Najlacnejsie-a-najdrahsie-mesta-v-Europe-ktore-je-mozne-tento-rok-navstivit

Môže sa to zdať paradoxné, ale cesta Američanov (významných spotrebiteľov) do Európy môže byť spôsobom, ako tento rok ušetriť na cestovaní. Ale vybrať si na základe jednej aktuálne vydanej štúdie si môžu zobrať aj Slováci.

Uprostred celosvetového úsilia nájsť spôsoby, ako ušetriť peniaze počas cestovania, ceny hotelov v mnohých európskych mestách klesli. Podľa odborníkov na cestovanie dokonca klesli aj priemerné ceny leteniek zo Spojených štátov.

Aká je ďalšia výhoda pre Američanov? Počas tohto mesiaca dosiahol americký dolár voči euru paritu a to prvýkrát za 20 rokov.

Aby sme to uviedli do perspektívy, 3-nočný pobyt v hoteli v Paríži, ktorý si účtuje 250 eur za noc, by dnes stál okolo 767 dolárov v porovnaní s 841 dolármi v júli roka 2019.

Lacnejšie letenky

Priemerná najnižšia cena leteniek pre Američanov do Európy oproti minulému roku klesla o 15,1 %, na základe údajov každoročnej analýzy internetovej stránky pre rezerváciu cestovania CheapAir.com.

Na základe aýnalzy, viac ako 24 miliónov leteniek na jar tohto roka dosiahli lety do Európy z miest po celých Spojených štátoch tento rok priemernú hodnotu 908 dolárov, čo je pokles z priemerných 1 070 dolárov v roku 2021.

Cestovatelia, ktorí chcú nájsť najlacnejšie letenky do Talianska, môžu podľa štúdie letieť do Milána, kde ceny leteniek klesli o viac ako 20 %. Znížil sa aj počet letov do Benátok (-17 %) a Ríma (-14 %).

Destinácie kde bol zaznamenaný najväčší pokles cien leteniek v EÚ
Najlacnejsie-a-najdrahsie-mesta-v-Europe-ktore-je-mozne-tento-rok-navstivit-1

CheapAir.com ďalej uvádza, že letenky do najnavštevovanejších miest Európy, ako sú Londýn (-10 %) a Paríž (-9 %), taktiež klesli, aj keď v menšom rozsahu, zatiaľ čo letenky do Dublinu (-0,02 %) zostali v podstate nezmenené.

Podľa analýzy došlo k poklesu cien aj pri letoch prichádzajúcich takmer z každého väčšieho amerického mesta. Výnimkou bol Boston, kde cena letenky vzrástla o 1,8 % na 685 dolárov za letenku. Napriek tomu je Boston druhým najlacnejším mestom v USA, z ktorého sa dá lietať do Európy. Lacnejší je len New York, kde priemerné letenky do Európy tento rok stoja 636 dolárov za letenku.

Zdalo sa, že pokles cien leteniek do Európy ľudí v rámci analýzy zaskočil. Uviedli, že boli „milo prekvapení“ výsledkami, ktoré ukázali viac lacných letov do Európy, ako očakávali.

Cestovatelia, ktorí hľadajú nízke ceny leteniek do Európy, môžu na stránke CheapAir.com získať prístup k tzv. „Kalendáru letných letov do Európy pre rok 2022“, ktorý odhaduje, že ďalšie výrazné zľavy budú intenzívnejšie od 4. septembra.

Lacnejšie hotely

Mnohé hotely sú pre Američanov v USA aktuálne drahšie ako pred pandémiou, najmä na miestach, ako je Hamptons v New Yorku; Maui na Havaji; a Telluride v Colorade (podľa dát rezervačnej webovej stránky Hotels.com).

Ale podľa vyjadrení spoločnosti, to v niektorých častiach západnej Európy tak nie je.

Melissa Dohmen, hovorkyňa spoločnosti Hotels.com, uviedla: „Hotely zvyčajne zvyšujú svoje ceny, keď je dopyt počas rušnej letnej cestovateľskej sezóny vysoký,“ … “Ale tento rok… vidno rozsiahlu konkurenciu o izby a ceny, v rámci top destinácií Európy.”

V apríli spoločnosť označila Madrid (135 dolárov za noc) a Kodaň (210 dolárov za noc) ako miesta s atraktívnymi cenami hotelov na dovolenky v rámci augusta.

Cestovná spoločnosť Expedia uviedla, že ceny hotelov v mnohých európskych mestách budú tento august lacnejšie ako pred pandémiou.

Kde sú najlacnejšie ceny hotelov v rámci EÚ
Najlacnejsie-a-najdrahsie-mesta-v-Europe-ktore-je-mozne-tento-rok-navstivit-2

Okrem francúzskeho Nice, v tomto zozname chýbajú mestá v Taliansku a Francúzsku. Ceny v oboch krajinách toto leto vzrástli o 25 % – podľa webu Hotels.com, ktorý označil Saint-Tropez pozdĺž Francúzskej riviéry za jednu z najdrahších dovolenkových destinácií v Európe.

Lacnejšie dovolenkové destinácie v Európe

Zavedená múdrosť hovorí, že domáce cestovanie je ekonomickejšie ako medzinárodné cestovanie. Podľa porovnávača cestovného poistenia Squaremouth to však už dva roky po sebe neplatí.

Podľa údajov spoločnosti sú od polovice júla, priemerné náklady na domácu dovolenku sú približne o 500 dolárov vyššie, ako na medzinárodnú cestu.

Ale to neplatí pre všetky destinácie. Spomedzi najobľúbenejších turistických destinácií v tomto roku cestujúci podľa spoločnosti míňajú najviac na cestu do Grécka, za ktorým nasledujú Taliansko a Francúzsko.

Priemerná cena hotelov za noc na gréckom Mykonose je 610 dolárov a 434 dolárov v Santorini, no podľa webovej stránky Holidu, na Iónskych ostrovoch (v Grécku) je to len 204 dolárov a 162 dolárov na Kréte.

Atény sú pravdepodobne ešte lacnejšie. V apríli bolo hlavné mesto Grécka na základe hotelových poplatkov, jedla a návštevy Akropoly označené za jednu z najlepšie hodnotených dovoleniek pre rodiny na svete, podľa cestovateľskej webovej stránky The Family Vacation Guide.

Podľa analýzy webovej stránky sú priemerné denné náklady pre rodinu na návštevu Amsterdamu (244 dolárov) dvakrát tak vyššie ako v Istanbule (122 dolárov), zatiaľ čo v Štokholme sa zistilo, že v priemere sa jedná o menej ako 150 dolárov na deň.

Naopak, Las Vegas bolo pre rodinnú dovolenku zaradené medzi najdrahšie mesto na svete, a to najmä z dôvodu cien za hotelové izby, ktoré boli podľa webovej stránky v priemere na úrovni 399 dolárov za noc.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár