Donald Trump.

Donald Trump.

Rast cien klasických vianočných svetrov, ktoré niektorí nenávidia, by ešte pred vianočnou sezónou mohla podľa predpovedí priemyselnej skupiny by mohol byť oneskorením, z dôvodu nárastu taríf.

V snahe zachrániť Vianoce, americký prezident Donald Trump začiatkom tohto mesiaca oznámil, že clá na niektoré čínske tovary budú odložené až do 15. decembra. Akcie maloobchodných firiem a spoločností obchodných domov vrátane American Eagle, Abercrombie a Macy’s rástli po správach, pretože investori očakávať ohlásenie, že výrobky spoločností nebudú zdaňované až neskôr v tomto roku.

Avšak až 91 percentný podiel dovozov v rámci čínskych odevov bude od 1. septembra zasiahnutý 15% colnou sadzbou.

Skupina tiež uviedla, že k 1. septembru začne platiť colná sadzba na 68,4% bytového textilu a 52,5% obuvi. Zvyšný dovoz v týchto kategóriách bude zasiahnutý 15% sadzbou od 15. decembra.

Výkonný viceprezident skupiny American Apparel and Footwear Association (AAFA) – Stephen Lamar v e-maile uviedol: „Bolo a bude nesmierne ťažké presunúť toto množstvo produktov z dôvodu obmedzení kapacity iných krajín, potreby budovania nových vzťahov, aby sa zabezpečil súlad s rôznymi nariadeniami o bezpečnosti výrobkov a pracovnými predpismi, a skutočnosti, že každé priemyselné odvetvie čelí rovnakým podmienkam v rovnakom čase.“

Mnoho maloobchodných predajcov vrátane spoločností Best Buy, Macy’s a Home Depot uviedli, že implementujú stratégie na zníženie vplyvu ciel. Najobľúbenejšie riešenie je presun tovární, dodávateľov alebo predajcov z Číny.

Craig Johnson, zakladateľ maloobchodnej výskumnej spoločnosti Customer Growth Partners, uviedol, že väčšina spoločností používa množstvo nástrojov na zníženie počtu produktov, ktoré budú ovplyvnené tarifami z 1. septembra.

Súvisiace: Obchodná vojna USA s EÚ by bola väčšia a škodlivejšia ako s Čínou

Napríklad tričká, ktoré majú menej ako 70% hodvábu, budú od 1. septembra zasiahnuté tarifami. Johnson ďalej uviedol, že po zverejnení týchto informácií môžu spoločnosti požiadať továrne, aby začali vyrábať svoje tričká zo 100 percentného hodvábu.

Spoločnosti podľa Johnsona taktiež upravili časový horizont dodania, aby dorazili skôr, čím sa vyhnú termínu uvaleniu taríf od 1. septembra.. Ďalej poznamenal: “Zvyčajne sa vianočný tovar dodával až v septembri alebo októbri,” … „Spoločnosti sa na to začali pripravovať a plánovať už pred rokom.“

Partner KPMG – Andy Siciliano poznamenal, že odevné a obuvnícke spoločnosti sú zvyknuté na riešenie colných sadzieb, pretože priemysel sa na ne pripravil ešte predtým, ako bol Trump zvolený za prezidenta.

Jednou zo stratégií, ktorú môžu použiť, je, že ak produkt stojí viac v priebehu výrobného procesu – 10 dolárov na výrobu v Číne a 20 dolárov v Hongkongu – spoločnosť môže zabezpečiť, aby sa 15% sadzba uplatňovala na prvotné náklady so súhlasom prvotného predajcu, ktorý ich nakoniec predá do USA.

Ale Lamar povedal, že aj so stratégiami zmierňovania nákladov budú spoločnosti stále čeliť vyšším nákladom.

Ďalej poznamenal: „Náhla 15% sadzba na odevy z Číny s hodnotou (9 dolárov z každých 10 dolárov) tiež spôsobí zvýšenie nákladov od iných hlavných dodávateľov, a to buď zvýšením nákladov pri prechode spoločností do iných krajín a obmedzením kapacity alebo poskytnutím dodávateľov v týchto iných krajinách, čím aspoň z dlhodobého hľadiska získajú cenovú výhody.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár