Najvacsi_obchodnik_s_ropou_na_svete_Produkcia_ropy_v_USA_bude_vrcholit_v_roku_2018_2017

Najlepšie v produkciu ropy v USA ešte len príde, ale bude sa jednať o krátkodobý humbuk. S týmto vyjadrením prišiel Ian Taylor, ktorý patrí do tímu vedúceho obchodníka s ropou – Vitol.

Produkcia ropy v USA sa v priebehu roka 2017 neustále zvyšuje, keďže americkí ťažiari opäť po páde cien ropy získali svoje pozície. Podľa EIA, produkcia ropy v prvom januárovom týždni dosiahla 8,946 milióna barelov ropy za deň, avšak v týždni od 29. septembra priemer dosiahol 9,561 milióna barelov ropy za deň.

EIA očakáva, že podľa najnovšieho krátkodobého energetického výhľadu americká produkcia ropy v roku 2018 dosiahne 9,8 milióna barelov ropy za deň.

Vývozy ropy zo Spojených štátov amerických viedol vo svete k búrke, najmä počas posledných pár týždňov, keďže obchodníci využívajú príležitosť, ktorú vytvorili extrémne široké spready (rozdiely) medzi ropou WTI a Brent, ktoré podľa údajov poskytnutých spoločnosťou S&P Global Platts v druhej polovici septembra dosiahli až 7 dolárov za barel.

Americký vývoz aktuálne zaplavuje svetový trh a členovia OPECu sú tvrdo zasahovaní situáciou na globálnom trhu ropy – najmä pre väčšina členov OPEC, ktorí sa snažia zvládnuť zmiernenie previsu ohľadom produkcie ropy. Podľa generálneho tajomníka zoskupenia OPEC, Mohameda Barkinda je tento previs v súčasnosti menší ako v decembri 2016 – v skutočnosti je o 130 miliónov barelov nižší, ale ešte stále je o 171 miliónov barelov z náročného augusta.

Napriek tomu Vitol odhaduje, že súčasný rast produkcie ropy je v USA je po roku 2018 neudržateľný.

Súvisiace:
Goldman Sachs: Trh s ropou by sa opäť do roku 2018 mal vyvážiť
Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie

Spoločnosť Vitol pre rok 2018 očakáva zvýšenie produkcie ropy v USA o 0,5 až 0,6 milióna barelov ropy za deň. V tomto bode by nárast produkcie viedol k nárastu nákladov, čo by spôsobilo, že aspoň niektoré z dnešných súčasných projektov by sa stali nerentabilné. A podľa spoločnosti Vitol sú niektoré sotva len ziskové.

Taylor pre agentúru Reuters poznamenal: “Ak sa pozriete ekonomiku, väčšine veľkých hráčov to severnej Ameriky nezarába veľké objemy finančných prostriedkov.”

V súčasnosti sú očakávania na ceny od spoločnosti Vitol na “nudných” úrovniach, ale nakoniec očakávané spomalenie produkcie spoločne so “silným” rastom dopytu budú nevyhnutne tlačiť ceny za túto tvrdohlavú úroveň – 50 až 60 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár