Dvaja najpopulárnejší americkí maloobchodníci uzavreli stovky obchodov a odborníci sa domnievajú, že ďalšie podobné stratégie budú nasledovať.

Walmart a Macy’s nedávno oznámila uzavretie obchodov a prepúšťanie. Walmart konkrétne zatvára 269 obchodov, vrátane tých, ktoré sú pod značkou Express, Neighborhood Market a Supercenter. Macy’s na začiatku roka ukončí prevádzku 40 obchodov.

Analytici v RBC Capital Markets sú presvedčení, že táto stratégia je súčasťou väčšieho trendu v maloobchode, keďže stále viac zákazníkov namiesto obchodov nakupuje tovar on-line.

Súvisiace: Táto francúzska technológia by mohla pomôcť zachrániť nákupné centrá

Analytici napísali: “Macy’s oznámila uzavretie obchodov, čo môže mať niekoľko dôsledkov na celkový vývoj maloobchodníkov v krajine,” … “Veríme, že rozhodnutie spoločnosti Macy’s zasiahne ďalších špeciálnych predajcov a obchodné domy, čo povedie k omnoho ťažším podmienkam v sektore nákupných centier.”

Podľa analytikov výskumnej spoločnosti Conlumino, so sídlom v New Yorku vraj rozhodnutie spoločnosti Walmart o uzavretí obchodov zdôrazňuje “na razantnú zmenu v oblasti maloobchodu.”

CEO spoločnosti Conlumino, Neil Saunders poznamenal: “Pravdou je, že zatiaľ čo obchody zostávajú dôležitou súčasťou maloobchodného mixu, už nie sú tak dôležitými, ako bývali,” … “Rozhodnutie spoločnosti Walmart je súčasťou väčšieho posunu, ktorý bude vidno vo všetkých častiach maloobchodného sektora počas tohto, ale aj budúceho roka.”

Spoločnosť Amazon nakoniec návštevu nákupných centier urobila menej atraktívnou, než to bola.

Saunders ďalej uvádza: “Mali sme obdobie, kedy návšteva miestnych obchodov spoločnosti Walmart bola pre niektoré výrobky dôležitou, najmä kvôli absencii alternatív,” … “Rast v oblasti on-line sveta a najmä spoločnosti Amazon túto výhodu podkopáva a takmer všetkým spotrebiteľom poskytol ľahký prístup ku komplexnému a relatívne lacnému sortimentu výrobkov.”

Zákazníci míňajú svoje finančné prostriedky na svojich smartphonoch cez svet on-linu. Zľavou posadnutý spotrebitelia, namiesto tradičných obchodných domov nakupujú v obchodoch spoločností TJ Maxx a Ross Stores.

Pre nákupné strediská to vytvára dominový efekt.

Súvisiace: 19 trikov, ktoré obchody využívajú, aby ste viac míňali

Howard Davidowitz, ktorý je predsedom firmy investičného bankovníctva a poradenstva pre maloobchodníkov – Davidowitz & Associates poznamenal: “Akonáhle tieto siete, ako Macy’s a Sears začnú odchádzať zo svojich priestorov, môže byť ťažké nájsť ďalších nájomcov, ktorý by ich nahradili.”

The New York Times na začiatku tohto roka uverejnil informácie od analytického tímu pre oblasť realít – Green Street Advisors: “V posledných štyroch rokoch bolo uzavretých viac ako dve desiatky centier a ďalších 60 stredísk je na pokraji smrti.”

Davidowitz nakoniec poznamenal: “Mladí maloobchodníci … sú katastrofou a tieto strediská strednej úrovne ich ničia.”

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Facebook komentár