Nedaleko_Wall_Street_sa_pecie_pizza_so_zlatom_za_2000_dolarov

O obyvateľoch New Yorku sa hovorí, že ak ide o pizzu, sú vyberaví a majú špecifické požiadavky. Obľubujú tenké cesto, čerstvú paradajkovú omáčku, ktorá nie je príliš sladká a pokiaľ je to možné, uvítajú čerstvú bazalku a mozarellu. Preto predpokladáme, že ich prekvapí, keď im v centre Manhattanu naservírujú pizzu, na ktorej sa nachádzajú hľuzovky, foie gras, kaviár a veľké množstvo zlata. Najprekvapivejšou stránkou tohto pokrmu je však jeho cena. Jedná sa snáď o najdrahšiu pizzu na planéte. Zaplatíte si za ňu až $2 000. V prepočte na jeden plátok to predstavuje $250, prípadne $50 za sústo.

Prípravu tejto pizze má na svedomí šéfkuchár Braulio Bunay, ktorý stojí na čele manhattanskej reštaurácie s názvom Industry Kitchen. Jeho cieľom bolo vytvoriť špeciálnu delikatesu, ktorou by vyjadril poctu neďalekej ulici Wall Street. Tá je srdcom moderného kapitalizmu a domovom mnohých ľudí, ktorí sem prišli zbohatnúť.

Brunay nebol spokojný s tradičným receptom, ktorý zahŕňal obyčajný paradajkový pretlak a syrovú oblohu. Vo svojom podniku sa teda rozhodol zreformovať prípravu tohto celosvetovo uznávaného pokrmu. A obzvlášť jeho cenu. Tajomstvom jeho revolučného receptu sú výnimočné ingrediencie, ktoré so zárukou čerstvosti dováža z celého sveta. Aby stihol zaobstarať všetky kľúčové suroviny, pizzu si musíte objednať dva dni vopred.

Základom pizze s priemerom 30 centimetrov je špeciálne čierne cesto vyrobené z atramentu indickej chobotnice a ojedinelej múky dovezenej z Talianska. To je následne poprášené zlatými lupienkami z Ekvádoru.

Po krátkom pobyte v rozpálenej rúre je základ pokrytý exkluzívnym bielym syrom Stilton z Anglicka. Brunay potom na pizzu pridá nahrubo nakrájané kúsky foie gras z Francúzska. Táto delikatesa z husacej či kačacej pečene by sa v tomto prípade dala nazvať „salámou plutokratov“. Ďalšou ingredienciou sú čierne hľuzovky v hodnote $300, ktoré tiež práve dorazili lietadlom z Francúzska. Potom prichádza na scénu kaviár exotickej značky Ossetra, ktorý pochádza z Kaspického mora.

Poslednou vrstvou oblohy sú prúžky jedlej zlatej fólie vyrobenej v Nemecku. Celá pizza tak nadobudne neopakovateľný zlatý lesk. Brunay má však rád farby a pre oživenie ešte pridáva niekoľko lupienkov ruže. Vraví: „Je to veľmi výnimočné jedlo. Všetko to však pramení z ingrediencií.“

Ale ako každá dobrá pizza, aj tento skvostný výtvor by mal mať predovšetkým vynikajúcu chuť. Možno by nebolo prekvapením, keby mala táto pizza napriek luxusným ingredienciám iba priemernú chuť. Našťastie to nie je jej prípadom. Každé sústo v hodnote $50 Vás naplní šťastím a kulinárskym uspokojením.

Súvisiace:
Najdrahšia šiška na svete je zdobená 24-karátovým zlatom
Kaviár so zlatom: najvyšší luxus?

Korenistá šťava anglického syra a čerstvosť luxusného kaviáru ideálne vyvažujú sýtosť foie gras a čierneho cesta. Táto pizza je jednoducho veľkolepá a dekadentná. Možno nie je najlepšou pizzou na svete, ale to iba preto, že by vôbec nemala byť považovaná za pizzu. Jednoznačne však bude tým najlepším a najvýnimočnejším jedlom, ktoré ochutnáte.

Pred tým, ako si vezmete posledný plátok, posypte si ho hrubou vrstvou zlatých lupienkov. Keď si do úst vkladáte pizzu za $2 000, striedmosť vo Vašom slovníku nemá miesto.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár