Nemecko_potrebuje_verejne_investicie_vo_vyske_$500_miliard

Nemecko po desaťročiach na modernizáciu infraštruktúry potrebuje 500 miliárd dolárov. S týmto vyjadrením prišli lídri odborov a sektorov z tejto oblasti.

Štúdia zadaná odborovou federáciou – DGB a priemyselnou federáciou – BDI uviedla: “Najväčšia ekonomika Európy, ktorá v treťom štvrťroku tesne unikla pred recesiou, aktuálne vyžaduje obrovské prostriedky, aby ich dobehla, stala sa konkurencieschopnejšou a zvýšila svoj rastový potenciál.”

Krajina, známa pre svoje diaľnice bez obmedzenia rýchlosti a špičkové technológie, aj to aj cez to, keď na základe údajov od Európskej komisie sa v Európskej únii umiestnila na piatom mieste v oblasti poskytovania verejných digitálnych služieb.

Podľa správy z júna, ktorú vytvorila mobilná analytická spoločnosť Opensignal, Nemecko má jedno z najnižších skóre dostupnosti 4G siete v Európe, pričom milióny používateľov sa vo väčšine vidieckych oblastiach nemôžu pripojiť k 4G sieťam až v rámci takmer polovice času.

Byrokracia pri budovaní ciest alebo veternej energie je tiež na zozname sťažností podnikateľov.

Michael Huether, riaditeľ Institute of the German Economy v Kolíne nad Rýnom, ktorý pomohol s vypracovaním správy, poznamenal: “Po rokoch náprav v rámci svojich verejných účtov nastal čas znovu investovať do líderstva, aby sa podporil rast a naplnenie zodpovednosti Nemecka v Európe.”

S cieľom obísť ústavné obmedzenia okolo výdavkov pre deficit, by navrhovaný investičný fond bol kvázi autonómnym verejným subjektom a zvyšoval by svoj vlastný dlh.

Keď minister financií Olaf Scholz v priebehu minulého týždňa získal určitý druh úľav, za účasti mierne lepšieho rastu, ako sa očakávalo, téma je teraz opäť v centre pozornosti a dve vplyvné organizácie, ako je DGB a BDI spojili sily a požadujú ďalšie výdavky.

Dieter Kempf, vedúci vplyvnej priemyselnej lobby BDI poznamenal: „Skutočnosť, že sme si dali hlavy dokopy, boli poháňané obavami z nedostatku investícií a poverili naše hospodárske ústavy, aby to odborne podporili, keďže ukazujú, že sa jedná o skutočný problém.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár