Ak obľubujete akciový trh, budete v tomto nastavení pravdepodobne aktuálne celkom osamelý.

Podľa prieskumu zverejnenom na konci tohto týždňa od Americkej asociácie individuálnych investorov: “Menej ako 18% drobných investorov má pozitívne naladenie na trhy.”

Jedná sa o najnižšiu úroveň podpory pre akcie od apríla roku 2005 a jednoznačný dramatický prepad od konca roka 2014, kedy až 58% individuálnych investorov boli na burze práve optimistami.

Avšak nemusí to nutne znamenať, že ľudia akciové trhy nenávidia. Mnoho investorov je proste vo vyčkávacej stratégií. Percento “neutrálne” naladených investorov je v súčasnosti až na úrovni 53%, čo je najvyšší podiel od apríla roku 1990.

Súvisiace: Blahoželáme! Boli sme svedkami jedného z najväčších návratov v histórii akciového trhu

Tak čo sa deje? Je zrejmé, že aktuálne pozadie pre investorov nie je aktuálne. Celosvetová ekonomika len ťažko rastie, Federálny rezervný systém zvažuje nárast nízkych úrokových sadzieb, ktoré po celé roky viedli k navyšovaniu akciových trhov a existujú aj zvýšené politické riziká doma aj v zahraničí (ako: Brexit).

Ed Yardeni, ktorý je prezidentom investičnej spoločnosti Yardeni Research poznamenal, že blížiace sa novembrové voľby v Spojených štátoch taktiež majú na starosti negatívne naladenie pohľadu všeobecných investorov.

Yardeni ďalej poznamenal: “Bude to voľba medzi dvoma najviac nepopulárnymi kandidátmi v histórií. To jednoznačne pozitívnemu sentimentu na trhoch nepomáha.”

Mark Cuban nedávno uviedol, že víťazstvo Donalda Trumpa na jeseň by mohlo spôsobiť “obrovské, obrovské straty na” akciových trhoch, najmä z dôvodu nepredvídateľným stratégiám tohto kandidáta.

Yardeni taktiež povedal, že nedávne vyjadrenia od zástupcov Fedu ohľadom zvyšovania úrokových sadzieb investorov “vystrašili.”

Je však zaujímavé, že nedošlo k nedávnemu poklesu býčieho sentimentu počas strašidelného obdobia na akciovom trhu. V skutočnosti je Wall Street vo výraznom kľude, najmä v porovnaní s s minuloročným augustom a začiatkom tohto roka , kedy v podstate trhy čelili prepadom.

Americký akciový index Dow Jones sa v súčasnej dobe nachádza na úrovni 17 800 bodov a je len zhruba 550 bodov od dosiahnutia nového historického maxima (prvýkrát za viac ako rok).

Súvisiace: Ako centrálne banky v roku 2014 zachránil svet (akciové trhy)

Avšak akciový trh mohol by mohol dosiahnuť ešte vyššie úrovne. Miznúce býky (pozitívny investori) znamenajú, že euforické pocity sa z trhov taktiež vytrácajú. To je často indikátorom „proti prúdu“, ktorý signalizuje, že akcie sa neobchodujú na úrovniach, ktoré sú považované za príliš vysoké.

Michael Block, ktorý je hlavným analytikom v spoločnosti Rhino Trading Partners zistil, že len veľmi málo akcií v indexe S&P 500 sa obchodujú na prekúpených úrovniach, čo je založené na metrike technickej analýzy známej, ako index relatívnej sily.

Block v poznámke ku klientom napísal: “Máme priestor na ešte vyššie úrovne. Zatiaľ sa nenachádzame na prehnaných úrovniach.”

Zdroj: FoxBusiness, NYtimes

Facebook komentár