Strelné rany stoja amerických daňovníkov ročne pol miliardy dolárov. S týmto vyjadrením prišla štúdia od Urban Institute.

Väčšina z obetí je buď poistená alebo majú všeobecné verejnoprávne poistenie, ako je Medicaid, čo znamená, že náklady na zdravotnú starostlivosť budú prenesené na daňovníka.

Štúdia od Urban Institute bola vykonaná na základe štatistík z roku 2010, kedy náklady na nemocničnú opatrnosť z napadnutia strelnej zbrane predstavovali 669,2 miliónov amerických dolárov. Zhruba 73% z tejto sumy prišlo v kombinácii nepoistených obetí (193,8 miliónov dolárov) a tými, čo majú štátne poistenie (294,2 miliónov dolárov).

Súvisiace: Miestna polícia v USA má miliardovú vojenskú techniku

Sam Bieler, kriminalista, ktorý je spoluautorom správy od Urban Institute – Justice Policy Center poznamenal: “Prevažná časť týchto nákladov pochádza z vreciek verejnosti.”

V niektorých štátoch náklady na daňových poplatníkov boli značne vysoké. Obete v New Jersey boli nepoistené zo 59% prípadov, zatiaľ čo v Arizone 64% obetí malo všeobecné verejné poistenie.

Väčšina obetí vrámci verejného poistenia malo skôr Medicaid, ako Medicare, pretože väčšina obetí strelných zbraní boli mladí. 43%, alebo väčšina obetí boli muži vo veku 15 až 24 rokov.

Štúdia ďalej uviedla: “Dôsledky násilia zbraní sú neúmerne koncentrované medzi mužskou mládežou, najmä mladých čiernych mužov,” … “Strelné zbrane a ich útočné zranenia majú obrovské zaťaženie na Američanom – najviac ohrozujú mládež, systém zdravotnej starostlivosti a americkú verejnosť.”

Štúdia dospela k záveru, “že značné verejné prostriedky by mohli byť uložené, alebo presmerované, ak by mohli byť identifikované stratégie prevencie pred násilím strelných zbraní.”

Priemysel zbraní vidí štatistiky ako odraz otázok zdravotného poistenia a chudoby v krajine, než čokoľvek iné, čo by malo súvis so strelnými zbraňami.

Súvisiace: Prvá inteligentná zbraň v Amerike by mohla byť začiatkom revolúcie

Larry Keane, viceprezident National Shooting Sports Foundation, ktorá zastupuje tento priemysel poznamenal:  “Nie je to nijako zvlášť prekvapivé, že neúmerne vysoký počet obetí násilia zbraní žije v chudobných oblastiach, pretože to je miesto, kde dochádza k najvyššej trestnej činnosti” … “A ľudia, ktorí žijú v chudobných oblastiach, nemajú tendenciu mať zdravotné poistenie.”

Keane povedal, že štatistiky by nemali byť používané ako motív pre väčšiu kontrolu zbraní.

Zdroj: WDIV Detroit, CBSNews

Facebook komentár