Je vzrušujúce vidieť viac ľudí viesť  rozhovory a brať vážne myšlienku vytvorenia biliónovej platinovej mince na obídenie dlhového stropu a zabránenie vtiahnutia do ďalšej, ekonomicky nákladnej blokády.

Takmer každá mediálna organizácia sa tomuto venovala, hoci kvalita týchto správ bola rozdielna.

Pravdepodobne najväčšia chyba, ktorá sa pravidelne opakuje, je v tomto titule od Christian Science Monitor (ktorý nie je v žiadnom prípade jediný): Je $1 biliónová minca riešením dlhovej krízy?

Nikto nenaznačuje, že biliónová minca je riešením pre „dlhovú krízu,“ nech to znamená čokoľvek. Nemá to nič spoločné so splatením národného dlhu USA.

Myšlienka nechať ministerstvo financií vyraziť biliónovú mincu, je jednoducho praktický spôsob adresovania dlhového stropu, vložením mince na bankový účet Fed-u tak, aby sa neomeškali splátky obligácií v prípade, že Kongres nezvýši legálny limit pre ďalšie požičiavanie.

Môže to znieť ako hlúpe slovičkárenie, ale je to v skutočnosti veľmi dôležité, keďže jedným z najväčších zlyhaní médií, vo všeobecnosti, bolo nedostatočné objasnenie čo „dlhový strop“ vlastne je. Väčšina  Američanov v prieskumoch verejnej mienky nepodporuje zvýšenie dlhového stropu, postoj, ktorí by pravdepodobne nezaujali, keby si boli vedomí následkov. Ale je pochopiteľné, prečo sú toho názoru: Myslia si, že dlhový strop má niečo spoločné s hromadením národného dlhu, radšej než iba autorizovanie platieb za sľuby, ktoré už boli dané.

Takže, v tejto kampani o bilión dolárovej minci to vidíme opäť. Médiá zlyhávajú objasniť rozdiel medzi použitím mince na obídenie dlhového stropu a použitím mince na splatenie dlhu (na čo sa nepoužije).

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: Greentaxisnow.com

Facebook komentár