Nemecko pristúpilo k návrhu o zakázaní strany NPD, kancelárka Angela Merkelová povedala vláde, že od úspechu je ešte ďaleko.

Merkelová povedala, že federálna vláda by si mala dobre rozmyslieť, či v prvom kvartály budúceho roka podporí zákaz na zrušenie NPD na najvyššom súde.

„Ešte sme náš názor plne nesformulovali. Existuje veľké množstvo dôkazov…na druhej strane však z nášho uhlu pohľadu existujú niektoré právne riziká,“ povedala reportérom.

Predstavitelia 16 nemeckých štátov sa jednoznačne zhodli, že by mali pokračovať v snahách svojich ministrov vnútra, ktorí v stredu podporili navrhovaný zákaz aj napriek obavám z následkov.

Spolkový ústavný  súd má právomoc k zrušenie strany. Jedine federálna vláda, dolná komora parlamentu Bundestag a horná komora parlamentu Bundesrat, kde je reprezentovaných všetkých 16 štátov, môže požiadať o takýto zákaz.

V roku 2003 sa už podobný pokus nezdaril, pretože tribunál zistil, že prítomnosť spravodajských agentov, ktorí sa do strany infiltrovali, poškodila celý prípad.

Toto zlyhanie prenasleduje súčasné konanie, ktoré bolo zrýchlené najmä kvôli zisteniu z minuloročného novembra, kedy sa zistilo, že pravdepodobne pravicové bunky boli za vraždami 10 cudzineckých imigrantov v období 7 rokov.

Krátko po rozhodnutí  ministra vnútra, kancelária predsedu parlamentného výboru, ktorá  mala všetko objasniť, bola podľa polície napadnutá.

Lídri krajín sa zhodli, že Bundesrat rozhodne o zákaze strany 14.12.2012.

Do troch mesiacov má  byť vypracovaná petícia, ktorá by bola poslaná  na Ústavný súd.

Merkelová povedala, že odhliadnuc od zákazu sa s lídrami štátov zhodla, že je potrebné s pravicovými extrémistami bojovať na všetkých frontoch.

„Ide o všeobecnú otázku pre našu spoločnosť a nemôže byť preto odpovedaná len zákazom fungovania strany,“ dodala.

Strana bola v roku 1964 založená s podporou bývalých nacistov, nikdy nezískala miesta v parlamente a vo voľbách 2009 získala iba 1.5% – ďaleko od potrebných 5%.

V súčasnej dobe má zástupcov v 2 regionálnych parlamentov na bývalom komunistickom východe krajiny.

Zdroj: Ynetnews

Facebook komentár