Nemecko_a_Cina_sa_zaviazali_otvorit_trhy_a_prehlbit_financnu_spolupracu

Nemecko a Čína v piatok podpísali dohody na posilnenie koordinácie v oblasti bankovníctva, financií a kapitálových trhov a zaviazali sa k ďalšiemu otvoreniu prístupu na trh a prehĺbeniu ich pragmatickej spolupráce s cieľom rozšíriť ekonomické väzby.

Dohody sa uzavreli na konci dvojdňovej návštevy nemeckého ministra financií Olafa Scholza v Pekingu, na rokovaní s podpredsedom vlády Liu He, ktorý je najvyšším ekonomickým poradcom prezidenta Xi Jingpinga.

Zo spoločného vyhlásenia, ktoré bolo vydané na konci rokovaní vyplýva: “Obe strany opätovne potvrdzujú, že posilnia koordináciu makroekonomických politík a pragmatickú spoluprácu vo fiškálnej a finančnej oblasti a rozšíria aj strategickú spoluprácu.”

Súvisiace: Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?

Obchod medzi oboma krajinami sa zmenšil v dôsledku neistoty spôsobenej americkým sporom o clách s Čínou, ale obe strany prejavili ochotu preukázať, že svet zostáva mnohostranný.

Súhlasili s tým, že sa budú usilovať o zlepšenie medzinárodného hospodárskeho riadenia, udržiavanie globálneho multilaterálneho systému, bojovať proti obchodnému protekcionizmu a podporia multilaterálny obchodný systému založeného na pravidlách so Svetovou obchodnou organizáciou.

Scholz novinárom pred rozhovormi v čínskom hlavnom meste, poznamenal: “Je dôležité, že na rozdiel od nedávnych trendov, ktoré môžeme pozorovať inde, v našej spolupráci vidíme pokrok.”

Scholz dodal, že rovnako dôležité sú rovnaké podmienky z hľadiska prístupu na trh pre banky a poisťovne.

Liu tiež poznamenal, že je dôležité posilniť obchodné väzby.

Liu novinárom ďalej uviedol: “Keď sa svetová ekonomika spomalí, volatilita trhu stúpa a vytvára väčšie riziká.”

Berlín zdôraznil svoje ”úzke a výhodné” obchodné vzťahy s Čínou, ktorých vzostup vytlačí Nemecko v rebríčku najväčších hospodárstiev na tretie miesto (zo štvrtého).

Zároveň sa čoraz viac usiluje o lepšiu ochranu a posilnenie citlivých nemeckých a európskych podnikateľských sektorov zo zahraničných akvizícií Číny v zámorských krajinách, nachádzajúcich sa v strategických odvetviach.

Scholz ďalej uviedol: “Ak budeme úzko spolupracovať, naučíte sa zhodnocovať podobnosti, ale aj poznávať rozdiely.”

“Máme veľa spoločných záujmov vo finančných záležitostiach a rôzne perspektívy by sme mali prepojiť. Verím, že je to veľmi dôležitá úloha tohto finančného dialógu.“

Obidve strany súhlasili s tým, že spolupráca Nemecka s Čínou priniesla prospech ich ekonomikám a zaviazali sa zabezpečiť nediskriminačné otvorené prostredie pre prístup na trh a zjednodušiť existujúci prístup na trh a investičné bariéry v oboch krajinách.

Finančná spolupráca

Obe strany uznávajú potenciál spolupráce vo finančnom sektore a sú otvorené pre finančné spoločnosti, ktoré prehlbujú spoluprácu v tretích krajinách, na základe komerčných kritérií.

Čína a Nemecko nabádali nemecké poisťovne, aby zriadili holdingové poisťovne v Číne a vítajú čínske poisťovne a zaisťovne na vykonávanie zaisťovacích činností v Nemecku.

Súvisiace: Sila nemeckého hospodárstva maskuje rastúcu nerovnosť

Ďalej uviedli: ”Čína sa zaväzuje pokračovať v poskytovaní národného zaobchádzania so zahraničnými poisťovňami a rovnakých podmienok pre domáce a zahraničné poisťovne.”

Čína tiež víta nemecké banky, aby požiadali o to, aby sa stali primárnym predajcom operácií na voľnom trhu v Čínskej ľudovej banke (PBOC).

Obe krajiny podporia aj úsilie o identifikáciu synergií medzi iniciatívou Číny v oblasti “Jedna cesta, Jeden pás” a stratégiou EÚ na prepojenie Európy a Ázie, ako aj plánovanie európskej infraštruktúry.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár