Najvacsia_veterna_farma_v_Afrike_je_oficialne_spustenou

Najväčší veterný park Afriky, ktorý je projektom veternej elektrárne Turkana, bol slávnostne otvorený.

Elektráreň o rozsahu 310 megawatt (MW) v piatok otvoril kenský prezident – Uhuru Kenyatta.

Vo svojom prejave poznamenal: „Sme radi, že Keňa sa bezpochyby môže stať celosvetovým lídrom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.“

Dodal: “Nielenže to zabezpečí, že sa zachová a ochráni krása scenérie a jedinečné ekosystémy nášho národa pre súčasné aj budúce generácie, ale tiež zabezpečí, že sa staneme energeticky nezávislými a že naše dodávky energie budú bezpečné a predvídateľné“.

Projekt veternej energie pri jazere Turkana pozostáva z 365 turbín, z ktorých každá má kapacitu 850 kilowattov. Nachádza sa 600 km od hlavného mesta Nairobi, pri mestách v Loiyangalani a Marsabit. Výstavba zariadenia sa začala v októbri 2014 a v marci 2019 začala plnú komerčnú prevádzka.

Medzinárodná agentúra pre energiu vo oblasti obnoviteľných zdrojov označila Afriku za „bohatú na obnoviteľné zdroje energie“, ako sú vodné elektrárne, vietor a slnko.

Projekt pri jazere Turkana je jedným z niekoľkých rozsiahlych projektov obnoviteľnej energie, ktoré sa v posledných rokoch začali na tomto kontinente rozvíjať.

Súvisiace: Kapacita veternej energie na mori v Európe sa zvýšila o 18%

V decembri 2018 bolo oznámené, že sa začalo pracovať na „prvom projekte veternej elektrárne v západnej Afrike“, ktorý sa nachádza v Senegale.

Podľa firmy Lekela pre obnoviteľné zdroje energie, Park Eolien Taiba N’Diaye 158,7 MW, alebo PETN, má byť dokončeným v roku 2020.

Lakela poznamenala, že 46-turbínová elektráreň bude používať turbíny od dánskej spoločnosti Vestas a bude vyrábať viac ako 450 000 megawatthodín energie ročne, čím sa zvýši výrobná kapacita Senegalu o približne 15%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár