Je trh pripravený odštartovať?

Veľa ľudí prepáslo veľké zhodnocovanie na trhoch počas posledného býčieho akciového trhu, pretože vstúpili do hry neskoro alebo sa rozhodli držať sa stranou. „Po stranách“ je to preplnené aj v týchto dňoch, keď sa investori sa zdráhajú ísť naplno do akcií.

Úspory domácností za posledných 12 mesiacov dosiahli 711 miliárd dolárov, čo je najvyššia hodnota aká bola kedy zaznamenaná v dolároch. Môžete vidieť na grafe, že je približne dvojnásobkom toho, aké úspory boli zaznamenané po technologickej bubline. V skutočnosti je ukazovateľ úvery vs. úspory domácností v súčasnosti na takej nízkej úrovni, na akej nebol od 90.tych rokov. 

Ak patríte medzi ľudí  “po stranách” a debatujete či vstúpiť na súčasný trh – tak teraz máte šancu.

Po vrchole koncom apríla, index S&P 500 klesal takmer 7 týždňov v rade, až sa minulý týždeň strmo odrazil nahor. Výskum J.P.Morgan hovorí, že séria poklesov počas siedmych po sebe nasledujúcich týždňov je extrémne vzácna udalosť počas býčích trhov, ktorá sa stala v minulosti len raz, v marci 1980. V tomto roku trh eskaloval o 15 percent v nasledujúcich 3 mesiacoch.

Historicky býva príchod leta dobrý pre trhy. Analytici J.P.Morgan skúmali, že výkon S&P 500 počas júna až augusta za posledných 111 rokov. Zistili, že trhy rástli v tomto období o 3 percentá viac ako bol priemer, s celkom vysokou frekvenciou rastových rokov (približne 60%). Počas býčích trhov, a veríme že sme v jednom z nich, S&P 500 bol nad priemerom o 5 percent so 77% podielom rastových rokov.

Napriek tomu, nedávno sme zažili niekoľko pozoruhodných odchýlok od historických noriem. Index S&P 500 narástol o 11 percent od júna do augusta v roku 2009, ale stratil 4 percentá v rovnakom období roku 2010.

Jedným z dôvodov prečo si myslíme, že trh bude v 2.polovici roku 2011 rásť je, že v posledných týždňoch sa rozmáha negatívna nálada. Prieskum investičného sentimentu American Association of Individual Investors (AAII), obľúbeného contrarian indikátora (pozn.prekl.: contrarian investori t.j. investori „proti prúdu“ sledujú investičný sentiment na trhu, a predávajú ak ostatní nakupujú a nakupujú ak väčšina predáva) ukázal, že 77% jednotlivcov bolo v júni v medvedej nálade, čo je jednou z najnižších hodnôt od začiatku tohto býčieho trhu v marci 2009, uvádza J.P.Morgan. 

Výskumy Citigroup tiež uvádzajú, že nálada sa prehupla ďaleko do negatívnej sféry. Ich model panika/eufória, vlastná kombinácia deviatich hľadísk investorskej dôvery a aktivity manažérov fondov, meria náladu na trhu. Príliš býčia zóna (eufória) zvyčajne signalizuje, že korekcia je už na ceste, zatiaľ čo oživenie prichádza ak je nálada príliš pesimistická (panika).

Nálada na trhoch spadla do “paniky” na konci júna, čo je dobrým znakom pre investorov. Citygroup na základe historických dát tvrdí, že je zhruba 90% šanca, že trh sa pohne nahor v nasledujúcich 6 mesiacoch a 97% že to bude do roka. V priemere trh stúpne o 8,9% v 6 mesiacoch a o 17,3% v nasledujúcom roku.

Je pravdepodobné, že horliví vyznávači Dow Theory len ťažko môžu zadržať vzrušenie. Tento technický indikátor Dow Jones Industrial Average (DJIA) je na hrane potvrdenia statusu býčieho trhu. Mark Hulbert z Marketwatch napísal minulý týždeň, že býčí trh bude potvrdený Dow teóriou, ak DJIA uzavrie nad svojím aprílovým maximom 12.810,54. Piatkové uzatváranie skončilo 153 bodov (cca 1%) pod touto hranicou.  

Našťastie okrem uvedených indikátorov aj signály z trhu naznačujú, že k tomu príde čoskoro. Hulbert hovorí, že 2 sektormi S&P ktoré stoja za pozornosť sú priemysel a doprava. DJ-Transportation Index už prevýšil predchádzajúce maximá, ale priemysel sa “odmieta pridať.” Po nedávnom náraste je priemysel len 1% – rovnako ako DJIA celkovo – od predchádzajúcich maxím.

Ak vás dostatočne nepresvedčujú  tieto technické dáta, možno to spraví zlepšenie v globálnej ekonomike. Je pravdou, že posledná správa o nezamestnanosti nebola potešujúca a rast HDP v 2.Q v USA sa očakáva približne o 2% medzikvartálne. Avšak minulý týždeň (pred 10.7.2011) sme zaznamenali aj niekoľko povzbudivých udalostí.

Obdržali sme prvú dávku jasných rozhodnutí v gréckej dlhopisovej kríze a zdá sa, že pohroma je odvrátená. Čínska vláda, ktorá sprísňuje menovú politiku aby udržala ekonomiku krajiny od prehriatia, oznámila tretie zvýšenie úrokovej sadzby v tomto roku. Toto je pravdepodobne koniec čínskych brzdiacich opatrení a ekonomika by mala reagovať pozitívne.

Je tu však aj pozitívny podnet v americkej ekonomike. Výrobná sila je základom rastúcej ekonomiky a momentálne vo výrobe aj v službách Purchasing Managers Index (PMI) (index nákupných manažérov) zostáva nad úrovňou 50, čo znamená signalizovanú expanziu. Jedným zo svetlých momentov je automobilový priemysel, indikátor ktorému dôverujeme ako ukazovateľu odvahy v globálnej ekonomike (Čítajte: Booming Global Auto Market Good for Many).

Nedostatok náhradných dielov a spomalenie predaja ako výsledok zemetrasenia v Japonsku spôsobil, že mnohí výrobcovia áut začali svoje každoročné odstávky fabrík tento rok skôr. Zastavenie výroby je čas na vykonanie údržby v prevádzkach a doplnenie zásob. Výrobcovia ako Ford a General Motors už ukončili svoje odstávky a “začínajú štartovať motory” na silný druhý polrok.

Predpokladá sa, že americká automobilová produkcia narastie v júli o 16% oproti predošlému mesiacu a očakáva sa, že celková produkcia za 3.kvartál vzrastie o 86% medzikvartálne. Toto by mohlo zvýšiť americké reálne HDP o 1%.

Kto kúpi všetky tie autá?  Číňania a Američania.

Napriek už spomenutým brzdiacim opatreniam, čínsky občania plánujú nákup 18,5 milióna áut v tomto roku, čo je 3% zvýšenie oproti roku 2010. Vlastniť auto zostáva “číslom 1 v spotrebiteľských túžbach predmetov dlhodobej spotreby” v Číne a odhaduje, že krajina môže dosiahnuť predaj 30 miliónov áut ročne do r.2030.

Doma v USA sú predaje áut na vzostupe od počiatku roku 2010. Graf ukazuje, že súčasné úrovne sú stále ďaleko od výšok z prostriedku prvej dekády 21.storočia, ale sú porovnateľné so začiatkom 90.tych rokov minulého storočia – práve s rokmi, keď americká ekonomika začala zrýchľovať.

Najväčším otáznikom nad smerovaním trhov je v súčasnosti geopolitika. To ako bude vyriešený dlhový strop a ako firmy strávia nové regulácie, môže rozhodnúť či býčí trh zostane uväznený. CEO J.P.Morgan-Chase Jamie Dimon minulý mesiac (jún) dôrazne povedal FEDu, že niektoré návrhy môžu znamenať “zadúšajúcu reguláciu” pre americkú ekonomiku. Dimon sa pýta, či sa niekto “obťažoval skúmaním kumulatívneho efektu” všetkých nových regulácií. Bill Gross, CIO PIMCO co. vydal podobné vyhlásenia.  

Zdieľame mnohé z týchto obáv, ale cítime že fundamenty rastu americkej ekonomiky môžu prekonať tieto regulatórne prekážky. Dlhodobý investori musia mať na pamäti, že je čas na trhu, nie načasovanie trhu. Trhy neletia do stratosféry ako raketoplán po poslednom štarte, ale investori ktorí chytia býka a budú sa na ňom spolupodieľať, môžu vidieť zisky v nasledujúcich mesiacoch. 

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár