesto

10. Windhoek, Namíbia

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár