Najlepsie-obranne-akcie-pre-dnesok-a-mozno-aj-buducnost

Najlepšie akciové spoločnosti zo sektoru obrany sa môžu pochváliť dlhodobými programami, ako aj pozíciami v nových prioritách USA a ich spojencov, zatiaľ čo rusko-ukrajinská vojna sa neustále naťahuje.

Rusko-ukrajinská vojna ovplyvňuje akcie zo sektoru obrany

Akcie spoločností zo sektoru obrany po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára 2022, prudko vzrástli.

USA posielajú zbrane, ako sú protitankové strely Javelin spoločnosti Lockheed Martin a systémy protivzdušnej obrany Stinger spoločnosti Raytheon. Ich súčasťou sú aj osemkolesové obrnené vozidlá Stryker, ktoré vyrába spoločnosť General Dynamics.

USA poskytli Ukrajine od začiatku vojny vojenskú pomoc vo výške viac ako 29,3 miliardy dolárov. Miliardy na pomoc Ukrajine vo forme zbraní vynakladajú aj európski spojenci.

Keďže táto vojna sa vlečie a jadrová hrozba rastie, je pravdepodobné, že vojenské výdavky sa budú aj naďalej výrazne navyšovať.

Akcie Boeing (symbol: BA)

Spoločnosť Boeing je známou svojimi komerčnými lietadlami a je tiež významným hráčom v sektore obrany. Príjmy z obrannej činnosti v roku 2022 dosiahli celkovú hodnotu 23,16 miliardy dolárov, čo predstavuje približne 35 % celkových príjmov spoločnosti Boeing.

Akcie firmy Boeing získavajú hodnotenie redakcie novín Investor’s Business Daily (IBD) na úrovni 77, hodnotenie zisku na akciu na úrovni 25 a hodnotenie RS na úrovni 93, všetko z najlepších možných 99. RS Rating 93 znamená, že spoločnosť Boeing za posledný rok prekonala 93 % všetkých akcií v databáze IBD.

Podľa analýzy MarketSmith sa línia relatívnej sily tejto vedúcej akcie v oblasti obrany začiatkom januára zvýšila na nové maximum. Rastúca línia relatívnej sily akcií (RS) ukazuje, že akcia dosahuje lepšie výsledky ako index S&P 500. Odvtedy sa tento ukazovateľ sily mierne znížil.

Na obranu treba uviesť, že spoločnosť Boeing vyrába ikonický bombardér B-52. Jej staršie stíhačky, ako napríklad F/A-18 a F-15 prechádzajú modernizáciou.

Skupina Boeing taktiež vyrába cvičné lietadlá T-7 Red Hawk, bezpilotné lietadlo MQ-25 Stingray a tanker KC-46 pre letectvo a námorníctvo. Jej špionážne lietadlo P-8 Poseidon sa teší obľube u amerického námorníctva aj u spojeneckých námorných síl.

V oblasti vesmíru Boeing vyrába vesmírnu raketu slúžiacu na prepravu astronautov – Crew Space Transportation-100 Starliner, ako aj najvýkonnejšiu raketu v histórií – Space Launch System NASA.

Hodnotenie spoločnosti Boeing s ohľadom pomeru zisku na akciu je zaťažené nedávnymi problémami, ktoré sú do veľkej miery spojené s jej divíziou komerčných lietadiel.

Akcie Lockheed Martin (LMT)

Spoločnosť Lockheed Martin v roku 2022 dosiahla tržby vo výške takmer 66 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Lockheed Martin od IBD získavajú kompozitné hodnotenie 92, hodnotenie zisku na akciu vo výške 85 a RS hodnotenie na úrovni 83.

Spoločnosť Lockheed vyrába stíhačky F-22 a F-35. USA a ich spojenci majú do roku 2035 objednaných 3 100 lietadiel F-35. Spoločnosť Lockheed je tak jednou z najlepších akcií v oblasti obrany so stabilnými a dlhodobými príjmami.

A po ruskej invázii na Ukrajinu sa do frontu hlásia ďalšie krajiny.

Spoločnosť Lockheed medzitým pracuje na kľúčových hypersonických zbraniach. Hypersonické strely môžu letieť rýchlosťou viac ako 5-násobku rýchlosti zvuku, teda viac ako jednu míľu za sekundu, a sú vysoko manévrovateľné.

Dňa 17. februára získala spoločnosť Lockheed kontrakt v hodnote 1,2 miliardy dolárov na prvú národnú hypersonickú údernú kapacitu na mori. Dodá odpaľovacie systémy, riadenie zbraní, všetky náboje a integračné práce na prepojenie hypersonických rakiet s torpédoborcami námorníctva – Zumwalt.

Pre NASA zároveň Lockheed vyvíja kozmickú loď Orion. Spolu s firmou Boeing vyrába a prevádzkuje rakety na vypúšťanie kozmických lodí slúžiacich na obežnú dráhu.

Akcie Heico (HEI)

Spoločnosť Heico vyrába elektronické zariadenia pre letectvo, obranu, vesmír a iné odvetvia. Jej tržby v roku 2022 dosiahli 2,208 miliardy dolárov.

Akcie spoločnosti Heico dosahujú tzv. kompozitné hodnotenie redakcie novín Investor’s Business Daily na hodnote 98, hodnotenie zisku na akciu vo výške 88 a hodnotenie relatívnej sily na hodnote 86. Akcie spoločnosti pôsobiacej v oblasti obrany na začiatku roka 2023 rástli a v polovici februára dosiahli najvyššiu hodnotu 177,65.

Spoločnosť Heico vyrába náhradné diely do lietadiel, a to od motora až po brzdy a kolesá. Obranný dodávateľ vyrába aj letecké systémy a komponenty.

Spoločnosť Heico so sídlom na Floride dodáva svoje produkty aj na iné trhy, ako napríklad zdravotníctva a automobilov.

Akcie Howmet Aerospace (HWM)

Spoločnosť Howmet Aerospace v roku 2022 dosiahla tržby vo výške 5,663 miliardy dolárov. Akcie získali tzv. kompozitné hodnotenie 94, hodnotenie zisku na akciu vo výške 74 a hodnotenie RS na úrovni 90.

Spoločnosť so sídlom v Pittsburghu dodáva komponenty pre stíhačky piatej generácie F-35 stealth, vyrobené spoločnosťou Lockheed.

Dodáva kované hliníkové a titánové prepážky. Howmet dodáva titán aj pre iné konštrukcie lietadiel.

Na pohon výkonného motora F-35 spoločnosti Howmet Aerospace dodáva lopatky, ako aj lopatky zo superzliatiny. V širšom zmysle v oblasti obrany dodáva diely pre systémy riadenia kvapalín, radary a iné obranné systémy.

Okrem toho Howmet využíva komerčný letecký trh pre zákazníkov, ako je Boeing.

Akcie Hexcel (HXL)

Spoločnosť Hexcel v roku 2022 vykázala tržby vo výške 1,578 miliardy dolárov. Akcie firmy Hexcel majú kompozitné hodnotenie 97, hodnotenie zisk na akciu vo výške 80 a hodnotenie RS na úrovni 90.

Akcie dodávateľa leteckej a obrannej techniky naďalej pracujú s nákupným bodom horizontálnej základne na úrovni 75,09, ale dostala sa pod 50-dňový kĺzavý priemer.

Spoločnosť Hexcel so sídlom v Stamforde v štáte Connecticut dodáva lepidlá a kompozitné materiály pre viac ako 100 vojenských lietadiel a vesmírnych programov. Medzi ne patria napríklad Lockheed Martin F-35, Boeing Hornet a Eurofighter Typhoon.

Spoločnosť Hexcel dodáva komponenty aj pre komerčné lietadlá, ako napríklad Boeing 737 Max a 787 Dreamliner. Je lídrom vo výrobe pokročilých kompozitov pre lopatky vrtuľníkov vrátane uhlíkových vlákien.

Podľa vyjadrení spoločností, pre pokročilé materiály sa používajú jej produkty na výrobu puzdier raketových nosičov a dverí užitočného zaťaženia pre nosné rakety. Používajú sa aj v solárnych paneloch pre vojenské a komerčné satelity.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Investor’s Business Daily

Facebook komentár