Čína sa snaží vyrovnať so zhoršením jej problémov ohľadom smogu, ako cesty v Šanghaji a Pekingu sú preplnené, kvôli čomu plánuje nové obmedzenia predaja vozidiel v niektorých kľúčových mestách.

Podľa nedávno zverejnenej správy v Číne: „Tieto limity sú už zavedené v štyroch veľkých mestách, a osem ďalších bude pridaných do zoznamu. Nie je jasné, či v rozšírenom zoznam bude možné robiť výnimky pre tých, ktorí vykonajú nákup elektronických vozidiel, ako tomu bolo v minulosti.

Čína je dnes najväčším svetovým automobilovým trhom, ale rýchly rast, ktorý sa v uplynulom desaťročí priblížil k trojmiestnym čísliciam a na ročnej báze v priebehu prvej polovice roka 2013 dosiahol rast o viac ako 9 percent.

Podľa oficiálnej tlačovej agentúry Xinhua: Mestá Peking a Šanghaj teraz čelia najhoršej dopravnej situácií na svete. Počet vozidiel na cestách v hlavnom meste vzrástol na 5,18 miliónov, z viac ako 2 miliónov v roku 2008.

Zatiaľ čo federálna vláda rýchlo zvýšila úroveň regulovania emisií pre nové vozidlá, automobily stále majú vinu za zhoršujúce sa problémy znečistenia ovzdušia v Číne, najmä pozdĺž priemyselného pobrežia Tichého oceánu. V posledných mesiacoch, Peking opakovane zaznamenal úrovne znečistenia v blízkosti, alebo prekročil existujúce hodnoty, ktoré nie sú vhodné pre ľudí.

Regulátori sa snažili vysporiadať s oboma problémami – znečistením a dopravnou preplnenosťou prijatím obmedzení vozidiel v Pekingu, Šanghaji a dvoch ďalších veľkých mestách. To má za následok obmedzený počet motoristov, ktorí si môžu registrovať nové vozidlá – len 20 000 každý mesiac. Podľa agentúry Associated Press 1,53 miliónov potenciálnych kupcov čakajú na to kedy budú vybraný.

To znamená, že obmedzením týkajúceho sa vlastníctva automobilov v Pekingu sa “Nepodarilo vláde dosiahnuť to, čo chcela vidieť, pretože tieto obmedzenia sa týkali iba spomalenia rast počtu automobilov. A nie zníženiu počtu automobilov”, ako uviedol Zhao Jian, dopravný expert z Jiaotong University.

Avšak, čínski regulátori sa zdajú byť chytený v pasci. Automobilový priemysel je jedným z hviezd výrobného sektora tejto krajiny a to spôsobuje možnosť obmedzených opatrení pre byrokratov v Pekingu. Aj naďalej sa snaží obmedziť predaje vozidiel v už v tak preplnených mestách a súčasne podporovať rast v oblastiach krajiny, ktoré sa ešte len začínajú doháňať ekonomický boom pozdĺž pobrežia.

Napríklad švédska automobilka Volvo, teraz vo vlastníctve v Chengdu založenej spoločnosti Geely, plánuje sa zamerať na tzv. pomer Tier 2, 3 v 4 mestách, v rámci jeho očakávanom rast v najbližších rokoch. Čína má viac než 200 miest s populáciou viac ako 1 milión ľudí a sekundárne trhy sú videné, ako skutočná príležitosť k rastu pre automobilový priemysel v nadchádzajúcich rokoch.

Niekoľkých nedávnych odhadov, vrátane jedného z General Motors, by Čína do roku 2022 mohla zaznamenať ročný predaj automobilov vo výške 35 miliónov – čo je väčší než dopyt v Severnej Amerike a Európe dohromady.

Ale existujú rastúce obavy o tom, či to táto krajina zvládne, s ohľadom na boom v automobiloej prevádzke, alebo nárastu emisií. June Ma – hlavný čínsky ekonóm banky Deutsche Bank tento rok varoval, že vláde môže trvať niekoľko krokov, aby vykonala “obmedzujúci rast vlastníctva automobilov.”

Správa zo štátnych médií naznačuje, že sa tak pravdepodobne stane prinajmenšom v ôsmich ďalších mestách, medzi ktoré patria Tianjin, Chongqing, a Shenzhen, hlavné výrobné centrum v blízkosti Hong Kongu.

Podľa osobitnej správy v novinách China Daily by nové obmedzenia na zníženie čínskych predajov automobilov mali byť znížené o 2 percentá na 400 000 vozidiel.

Čína si v najbližších rokoch taktiež stanovila cieľ urobiť zásadný posun smerom k elektrnockým automobilom, ale snaží sa k tomu presvedčiť aj spotrebiteľov. Vláda dúfa, že motoristi budú zúfalo kupovať takmer čokoľvek.

Zdroj: Xinhua

Facebook komentár