Suverénne fondy (SWF) sú pripravené dostať sa mimo akciových trhov.

Podľa správy Wealth Fund Institute Sovereign (SWFI), štátne investičné fondy – ktoré sú investormi s hodnotou aktív viac ako *7 biliónov amerických dolárov po celom svete a investujú v mene vlády – v ďalšom období už nebudú držať všetky svoje peniaze v tomto nevýkonnom trhu.

V správe sa uvádzalo:

Ak ceny ropy v USA zostanú v rozsahu 30 až 40 za barel, predpovedáme výbery v hodnote 404,3 miliárd dolárov … z celosvetovo kótovaných akciových spoločností, čo je približne dvakrát vyšší objem, ako suma z roku 2015. Do úvahy berieme minulý výkon, vládne štruktúry, potrebu kapitálu s cieľom znížiť fiškálnej medzery a obdobie vhodné k premiestneniu kapitálu. Súčasť odhadu zahŕňa aj predpoveď o tom, aký výkon budú aktíva dosahovať v roku 2016.

Súvisiace: Prepad komodít ničí hedžové fondy a správcov aktív

V správe sa ďalej uvádza, že podiely suverénnych fondov by mohli klesnúť na 2,64 biliónov dolárov. To je pokles z približne 3,04 biliónov dolárov na konci roka 2015.

Tu sú dôvody, prečo sa tak deje

Mnoho štátnych investičných fondov patrí do bohatých ropných krajín ako Nórsko, Rusko a štáty Perzského zálivu. Podľa SWFIV v skutočnosti fondy z ťažby ropy a plynu tvoria 56% podiel na tomto trhu bohatých fondov.

„Samozrejme, že sme všetci zasiahnutí, keď cena ropy vlani navyšovala svoj pokles.“

Čím dlhšie to takto pôjde ďalej, tým viac vlád bude pod tlakom, aby začali ešte viac odpredávať aktíva v súverenných fondov, najmä za účelom plnenia rozpočtových deficitov.

Pravidlá pre získanie hotovosti by mali byť pridelené na akcie a dlhopisy, keďže tie budú odpredávané medzi prvým, pretože tieto aktíva sú najjednoduchšie odpredatelné.

Súvisiace: Nórsko je 1. krajinou na svete, ktorá sa zbavila investícií do fosílnych palív

SWFI zároveň očakáva, že manažéri rozvíjajúcich sa trhov budú čeliť veľmi obtiažnym podmienkam. Dokonca niektoré správcovské investičné spoločnosti môžu dostať padáka, keďže štátne investičné fondy si budú chcieť robiť všetko vo vlastnej réžií, ako sa snažia ušetriť peniaze.

To je dôvodom, prečo pre ľudí z týchto investičných fondov začínajú naozaj problémové dni.

* Skoršia verzia tohto príspevku uvádzala, že SWF majú v aktívach až 30 biliónov dolárov.

Zdroj: SWIFT, Bloomberg

Facebook komentár