Alexander Green píše: Dovoľte mi začat s ospravedlnením a malým priznaním. Tento stĺpček v skutočnosti nie je o “najväčšej investičnej príležitosti akú kedy svet poznal.”

Je o najľahšej a najpevnejšej metóde, aká bola kedy navrhnutá na dosiahnutie zisku z peňazí na burze. A môžete ju zdarma využívať na virtuálne tlačenie peňazí na vašom maklérskom účte.

Tak prečo tá náhla zmena?

Môj vydavateľ povedal, že pôvodný nadpis “Prečo je nuda nádherou na burzovom trhu“ by mohol spôsobiť u potencionálnych čitateľov iba preskočenie alebo vymazanie tejto dôležitej správy bez prečítania. Prečo? Pretože drvivá väčšina investorov – napriek tomu, čo vám povedia – naozaj nechce stálych tvorcov peňazí, ktorí generujú obrovské výnosy.

Nie, čo naozaj chcú, sú fantastické  príbehy.

Viete, o čom hovorím. . . tajné meny, blockbusterové drogy, veľké zásahy na zlato, bezprostredné zisky.

Väčšina týchto “príležitostí“ veľmi často nevynáša, avšak takisto ako veľký morčiak v prázdnom žalúdku, priemerný investor je neustále pripravený, aby mohol uchopiť to najbližšie pokušenie, ktoré sa objaví.

Nenechajte sa oklamať

Ale pre dospelákov je tu stále nefalšované  tajomstvo burzi cenných papierov: tvorenie peňazí na burze nie je o fantastických príbehoch alebo vzrušujúcich slovách. Je to o chladných, ťažkých číslach.

A najlepšie čísla často pochádzajú od nudných firiem.

Pozrime sa na pár príkladov, začínajúc minuloročným pôvabným príbehom: Apple (Nasdaq: AAPL).

Len rok dozadu to medzi investormi boli akcie, ktoré  museli vlastniť. A táto firma má dobre zaslúženú históriu inovácií, atraktívnych ohlásovaní produktov a úžasných čísiel.

Napriek tomu ich akcie padli o 24% za posledný rok, zatiaľ čo širší trh dosiahol svoje maximum. Prečo? Parafrázujúc Billa Clintona, sú to čísla, hlupák.

Rast ziskov Apple bol negatívny (čo sa teda aj ťazko dá nazvať rastom). A zatiaľ čo tento technický gigant má dlhú históriu zrážania odhadov ziskov, určite sa im to nepodarilo za posledné štyri kvartáli. V dôsledku toho ich akcie klesli o 270 bodov.

Reálna dohoda

Porovnajte si to s firmou Plains All American Pipeline (NYSE: PAA) – nudná spoločnosť, ktorá sa zaoberá skladovaním a prepravovaním ropy a plynu.

Top prevádzkár v našom Oxford Trading Portfolio, Plains prekonal odhady o zhruba 30% v každom jednom z posledných štyroch kvartálov. V súčasnom období, čistý zisk vzrástol 130% pri 15% zvýšení výnosov. A – prekvapenie – akcie stúpli o 52% za posledných 52 týždňov, zhruba zdvojnásobujúc výnos S&P 500.

Toto nie je iba jednorazová záležitosť.

Zvažujúc dlhšiu dobu, nič neprekoná  obyčajný, dennodenný, hlúpu burzu. Ale namiesto systematického hľadania takýchto spoločností sa obyčajný investor aj tak ženie za čarovnými akciami tak isto ako mladí chlapci naháňajú  krátke sukne, napriek tomu, že hory prieskumov ukazujú, že hodnotové akcie – firmy, ktoré sú lacnejšie ako priemer pokiaľ ide o ukazovateľ zisku, prietok peňazí a účtovnú hodnotu – sú menej riskantné, menej volatilné a fungujú oveľa lepšie v dlhodobom období.

V krátkosti. Ak je vzrušenie to, po čom túžite, strávte víkend v Las Vegas alebo v Churchill Downs. Ale ak chcete zarobite na burze – vážne peniaze – kupujte hodnotu, nie lesk.

Preložil: Marián Rehák

Zdroj: InvestmentU

Facebook komentár