Nebezpecenstvo_bezklucovych_automobilov_co_potrebujete_vediet_2018

Viac ako dve desiatky ľudí zomrelo po otravách oxidom uhoľnatým, po náhodnom uvolnení z auta v garáži. Viac ako desiatky utrpelo zranenia. S týmito správami prišli noviny The New York Times.

Obete opustili svoje vozidlá, ktoré boli v garáži stále naštarované.

Prečo sa to deje?

Je to chyba, ktorú uľahčili moderné bezkľúčové zapaľovacie systémy, ktoré vodičom umožňujú spustiť a vypnúť vozidlo stlačením tlačidla. Kľúč do auta – teda jeho tzv. zariadenie – môže zostať v kabelke alebo vo vrecku. Zjednodušenie zapnutia vozidla však umožňuje ľahko zabudnúť ho vypnúť.

To platí najmä pre tiché, hybridné vozidlá. Motor môže byť nespustený, keď vozidlo je zaparkované, ale neskôr sa zapne, keď sa batérie vozidla vybije. Dokonca aj veľa nehybridných automobilov má v súčasnosti extrémne tiché motory, ktorých zvuk môže byť prakticky nedetekovateľný, ak je vozidlo zaparkované.

Aké autá majú túto vlastnosť?

Takzvané bezkľúčové vstupné systémy sú štandardným prvkom mnohých nových automobilov a prinajmenšom možnosťou aj pre najlacnejšie ekonomické modely. Jedná sa o pohodlie, ktoré je aktuálne súčasťou miliónoch automobilov a je oceňované majiteľmi, ktorí už nemusia chodiť s kľúčami od auta.

Vďaka tejto funkcii môžu vodiči zamknúť a odomknúť vozidlo jednoduchým dotykom na kľučky dverí – bez toho, aby ste vôbec používali fyzické kľúče. Akonáhle sú vo vnútri, vodiči môžu spustiť vozidlo stlačením tlačidla alebo v niektorých prípadoch otočením štartéra.

Čo môžu automobilky robiť, aby týmto nehodám zabránili?

Jake Fisher, ktorý je vedúcim automobilových testov pre Consumer Reports, poznamenal: “Automobilky by mali zabezpečiť, aby vozidlá mali počuteľné poplachy, ktoré je možné počuť aj mimo vozidla, keď vodič vystúpi z bežného automobilu. Časopis obvolal všetkých výrobcov automobilov, ako takýmto spôsobom problému pomáhajú zabrániť.”

Niektoré automobilky už majú počuteľné upozornenia. Iné, ako napríklad General Motors navrhli, aby sa ich autá po určitom čase automaticky vypli, v prípade že vodič opustí vozidlo. Ďalší výrobcovia automobilov navrhujú, aby sa vozidlá automaticky vypínali vždy, keď vodič opustí vozidlo pomocou kľúča.

Robia niečo proti tomu aj vládne regulačné orgány?

Podľa novín New York Times a iných správ, predpisy boli navrhnuté, ale nikdy neboli prijaté. Výzvou pre výrobcov automobilov je vyváženie bezpečnosti zákazníkov s pohodlím. Napríklad môže sa tak udiať, keď vodič niekedy môže chcieť nechať motor svojho auta bežať, keď sa vo vozidle nenachádza. Môže sa jednať o príčinu, keď môžu chcieť nechať zapnutú klimatizačnú jednotku, pre domáceho maznáčika vo vnútri auta, alebo možno používajú svetlomety na osvetlenie toho, čo robia.

Čo môžem urobiť, aby som bol v bezpečí?

Najdôležitejšia vec pre vodičov je zabezpečiť, aby bol automobil vždy vypnutým, keď je zaparkovaný.

Robert Sinclair, hovorca severo-východnej kancelárie AAA, poznamenal: “Je ľahké ľudí rozptýliť deťmi alebo telefonovaním a tým vzniká veľká pravdepodobnosť, že motor bude aktívnym.

Konkrétne navrhuje, aby sa vodiči jednoznačne vedeli dozvedieť, ako vyzerá keď je motor zapnutým alebo vypnutým. Ak by boli svetlá stále rozsvietené, vozidlo je stále pravdepodobne zapnuté. Hybridné automobily budú mať na túto signalizáciu najmä palubnú dosku, ktorá ukazuje, že vozidlo je zapnuté a pripravené na jazdu.

Nakoniec, aby sa zabránilo tejto a iným tragickým nehodám, každý dom by mal mať namontované detektory oxidu uhoľnatého. Signalizácia týchto detektory by nemala byť umiestnená v garáži, kde pravdepodobne nebude počuť, ale namiesto toho v obytných priestoroch domu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes

Facebook komentár