Londýn a New York môžu byť dvomi obľúbenými mestami najbohatších ľudí sveta. Ale pokiaľ ide o návratnosť investícií od roku 2010, Dubaj je najvýkonnejším.

Nová štúdia od spoločností Douglas Elliman a Knight Frank sa pozrela na návratnosť 1 milióna amerických dolárov investovaných do hlavných rezidenčných nehnuteľností v roku 2010, do druhého štvrťroka 2014.

Ak ste si v New Yorku kúpili v roku 2010 nehnuteľnosť o hodnote 1 milión dolárov, jej hodnota by v súčasnosti bola na úrovni 1,22 miliónov dolárov. Hodnota podobného bytu v Londýne sa zvýšila zhruba 1,54 miliónov dolárov. Tento byt v Miami má hodnotu 1,26 miliónov amerických dolárov a v Hong Kongu, by jeho cena bola na úrovni 1,16 miliónov dolárov.

Súvisiace: Ceny luxusných nehnuteľností v New York dosiahli 4-ročného maxima

Víťazom sa stal Dubaj, s cenou na úrovni 1,63 miliónov dolárov. Dubaj taktiež vedie zoznam veľkých luxusných miest, pokiaľ ide o rast cien v posledných dvoch rokoch a aj troch rokov, respektíve s nárastom cenami o 29 percent a 71 percent.

To však ale neznamená, že Dubaj udrží svoj náskok. V poslednom roku sa ceny za vysoko luxusných nehnuteľností v Dubaji zvýšili iba o 6 percent, zatiaľ čo v New Yorku vzrástli až o 18 percent a v Londýne o 8 percent.

V skutočnosti sa v správe uvádza, že Londýn a New York sa stávajú tzv. “dvojičkami”, čo sa týka svetovej populácie bohatých, keďže ich ceny sa pohybujú viac v súlade s celosvetovými vývojom majetkov bohatých jednotlivcov, ako vývojom ich vnútroštátnych trhov.

Štúdia ukázala, že hlavné trhy s bývaním v Londýne a New Yorku dokazujú koreláciu na úrovni 90,5 (úroveň 100 je bezchybnou koreláciou). To je vyššia úroveň, ako korelácia medzi primárnym trhom Londýnu a zvyšku trhu nehnuteľností Veľkej Británie a taktiež vyššia ako korelácia medzi trhom na Manhattane a zvyšku USA.

Jonathan Miller z Miller Samuel, ktorá prispela k štúdii poznamenal, že aj naďalej aspoň pre najbližšie obdobie očakáva nárast cien v luxusnom trhu nehnuteľností mesta New York.

Povedal: “S chronicky nízkou úrovňou zásob, stabilnému záujmu zo strany zahraničných investorov a zlepšovaní situácie hospodárstva plne očakávam ďalšie zvýšenie cien v priebehu nasledujúcich šesť štvrťrokov.”

Súvisiace: Bohatí Rusi investujú mimo luxusných jácht a nehnuteľností

Výhľad mesata Londýn je o trochu menej jasný, vzhľadom k veľkému a neudržateľnému zvýšeniu cien v posledných niekoľkých rokoch. Správa očakáva, že ceny počas tohto roka porastú len okolo 2 alebo 3 percent a v roku 2015 zostanú nezmenené.

Tom Bill, vedúci pre výskum Londýnu v spoločnosti Knight Frank povedal: “Ceny v Londýne sú z historického hľadiska vysoké a v najbližších rokoch tam existuje menší priestor pre silný rast.”

Pomalší rast môže byť jedným z dôvodov, prečo sa očakáva, že New York v nasledujúcich rokoch prekoná Londýn, ako obľúbeného mesta bohatých. Podľa prieskumu spoločnosti Knight Frank bude New Yorku top mesto medzi globálnou elitou počas roka 2024, čím predbehne Londýn, ako aktuálneho lídra.

Zdroj: Douglas Elliman, Knight Frank

Facebook komentár