Keď príde v severnej Afrike reč na zlato, epicentrum bolo vždy na miestach, ako je Ghana a Burkina Faso. Susedné krajiny, ako je Pobrežie Slonoviny sa v posledných niekoľkých rokoch snažili zvyšovať prieskumnú činnosť.

Ale novinky tohto týždňa naznačujú, že potenciál v tejto oblasti sa môže aktuálne otvárať v širšej oblasti.

Po prvé, Demokratická republika Kongo počas tohto týždňa oznámila, že jej produkcia zlata sa v roku 2015 zvýšila o 30 percent, v porovnaní s rokom 2014, kedy dosiahla 820 000 uncí.

Súvisiace: Keynes o hrozbách tlače peňazí a výhodách zlata

Vzhľadom k tomu, že mapa nižšie ukazuje, že tento veľký nárast produkcie v zlate bude od tradičnému regiónu okolo Ghany dlhou cestou na juhovýchod. Demokratická republika Kongo leží odtiaľ zhruba 1500 kilometrov.

Stúpajúca produkcia zlata v Kongu (vpravo dole) má pred sebou dlhú cestu od tradičných výrobných oblastí severnej Afriky, ako je Ghana a Burkina Faso (vľavo hore)

A medzi týmito oblasťami môže existovať ešte väčší hráč, ktorý sa začína realizovať – priamo medzi týmito dvoma oblasťami.

Jedná sa o Nigériu. V prípade, že vláda počas tohto týždňa navýši aktivity v oblasti prieskumu bude to naozaj rozsiahle, keďže sa jedná o jeden z najväčších národov v regióne – ktorý meria takmer milión štvorcových kilometrov.

Nigérijský minister pre rozvoj – Kayode Fayemi dnes povedal, že vláda dokončila ucelený prehľad o minerálnych licenciách po celej krajine. A aktuálne sa bude snažiť, aby do prieskumných oblastí priniesla nový život cez licencie od firiem, ktoré boli aktívne pri presadzovaní týchto projektov.

Súvisiace: Jeden obrovský producent kovu sa chce zamerať na zlato

Fayemi povedal, že niektoré licencie už v 1. marca boli zrušené, keďže bolo vidno potenciálne nedostatok výstupu a tým sa budú ponúkať novým spoločnostiam.

Tento krok prichádza počas obdobia, kedy sa Nigéria snaží diverzifikovať svoju ekonomiku mimo sektora ropy. To ju vážne tlačí k reformám, keďže je geologicky naozaj vhodne umiestnenou, ale v poslednom období nebolo vidno veľké objemy komplexných prieskumných prác v dôsledku regulačných otázok.

Treba si dávať pozor na základné výsledky prieskumov od vlády, ktoré budú údajne predstavené už počas budúceho týždňa.

V tejto oblasti sa dejú naozaj zaujímavé kroky.

Zdroj: FinanciaSense

Facebook komentár