Najväčšie svetové akciové spoločnosti na svete prvýkrát vyplatili viac ako 1 biliónov amerických dolárov na dividendách

Nová správa ukazuje, že investorom bolo v minulom roku na dividendách udelených 1,027 bilióna dolárov, pretože ich výplatený objem sa zvýšil o 310 miliárd dolárov (podľa prieskumu spoločnosti Henderson Global Investors).

( Súvisiace: 12 pravidiel pri nakupovaní akcií dividendových spoločností )

Výplata dividend od firiem na rozvíjajúcich sa trhoch sa medzi rokmi 2009 a 2011 zdvojnásobila, ale rast v regióne od tej doby “spomalila”, ako komoditný cyklus sa skončil a mene poklesli.

Dividendy z Európy, s výnimkou Veľkej Británie od roku 2009 vzrástli o 8 percent, keď v roku 2013 dosiahli úroveň 199,8 miliárd dolárov. Správa ďalej uvádza, že tento nárast z regiónu dosahuje druhú najvýznamnejšiu oblasť na svete pre tento príjem, hneď po Severnej Amerike. Henderson ďalej dodal, že 11 percentný podiel vo Veľkej Británii je v porovnaní s veľkosťou ekonomiky neúmerne veľký.

USA za viac ako päť rokov zvýšili svoju výplatu o 49 percent a sú zďaleka najväčším zdrojom príjmov z dividend, ako predstavujú jednu tretinu celosvetového podielu a 301,9 miliardy dolárov.

( Súvisiace: Britské spoločnosti v 2Q roka 2013 dosiahli rekordné dividendy )

Predstaviteľ spoločnosti Henderson Global Investors – Alex Crooke uviedol: “Počas päťročného obdobia nášho výskumu, dividendy poskytujú jasný obráz o hlavných svetových ekonomických udalostiach a trendov. Je vidno vzostup rozvíjajúcich sa trhoch, a ich ochladzovanie, infláčnú komoditnú bublinu a jej následné defláciu, krízu eurozóny a americký oživenie z recesie.”

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár