Rastúce bohatstvo vrchného 1 percento pre rok 2015 nebolo dostatočným, pre boj so spomalením rastu luxusných predajov.

Podľa spoločnosti Bain & Company, predaj osobného luxusného tovaru – medzi ktoré patrí oblečenie, kabelky a šperky – by malo podľa očakáva rásť len nepatrne, čo pri konštantných výmenných kurzoch predstavuje nárast medzi 1 až 2 percentami.

To je nenej v porovnaní s 3 rastom oproti predchádzajúcemu roku a zvýšeniu o 7 percent v priebehu rokov 2013 až 2014. Údaje slúžia ako posledný dôkaz, že na rok 2015 nevplývalo len spomalenie z výsledkov búrlivých trhov, ale aj menových rizík. Takže dvojciferný rast v oblasti luxusného tovaru, dosahovaný z pred recesiou je pravdepodobne minulosťou.

Spoločnosť Bain uvádza: “Spomalenie potvrdzuje posun k “novému normálu” nižšieho rastu tržieb v osobnom trhu luxusného tovaru,” … “Výzvou pre luxusné značky v tomto prostredí je úspešne predchádzať volatilite trhu, čo je poháňané menovými výkyvmi a zmenami v oblasti prílivu turistov.”

Oblasť príslušenstva je opäť najpopulárnejšou medzi osobnými kategóriami luxusného tovaru, čo predstavuje 30 percent svetového trhu a zastupuje 3 percentný rast pri konštantných výmenných kurzoch. Oblečenie skončilo na druhom mieste, čo predstavuje 24 percent trhu a dosahuje 2-percentný rast.

Medzitým, kategória hodiniek čelí problémom nadmerných zásob v Ázii, keďže ich predaje by pri konštantných výmenných kurzoch by mali prepadnúť o 6 percent.

Takže, ktoré regióny dosiahli tie najlepšie výkony? Dnes Vám prinášame zoznam najväčších trhov v oblasti luxusu pre rok 2015.

(Výsledky tržieb od Bain & Co predstavujú predbežné výsledky za rok 2015 a týkajú výlučne osobných tovarov v oblasti luxusu.)


10. Hong Kong

Tržby (v miliardách eur): 6,8
Rast v eurách: -11 percent
Rast v miestnej mene: -25 percent
Umiestnenie v roku 2014: 9

Predaja v oblasti luxusu v Hongkongu počas posledného roka poklesli, z dôvodu vládneho zásahu proti korupcii, rovnako z dôvodu predaja produktov cez neoficiálne kanály. V kombinácii s týmito dvomi faktormi tak Hong Kong v rebríčku klesol o jedno miesto.


9. Stredný východ

Tržby (v mld. eur): 8,1
Rast v eur: 19 percent
Rast v miestnej mene: nezmenené
Pozícia v roku 2014: 10

Oslabenie v Hongkongu a Macau mali vplyv na Stredný východ, čím sa mu podarilo v rebríčku dosiahnuť vyššie priečky. Región viedli tržby z Dubaja, keďže podľa tržieb z pohľadu miest je na 19. priečke, so zhruba 3 miliardami eur.


8. Južná Kórea

Tržby (v mld. eur): 10,8
Rast v eur: 16 percent
Rast v miestnej mene: 4 percentá
Pozícia v roku 2014: 8

Aj napriek menším objemom čínskych turistov a prepuknutiu vírusu v druhej polovici roka si udržali svoju pozíciu. Luxusným tržbám sa v Južnej Kórei ešte podarilo rásť o 4 percentá pri konštantných výmenných kurzoch.


7. Nemecko

Tržby (v mld. eur): 11,9
Rast v eur: 14 percent
Rast v miestnej mene: 14 percent
Pozície v roku 2014: 7

Zrýchlenie predajov v Nemecku za posledný rok, viedlo k rastu o 10 percentuálnych bodov v porovnaní s obdobím 2013-2014. Podľa spoločnosti Euromonitor, elektronické prístroje z oblasti luxusu viedli rast, zatiaľ čo najslabší výkon bol hlásený od luxusných šperkov a hodiniek.


6. Veľká Británia

Tržby (v mld. eur): 15,6
Rast v eur: 16 percent
Rast v miestnej mene: 5 percent
Pozícia v roku 2014: 6

Silnejšia hodnota britskej libry pomohla Británií zvýšiť predaje z oblasti luxusu. Londýn samotný v roku 2015 dosiahol tržby vo výške 13 miliárd eur, v porovnaní s 10,1 miliardy eur v roku 2014.


5. Francúzsko

Tržby (v mld. eur): 17,1
Rast v eur: 10 percent
Rast v miestnej mene: 10 percent
Pozícia roka 2014: 4

Oslabenie eura, Francúzsku spôsobilo prepad o jedno miesto na piatu priečku. Napriek tomu sa Paríž zaradil do top 3. mesta z hľadiska tržieb, vďaka 13 miliardám eur. Pre porovnanie v roku dosiahol predaje vo výške 11,3 miliardy eur.


4. Taliansko

Tržby (v mld. eur): 17,3
Rast v eurách: 6 percent
Rastu v miestnej mene: 6 percent
Pozícia v roku 2014: 3

Rovnako ako Francúzsko, aj Taliansko v tomto rebríčku stratilo pôdu pod nohami, z dôvodu oslabenia eura. Miláno a Rím sa dostali medzi 15 najväčších miest spomedzi luxusu.


3. Čína

Tržby (v mld. eur): 17,9
Rast v eurách: 17 percent
Rast v miestnej mene: -1 percent
Pozícia roka 2014: 5

Z oslabenia eura sa Číne podarilo dostať o dve priečky vyššie. To aj napriek skutočnosti, že čínski zákazníci aj naďalej míňali väčšie objemy svojich peňazí v zahraničí. Podľa spoločnosti Bain, zákazníci z tejto krajiny predstavujú najväčšiu časť celosvetových nákupov – 31 percent.


2. Japonsko

Tržby (v mld. eur): 20,1
Rast v eurách: 13 percent
Rast v miestnej mene: 9 percent
Pozícia v roku 2014: 2

Výdavky miestnych spotrebiteľov a čínskych turistov, ktorí chceli zarobiť na menových výkyvoch pomohli Japonsku navyšovať predaj luxusu. Ale zatiaľ čo krajina je na druhom mieste zoznamu, ich všetky nákupy z oblasti luxusného tovaru zaostali za objemom, ktoré boli dosiahnuté v jednom americkom meste: New York.

1. USA

Tržby (v mld. eur): 78,6
Rast v eur: 20 percent
Rast v miestnej mene: nezmenené
Pozícia v roku 2014: 1

Aj keď príjmy v porovnaní z predošlým rokom boli nezmenené, Spojené štáty sú naďalej nesporným lídrom v oblasti luxusného tovaru. Pokles v dopyte od domácich zákazníkov, bol vyvážený silnejším objemom nákupov od medzinárodných turistov.

Napriek tomu sa trhu s luxusným tovarom v USA podarilo zabrať viac peňazí ako sa podarilo v Japonsku, Číne, Taliansku a Francúzsku dohromady.

Zdroj: ABCNews, Bloomberg, Bain & Company

Facebook komentár